Vīksnas pagasta senioru ekskursija

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Otrdiena, 18 Decembris 2018
Pēdējās izmaiņas: Otrdiena, 18 Decembris 2018 13:06

galvena-bilde

Lai apskatītu kaut ko skaistu un interesantu, nemaz nevajag tālu doties. Spītējot vēsajam laikam, Vīksnas pagasta seniori, novembra beigās devās ekskursijā uz Gulbenes novada Litenes un Stāmerienas pagastu. Kā jau ierasts, katru gadu, ekskursija tiek plānota tā, lai var ne tikai vērot kaut ko skaitu, bet arī smelties interesantas idejas savām saimniecībām un atrast kādu brīvā laika nodarbošanos.

Gulbenes novadā, autoceļa Litene - Alūksne (1. kilometrā) malā vairāk nekā divus metrus augstā stikla pudele norāda ceļu uz Ainažu mājām. Tur stikla pudeles pārtop par dažādiem vides objektiem, kas ir ne tikai interesanti un neparasti dārza elementi, bet arī saimniecībā noderīgas lietas. Dārzā iespējams atrast tādus objektus kā pudeļu koku, buru kuģi, tiltus, ezīti, bišu stropu, egli un daudzus citus.

Pudeļu dārza saimniece Anna stāsta, ka iepriekšējie mājas saimnieki bēniņos atstājuši mantojumu – daudz un dažādas stikla pudeles, kuras saimniece nolēma izmantot lietderīgi. Pirms 13 gadiem, lai ierobežotu lielo vēju mājas pagalmā, tapa pirmais objekts – stikla pudeļu siena, kas vējā gaudojot, bet saulrietā – mirdz. Tagad dārzā ir 23 dažādi objekti. Tie priecē ne tikai mājas saimniekus, bet arī visus ciemiņus. Idejas objektu veidošanā pieder ekskursantiem un ģimenei, un tā vietējā bērzu birzī ir tapušas sēnes, ezītis un suņu būda. Saimniece ir izveidojusi vairākas latvju zīmes, kas atrodas blakus dīķim, lai tās sargā Pudeļu dārzu, bet ekskursanti vienā no veidotajiem objektiem – tilta margās, kas ved uz pussalu, saskatījuši Dieva zīmes. Dārza saimniece Anna stāsta, ka "viss tika mūrēts bez līmeņrāža, tikai "uz aci", tādēļ daudzi apbrīno, ka tik labi ir izdevies." Šobrīd Pudeļu dārza saimniece krāj šampanieša pudeles, lai taptu liels vides objekts, kas priecētu apmeklētājus – pudeļu labirints. Tam dārzā jau ir atvēlēta vieta un sākts veidot tā formu, bet pudeles gan pagaidām trūkstot. Ja arī tev mājās ir kādas tukšas, tīras šampanieša pudeles, saimniece lūdza, ka droši var vest tās uz Pudeļu dārzu! Arī Vīksnas seniori smēlās interesantas idejas un, iespējams, ka kāds no tiem taps arī mūsu pagastā.

Ir vērts aizbraukt un apskatīties arī pusdārgakmeņu muzeju, kas atrodas blakus Litenes muižai – pagrabiņā. Saimnieks atklāja, ka Latvijā un arī Balvu novadā, var atrast dārgakmeņus un pusdārgakmeņus. Latvijā ir atrasti dārgakmeņi – pusdārgakmeņi – Jašma, grafiskais pegmatīts, dziednieku zelts, granītporfīrs ar zilo kvarcu, ķīniešu rakstakmens. No šiem pusdārgakmeņiem tiek izgatavotas rotaslietas un mini suvenīri. Ekskursijas laikā varēja uzzināt par akmens apstrādes procesu un vērot paraugdemonstrējumus.

Stāmerienas pagastā laipni uzņēma saimnieks Vilis Kļaviņš. Viņš netālu no piemājas saimniecības ēkas sagaidīja ar diviem ugunskuriem, pie kuriem varēja, ne tikai sasildīties ar karstu tēju, bet bija parūpējies arī par ieraugu, no kura cepām uz gariem koka iesmiem uztītu maizīti. Ar humora izjūtu apveltītais saimnieks, bija parūpējies ne tikai par interesanto stāstījumu, bet arī par gardu cienastu. Patīkami bija vērot, kā no pavisam vienkāršām lietām var izveidot interesantu ekskursantu uzņemšanas vietu.

Mājupceļā piestājām pie Pededzes upes, kur viesu mājā „Pededzes” saimnieces ieveda mūs garšaugu pasaulē un dalījās pieredzē, kādus garšaugus un ārstniecības augus var izaudzēt savā sakņu dārzā un kā, tos pārstrādājot, var izgatavot dažādus pulverus, sīrupus, ziedes un garšvielas, tādējādi nostiprināt un uzlabot savu veselību. Saimnieces rūpējas ne tikai par veselīgām tējām un sīrupiem, sukādēm, bet arī par garšvielām maltītes pagatavošanai. Interesants bija stāstījums, kā uzsākt savu mazo biznesu, kādi dokumenti nepieciešami, lai papildinātu finansiālo stāvokli.

Ekskursija bija interesanta un izzinoša katram līdzbraucējam, jo papildināt savas zināšanas nevienam nav par skādi.

Vīksnas pagasta kultūras pasākumu organizatore
Ligita Kacēna

DSC_0119.jpgSenioru ekskursija.jpg

Pasākumu kalendārs

Balvu Novada Ziņu jaunākais numurs

Jaunākais video

Pasākumu afišas

Jautājums Domei