Sveiciens Latvijas Zemessardzei Lāčplēša dienā!

Kategorija: Aktualitātes
Ceturtdiena, 08 Novembris 2018
Pēdējās izmaiņas: Ceturtdiena, 08 Novembris 2018 10:16

11.novembrī, Lāčplēša dienā, mēs godinām savas tautas varoņus - drosmīgos latviešu kareivjus, kuri ticēja Latvijas valstij tik cieši, ka skaitlisks pārspēks izrādījās bezspēcīgs dzīvas idejas priekšā. Tā bija īpaša paaudze, kurai pirmo reizi bija iespēja ar savām rokām, sirdsdegsmi, ticību un mīlestību izcīnīt un nosargāt brīvību savai zemei.

Bet šajā dienā mēs godinām arī visus tos, kuri cīnījās par Latvijas valstiskumu pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākumā. Viņi arī pildīja savu misiju ar skaidru domu par brīvu un neatkarīgu Latviju – un tādi ir zemessardzes vīri un sievas, kuri līdz ar Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanu, citējot bijušo zemessardzes komandieri brigādes ģenerāli Leonīdu Kalniņu, bija tie, „kuri nenobijās, gandrīz ar kailām rokām, vāji ekipēti, bet ar lielu pašaizliedzību nostājās atjaunotās valsts sardzē, veidojot Latvijas aizsardzības sistēmu Zemessardzes rindās, un tiem, kuri joprojām to dara.”

Tieši Zemessardze bija pirmais reālais militārais spēks atjaunotajā Latvijas Republikā, jo Latvijai savu bruņoto spēku nebija. Jau 80.gadu beigās un 1990.gadā sāka veidoties īpašās brīvprātīgo kārtības sargu vienības, lai aizstāvētu vēl iedīglī esošos valstiskās neatkarības atjaunošanas mēģinājumus. Šīm vienībām nopietnākais pārbaudījums bija 1991.gada janvāra Barikāžu laiks, ko tās arī godam izturēja. Gan īpašās brīvprātīgo vienības, gan barikādes bija nopietna kalve Latvijas Republikas Zemessardzei, kas tika dibināta 1991.gada 23.augustā, kad Augstākā Padome pieņēma lēmuma lēmumu „Par Latvijas Republikas Zemessardzi”.

Atbilstoši likumam zemessargi dienestu sāka, dodot zvērestu. 1991.gada 17.oktobrī Augstākā Padomes ēkā, klātesot Augstākās Padomes prezidijam, zvērestu deva 60 cilvēki, starp tiem arī balvenieši Valdis Zābelis un Pēteris Zvejnieks, kuri bija arī starp tiem 35, kuri, 1991.gada nogalē dibināja 31.Balvu Zemessardzes bataljonu, kas dažādu pārmaiņu rezultātā kopš 2004.gada 30.decembra ietilpst Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzes 31.Aizsardzības no masveida iznīcināšanas ieročiem bataljona štatā.

Balvu novada Dome īsi pirms Lāčplēša dienas vēlas sveikt un pieminēt visus mūsu un kaimiņu novadu iedzīvotājus – zemessargus, kuri bija pirmie 31.Balvu Zemessardzes bataljona dibinātāji, pirmie zemessargi – Akmeni Māri, Āboliņu Juri, Boldānu Juri, Bordānu Gunāru, Briģi Vili, Bukšu Ēvaldu, Cibuli Aivaru, Dārznieku Imantu, Deglavu Vitāliju, Eizānu Daumantu, Frolovu Jāni, Gaili Jāni, Gavaru Robertu, Jermacānu Elmāru, Kacēnu Robertu, Kokoreviču Juri, Kuzmu Aivaru, Lazdiņu Ādolfu, Maču Jāni, Melbergu Helmutu, Pauliņu Aivaru, Piziku Zeltīti, Roni Valdi, Salmani Juri, Salmani Māri, Sērmūkšu Valdi, Šaicānu Džeraldu, Šaicānu Juri, Šļakotu Voldemāru, Tihomirovu Jāni, Upīti Gunāru, Vītolu Egīlu, Zāģeri Aivaru, Zeltkalnu Valdi, Zvejnieku Pēteri.

Esam viņiem milzīgu pateicību parādā par viņu entuziasmu un stingro pārliecību, atjaunojot Latvijas valstiskumu. Pateicīgi, ka tagad dzīvojam brīvā Latvijā. Viņi bija tie, kuri spēja atkal pacelt tautas nacionālo pašapziņu un lepnumu par savu valsti. Viņi bija un daži no viņiem, piemēram, Upītis Gunārs un Gailis Jānis, joprojām ir tie, kuri aktīvajā dienestā nodrošina mūsu valsts militāro aizsardzību.

Lai mūsu katra darbs un labās domas palīdz celt vienotu un spēcīgu Latvijas valsti!

Balvu novada Domes priekšsēdētājs Aigars Pušpurs

Izmantoti materiāli no grāmatas „Zemessardze”

Pasākumu kalendārs

Balvu Novada Ziņu jaunākais numurs

Jaunākais video

Pasākumu afišas

Jautājums Domei