Decembris. Brīnumu mēnesis.

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Ceturtdiena, 20 Decembris 2018
Pēdējās izmaiņas: Ceturtdiena, 20 Decembris 2018 13:11

titulbilde

Trešajā Adventes svētdienā Balvu muižā pulcējās Balvu Kultūras un atpūtas centra dziedošie tautas mākslas kolektīvi: kori „Pīlādzis” un „Mirklis”, vokālais ansamblis „Razdoļje”, bērnu dziedāšanas studijas „Notiņas” dalībnieki, solistes Naula Laicāne un Marija Maslovska.

Koncerta vadītāja Sintija Balode klātesošajiem skaidroja Adventa laika nozīmi. Izrādās, ka Adventa vainaga tradīcijas pirmsākumi meklējami piektajā gadsimtā, kad bīskaps Tūras Perpētijs oficiāli atzina Adventu par grēku nožēlas laiku Rietumeiropas Franku Baznīcā, uzliekot gavēni līdz Ziemassvētkiem. Šis 40 dienu laiks tika saukts arī par svētā Mārtiņa gavēni. 13. gadsimtā tika noteikts četru nedēļu cikls. Adventa vainagā sākotnēji tika ievietotas trīs violetas un viena rozā svece, ko paredzēja stingras tradīcijas. Violetās sveces simbolizē lūgšanas, gavēšanos, upurēšanos un labos darbus Adventa laikā. Trešajā Adventē priesteris baznīcēniem deva rozā rozi, pats ietērpās rozā apmetnī, lai simbolizētu prieka tuvošanos. Tieši tāpēc Trešajā Adventē tiek aizdegta rozā svece. Adventa vainaga vidū novietotā piektā svece baltā krāsā, un to aizdedzina pašā Ziemassvētku vakarā.

Tieši šo krāsu sveču vainags rotāja muižas koncertzāli, un pirmās trīs Adventa sveces iededza kolektīvu vadītājas – Liene Akmeņkalne, Iluta Tihomirova un Zoja Zaharova. Balvu Kultūras un atpūtas centra direktore Anita Strapcāne pateicās par skanīgo koncertu arī diriģentam Uldim Kokaram un koncertmeistaram Viktoram Bormanim. Jauktā kora „Mirklis” programmu kuplināja Balvu Mūzikas skolas vijolnieces un flautistes. Kora izpildījumā skanēja nedzirdētas Valta Pūces aranžijas ar latviešu tautasdziesmu vārdiem, bet koncerta noslēgumā izjusti tika dziedāta „Klusa nakts, svēta nakts”.

Vārds „advents” nāk no latīņu valodas, tulkojumā tas nozīmē „atnākšana” vai „nākšana”. Šis atnākšanas un gaidīšanas laiks aicina ikvienu sagatavoties un atcerēties patieso Ziemassvētku vēsti. Adventa tradīcija paredz skujkoka vainagu. Tādējādi vainags simbolizē mūžīgo dzīvošanu, bet svecītes gaismas tajā – cerību tumšajā ziemas periodā un Kristus dzimšanas tuvošanos.

Visu vecumu bērniem ir milzīga vēlēšanās ticēt lielam, labvēlīgam un dāsnam dāvanu devējam, kas atalgo labo. Ziemassvētki ļauj bērnam, kas snauž visu mūs dvēselēs, katru gadu atdzimt, izraisot prieku un brīnuma atziņu, ko nespēj izdzēst pat vienpadsmit mēneši šaubu vai atrunu. Viss, kas tiek no mums gaidīts, ir Ticība.

Foto no Balvu Kultūras un atpūtas centra arhīva

Ilga Oplucāne,
koncerta „Brīdi pirms gaismiņas” režisore

48382120_2036861969703612_7477821676206424064_o.jpgGalerija_19_12_2018_1.jpgMirklis.jpg

 

Pasākumu kalendārs

Balvu Novada Ziņu jaunākais numurs

Jaunākais video

Pasākumu afišas

Jautājums Domei