Diktāts latgaliešu valodā jau sestdien

Kategorija: Aktualitātes izglītībā
Piektdiena, 02 Novembris 2018
Pēdējās izmaiņas: Piektdiena, 02 Novembris 2018 13:56

galvena

Sestdien, 3. novembrī, otro reizi notiks diktāts latgaliešu rakstu valodā. Iniciatīvas mērķis ir popularizēt latgaliešu valodu un veicināt tās lietojuma pieaugumu. Otrais pasaules diktāts latgaliešu rakstu valodā skanēs Latvijas Radio raidījumā “Kolnasāta”, uzrakstīto tekstu varēs pārbaudīt “Latgalīšu kulturys ziņu portals lakuga.lv”. Klātienē diktātu varēs rakstīt Daugavpils Universitātē.

Uz diktātu latgaliešu valodā aicina “Latgalīšu kulturys ziņu portals lakuga.lv” un Latvijas Radio Latgales studija. Diktāts skanēs Latvijas Radio 1 latgaliskajā raidījumā “Kolnasāta” plkst. 18.15 gan visās LR1 frekvencēs Latvijā, gan interneta tiešraidē visā pasaulē. Klātienē diktātu varēs rakstīt pl. 13.00 Daugavpils Universitātē (Daugavpils, Vienības iela 13) 307. auditorijā.

Pasaules diktāts latgaliešu rakstu valodā pirmo reizi notika 2017. gadā, iedvesmojoties no iniciatīvas “Pasaules diktāts latviešu valodā”. Latgaliskā diktāta veidotāji piedāvā diktātu uzrakstīt vēsturiskā latviešu valodas paveidā – latgaliešu rakstu valodā.

Diktātā Rēzeknes Tautas teātra aktieris Aldis Leidums lasīs fragmentu no Kārļa Skalbes pasakas “Kačeiša patmalis” (izdevējs: “Latvijas Mediji”, 2017). Uzrakstīto tekstu ikviens varēs pārbaudīt portālā lakuga.lv. Diktāta teksts sastādīts, ievērojot 2007. gadā apstiprinātos Latgaliešu rakstības noteikumus.

Neskatoties uz to, ka vairumam latgaliešu nav bijusi iespēja apgūt savas dzimtās valodas rakstu tradīciju, valodai ir liela nozīme gan ikdienas saziņā, gan dažādās publiskās aktivitātēs – to var dzirdēt ne tikai mūzikā, bet arī reklāmās, kino un teātra izrādēs, lasīt ielu norādēs, veikalu izkārtnēs un produktu nosaukumos, kā arī daudz kur citur. 2011. gada tautas skaitīšanas dati liecina, ka ikdienā latgaliešu valodu lieto aptuveni 8,8 % Latvijas iedzīvotāju.

Portāls lakuga.lv darbojas kopš 2007. gada, ik dienu latgaliešu rakstu valodā vēstot par Latgales un latgaliskās kultūras dzīves aktualitātēm. Portāla īpašnieks ir biedrība “Latgolys Studentu centrs”, lakuga.lv saturs šobrīd tiek sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Informāciju sagatavoja:
Vineta Vilcāne
portāla lakuga.lv redaktore
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
T. 26149207

Pasākumu kalendārs

Balvu Novada Ziņu jaunākais numurs

Jaunākais video

Pasākumu afišas

Jautājums Domei