Ar nākamo gadu AS “Balvu Enerģija” plāno siltumenerģijas apgādes tarifa pieaugumu

Kategorija: Aktualitātes
Ceturtdiena, 15 Septembris 2022
Pēdējās izmaiņas: Ceturtdiena, 29 Septembris 2022 10:39

AS Balvu enerģijaStraujiem soļiem tuvojas gada vēsākie mēneši, līdz ar to arvien aktuālāks kļūst jautājums par gaidāmajām izmaiņām siltumenerģijas tarifos. AS “Balvu Enerģija” valdes priekšsēdētājs Sandris Šalajevs 14.septembrī Tautsaimniecības un vides komitejas sēdē ikvienu klātesošo informēja par uzņēmuma gatavību jaunajai apkures sezonai un gaidāmajiem izaicinājumiem.

AS “Balvu Enerģija” valdes priekšsēdētājs Sandris Šalajevs atzīst, ka uzņēmums ir gatavs jaunajai apkures sezonai, par ko liecina sasniegtie ekonomiskie rezultāti un tehnoloģisko iekārtu uzlabojumi 2021.gadu noslēdzot, kā arī veiktie sagatavošanās darbi vasaras laikā, bet joprojām aktuāls jautājums ir sabiedrības maksātspēja.

Pašlaik AS “Balvu Enerģija” spēkā esošais tarifs Balvu pilsētai ir 51,51 EUR/MWh (megavatstunda) (bez PVN), tomēr līdz ar kurināmā izmaksu sadārdzinājumu, izmaiņas gaidāmas arī siltumenerģijas apgādes gala tarifā, kas plānojās būt 88,77 EUR/MWh (bez PVN). Šāds tarifa pieaugums izskaidrojams ar šķeldas kā energoresursa cenas būtisku sadārdzinājumu un pārējo energoresursu cenu kāpumu. “Salīdzinot ar pagājušo gadu, šķeldas cena ir vairāk nekā trīskāršojusies.  Ja AS “Balvu Enerģija” pagājušajā gadā par kurināmo iztērēja 450 000 EUR, tad šogad jāplāno, ka būs nepieciešami jau aptuveni 1 400 000 EUR, tomēr tas ir tikai uz šo pašreizējo mirkli, jo šķeldas cenas izmaiņas nav paredzamas,” norāda Sandris Šalajevs.

Arī šķeldas piegādes līguma nosacījumos ir notikušas izmaiņas, ja līdz 2022.gadam līgumu slēdza uz savstarpējā izdevīguma pamata, piemēram, līgums tika noslēgt uz gadu ar apmaksu 3 mēnešu laikā un drastiskiem līguma laušanas nosacījumi, tad šogad jau noteikumus nosaka šķeldas piegādātājs – līgums tiek noslēgts uz apjomu ar apmaksu 10 dienu laikā un viegliem līguma laušanas nosacījumiem.

AS “Balvu Enerģija” šomēnes plāno iesniegt Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK) sabiedrisko pakalpojumu sniedzēja noteikto (piedāvāto) siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifa projektu Balvu pilsētai. Izvērtējot tarifu projektu, izmaksas var tikt precizētas, kā rezultātā SPRK apstiprinātie tarifi var atšķirties no AS “Balvu Enerģija” sākotnēji iesniegtā tarifa projekta. Apstiprināšanas gadījumā AS “Balvu Enerģija” iesniegtā tarifa 88,77 EUR/MWh (bez PVN) spēkā stāšanās datums paredzēts ar 2023.gadu. Precīzs jaunā tarifa piemērošanas datums tiks pasludināts atkarībā no apstiprināšanas termiņa SPRK.

Informējam, ka centralizēti piegādātās siltumenerģijas lietotājiem mājsaimniecībās no 1. oktobra automātiski tiks piemērots valsts noteiktais atbalsts. Tas veidosies 50% apmērā no starpības starp konkrētajā brīdī spēkā esošā siltumenerģijas tarifa un iepriekšējā apkures sezonā valstī noteiktā siltumapgādes tarifa sliekšņa 68,00 EUR/MWh (bez PVN). Līdz ar valsts atbalstu Balvu pilsētas iedzīvotājiem tarifa cena samazināsies līdz 78,39 EUR/MWh (bez PVN). Jāņem vērā, ka valsts atbalst attieksies tikai uz apkures sezonu, kā arī vispārējās energokrīzes rezultātā, steidzamā kārtā, valstī var tikt mainīta tarifu apstiprināšanas kārtība un atbalsta apjoms.

Teksts: Kristiāns Bokta