Īslaicīgi tiks pārtraukta VUGD posteņa darbība Tilžā

Kategorija: Aktualitātes
Ceturtdiena, 20 Oktobris 2022
Pēdējās izmaiņas: Ceturtdiena, 20 Oktobris 2022 13:46

Kritiskā nodarbināto trūkuma dēļ Valsts VUGD īslaicīgi aptur posteņa Tilžā darbībuugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) īslaicīgi un periodiski uz nepieciešamo laiku apturēs mazāk noslogoto posteņu darbību, ja tas būs nepieciešams pārējo daļu un posteņu darbības nodrošināšanai. VUGD turpinās reaģēt uz izsaukumiem tādā pašā apmērā kā līdz šim un uz notikumu dosies tuvākās pieejamās struktūrvienības.

Latgales reģionā pieņemts lēmums īslaicīgi slēgt Tilžas un Zilupes posteņus, tāpēc jau nākamnedēļ uz laiku tiks apturēta Tilžas posteņa darbība. Šajā laikā Tilžas posteņa darbinieki tiks nozīmēti pildīt savus pienākumus citos posteņos.

Šobrīd tiek plānots, ka darbības apturēšana uz laiku var skart kopumā 18 posteņus Latvijā – tas nenotiks vienlaicīgi un katra posteņa darbības apturēšanas biežums un ilgums būs atkarīgs no situācijas ar personāla nodrošinājumu.

Lai pārrunātu aktualitātes un turpmāko sadarbību, kā arī Eiropas Savienības ārējās robežas drošību, 17.oktobrī ar Balvu novada pašvaldības domes priekšsēdētāju Sergeju Maksimovu tikās VUDG Latgales reģiona brigādes komandieris Česlavs Šmuksts, Latgales reģiona Balvu daļas komandieris Alvis Romāns un Latgales reģiona brigādes Viļakas posteņa komandieris Raivis Bondars.

Lai stiprinātu drošību pierobežā, ir plānots piešķirt jaunas mašīnas Viļakas, Kārsavas un Zilupes postenim, kā arī turpinās jaunu katastrofu pārvaldības centru būvniecība Dagdā un Ilūkstē. Šajos centros vienuviet plānots izvietot gan ugunsdzēsības depo, gan citu ārkārtas reaģēšanā un katastrofu pārvaldībā iesaistīto dienestu struktūrvienības. Savukārt no Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda līdzekļiem atbilstoši finansējuma pieejamībai šādus centrus iecerēts uzbūvēt Daugavpilī un Līvānos, kā arī, iespējams, Viļānos.

VUGD šobrīd vairs nav pietiekams ugunsdzēsēju glābēju skaits, lai mēs varētu nodrošināt, ka katru diennakti visās daļās un posteņos autocisternā uz izsaukumu var doties trīs amatpersonas, kas saskaņā ar darba aizsardzības prasībām ir absolūtais minimums. Lai nodrošinātu darbu nepārtrauktību (tai skaitā darba nespējas lapas, atvaļinājumus)  Latgales reģionam vēl papildus būtu nepieciešamas ~35 štata vietas.

Tikšanās laikā vienojās, ka novembra sākumā varētu notikt Latgales plānošanas reģiona un VUDG Latgales reģiona pārstāvju tikšanās, lai pārrunātu jautājumus par Eiropas Savienības ārējās robežas stiprināšanu un iespējamajiem risinājumiem, par kuriem pēc tam informētu Iekšlietu ministriju.

Kā informē VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore Viktorija Gribuste, tad šobrīd tiek plānots, ka darbības apturēšana varētu skart 18 posteņus, un tas nenotiks vienlaicīgi, bet katra posteņa darbības apturēšanas biežums un ilgums būs atkarīgs no situācijas ar personāla nodrošinājumu. Šie posteņi Kurzemē ir Rojas, Sabiles, Piltenes un Alsungas, Pierīgā – Bulduru un Baldones, Zemgalē – Jaunjelgavas, Neretas, Elejas, Aknīstes, Viesītes un Auces, Vidzemē – Cesvaines, Varakļānu, Mazsalacas un Strenču, Latgalē – Zilupes un Tilžas postenis.

“Šā brīža situācija attiecībā uz darbinieku trūkumu ir kritiska, jo darbinieki nevar dzīvot postenī. Virsstundas nav norma, tādas varētu būt pieļaujamas tikai ārkārtas situācijās. Iekšlietu ministrija pēdējo gadu laikā vairākas reizes ir ziņojusi valdībai par situāciju iekšlietu dienestos. Personāla trūkums ir ne tikai VUGD, bet arī citos dienestos, tāpēc iekšējai drošībai ilgtermiņā nepieciešams novirzīt atbilstošu finansējumu, tāpat kā aizsardzībai, vismaz 2,5% apmērā no iekšzemes kopprodukta. Tā mēs spēsim plānveidīgi attīstīt dienestus, pasargāt savus iedzīvotājus un nodrošināt efektīvus drošības pasākumus, piesaistīt jaunus darbiniekus nozarei un noturēt esošos, kā arī nodrošināt atbilstošu infrastruktūru un tehniku,” uzsver iekšlietu ministrs Kristaps Eklons.

„VUGD jau ilgstoši meklē risinājumu, lai noturētu iedzīvotājiem sniegtā pakalpojuma kvalitāti, neapdraudot ugunsdzēsēju glābēju veselību un drošību,” uzsver VUGD priekšnieks ģenerālis O.Āboliņš. „Atsevišķu posteņu darbības apturēšana ir viens no galējiem līdzekļiem, bet 12% vakantu amatu jeb gandrīz 400 nodarbināto iztrūkums oktobra sākumā apvienojumā ar 160 nodarbināto  ilgstošu prombūtni – darbnespējas, bērnu kopšanas atvaļinājumi u.c., mums neatstāj izvēli. VUGD nespēj konkurēt darba tirgū atalgojuma ziņā un gaidāmais cenu un izmaksu kāpums mums neļauj ne tikai piesaistīt jaunus nodarbinātos, bet arī noturēt esošos profesionāļus. Mums šobrīd vairs nav pietiekams ugunsdzēsēju glābēju skaits, lai mēs varētu nodrošināt, ka katru diennakti visās daļās un posteņos autocisternā uz izsaukumu var doties trīs amatpersonas, kas saskaņā ar darba aizsardzības prasībām ir absolūtais minimums.”

Šogad personāla trūkuma problēmas risinātas vairākos veidos. Pirmajā ceturksnī, lai nepārsniegtu saprātīgu virsstundu skaitu, autocisternā uz notikumu bieži devās divi, nevis trīs ugunsdzēsēji glābēji, pārkāpjot darba aizsardzības prasības un palielinot traumu gūšanas risku. Otrajā ceturksnī tika ievērotas darba aizsardzības prasības, bet strauji auga virsstundu skaits, kuras apmaksātas, pārskatot izdevumus. Tas radīja pārslodzi, kas ilgstoši nav pieļaujama. Šī gada pēdējos mēnešos līdzekļu virsstundu apmaksai VUGD budžetā nav un vairākās struktūrvienībās tas nerisinātu kritisko personāla trūkumu, jo, plānojot resursus, ir jāievēro arī likumdošanā noteiktie atpūtas laiki un maksimāli iespējamais virsstundu skaits.

„Posteņu darbības apturēšanas rezultātā neviens ugunsdzēsējs glābējs no darba netiks atlaists. Viņi dosies uz izsaukumiem no citām struktūrvienībām.  Piemēram, kamēr Sabiles posteņa darbība būs apturēta, tā ugunsdzēsēji glābēji tiks pārdislocēti uz apkārtējām daļām un posteņiem – Talsiem, Kandavu, Dundagu un Roju, lai tajās nodrošinātu nepieciešamo ugunsdzēsēju glābēju skaitu reaģēšanai uz izsaukumiem,” skaidro O.Āboliņš.

VUGD īslaicīgi aptur posteņa Tilžā darbību

Neskatoties uz īslaicīgu un periodisku atsevišķu posteņu darbības apturēšanu, VUGD turpinās iedzīvotājiem sniegt nepieciešamo pakalpojumu  – glābt dzīvības dažādos negadījumos un dzēst ugunsgrēkus.

Informācija un foto: Iluta Jaunžeikare

Papildusinformācija: Viktorija Gribuste

VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore

Tel. 29468106, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Pasākumu kalendārs

Balvu Novada Ziņu jaunākais numurs

Balvu Novada Ziņas jaunākais numurs

Jaunākais video

Pasākumu afišas

Jautājums Domei