Balvu novada Kubulu pagastā, kādā mājas cūku novietnē, konstatēts saslimšanas gadījums ar Āfrikas cūku mēri

Kategorija: Aktualitātes
Ceturtdiena, 11 Augusts 2022
Pēdējās izmaiņas: Pirmdiena, 22 Augusts 2022 15:37

BiodrošībaPārtikas un veterinārais dienests (PVD) novietnē veic slimības apkarošanas un ierobežošanas pasākumus, tostarp cūku likvidēšanu, kā arī epidemioloģisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kā slimība iekļuva novietnē.

Līdzīgi kā citos gadījumos, ap slimības skarto saimniecību noteikta karantīna - aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā. Šajā teritorijā esošajās novietnēs tiks pastiprināti kontrolēta cūku reģistrācijas un biodrošības prasību ievērošana.

Balvu novada pašvaldība un PVD aicina iedzīvotājiem:

  • Saglabāt mieru;
  • Šajā teritorijā esošajās novietnēs pastiprināti pārbaudīt cūku veselības stāvokli;
  • Kopjot dzīvniekus, izmantot tikai šim darbam paredzētu apģērbu un apavus, kuri netiek valkāti ārpus novietnes;
  • Ievērot biodrošības pasākumus - novērst tiešus un netiešus cūku kontaktus ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem, neizmatot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki, kā arī cūkām nedrīkst izbarot virtuves atkritumus, zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli).

PVD aicina cūku turētājus būt atbildīgiem un, ja tas vēl nav izdarīts - reģistrēt cūkas Lauksaimniecības datu centrā, kā arī rūpīgi ievērot biodrošības noteikumus. Ja biodrošība nebūs ievērota un cūkas nebūs reģistrētas, saimniecība nevarēs saņemt kompensāciju par slimības radītajiem zaudējumiem.

Lielākais drauds mājas cūku novietnēm ir meža cūkas. Tām raksturīgā straujā populācijas atjaunošanās un ĀCM vīrusa izturība dabā veicina infekcijas izplatību jaunos meža cūku baros, kas kļūst par vīrusa rezervuāru dabā. Tas, savukārt, rada pastāvīgu apdraudējumu mājas cūku audzētājiem. Šogad ĀCM konstatēts 685 meža cūkām 26 Latvijas novados.

Pasākumu kalendārs

Balvu Novada Ziņu jaunākais numurs

Balvu Novada Ziņas jaunākais numurs

Jaunākais video

Pasākumu afišas

Jautājums Domei