„Lavandas pieskāriens svecei”

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Trešdiena, 08 Februāris 2023
Pēdējās izmaiņas: 08 Februāris 2023

Sveču liešanas meistarklase Kubulu Kultūras namāCik skaisti svece deg un šūpodamās liesmiņa mirgo! Februāris ir sveču mēnesis, tāpēc tā ietvaros, Kubulu Kultūras namā notika “Sveču liešanas meistarklase” un  “Lavandas rotājumu izgatavošanas meistarklase”. “Sveču liešanas meistarklase” notika sadarbībā ar biedrību “Latvijas Sarkanais Krusts”, meistarklases vadītāja - Zigrīda Šolina, savukārt “Lavandas rotājumu izgatavošanas meistarklasi” vadīja Ilona Čakāne.

Lasīt tālāk...


Digitālais konkurss vecākiem un bērniem par Balvu pilsētu

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Otrdiena, 07 Februāris 2023
Pēdējās izmaiņas: 07 Februāris 2023

Konkurss par Balvu pilsētuSagaidot Balvu pilsētas 95 dzimšanas dienu, ineteresenti tiek aicināti piedalīties digitālā konkursā "Balvi - skaistākā pilsēta Latvijā". Pārbaudi savas zināšanas par Balviem, atbildot uz 12 jautājumiem šeit  - https://ej.uz/h2pb.


Balvas “Boņuks 2022” nominantu vidū pārstāvji arī no Balvu novada

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Otrdiena, 07 Februāris 2023
Pēdējās izmaiņas: 07 Februāris 2023

Boņuks 2022Ir noslēdzies žūrijas darbs pie pretendentu pieteikumu izvērtēšanas, paziņojot trīsdesmit Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks 2022” nominantus, lai jau 4. martā plkst. 18.00 aizvadītu ikgadējo balvas pasniegšanas ceremoniju, godinot desmit aizvadītā gada nozīmīgākos notikumus, aktivitātes un cilvēkus latgaliskajā kultūrā, kā arī pasniegtu balvu par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā. Šogad balvas pasniegšanas ceremonija notiks gan ar skatītāju klātbūtni Latgales vēstniecībā GORS, gan būs vērojama tiešraidē LTV1 21.10.

Lasīt tālāk...


Izstāde no Balvu Novada muzeja krājuma – GORĀ!

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Ceturtdiena, 02 Februāris 2023
Pēdējās izmaiņas: 02 Februāris 2023

ruka gors2 da3a6

Balvos gads aizsācies ar bagātīgu koncertu, izstāžu, dažādu pasākumu klāstu, tomēr ārpus redzesloka neatstājam iespēju baudīt kultūras piedāvājumu arī citur. 

Viena no balveniešu iemīļotām vietām neapšaubāmi ir Latgales vēstniecība GORS Rēzeknē. Tādēļ jūtamies lepni, ka 1. stāva semināru telpā eksponētas ar VKKF atbalstu 2020. gadā Balvu Novada muzeja krājumā nonākušās fotogrāfijas no Intas Rukas kolekcijas “Zem tām pašām debesīm”. Kolekcija tapusi trīs gadu garumā – vasarās, fotogrāfei viesojoties Balvu novadā un tuvākajā apkārtnē. Fotogrāfiju varoņi ir vietējie cilvēki – pieaugušie, bērni, sirmgalvji, politiķi un visdažādāko profesiju pārstāvji – katrs ar savu likteni un stāstu. Kā autore saka: “Mūsu vislielākā vērtība ir Latvijas cilvēki. Visi. Visdažādākie.”

Esot GORĀ – ielūkojies!

Lasīt tālāk...


Radošo darbu konkurss, kas veltīts Latgales patriotam un dzejniekam Ontonam Slišānam 2023

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Ceturtdiena, 02 Februāris 2023
Pēdējās izmaiņas: 02 Februāris 2023

plova l.spridzane 0105f

Dzejnieks, rakstnieks, folklorists, novadpētnieks un mākslinieks Ontons Slišāns ir ziemas saulgriežu bērns, dzimis 28.decembrī, bet vārdadienu svinēja 18.janvārī. Šis laiks Ontonam bija radošais laiks, kad viņš savu aktīvo darbību veltīja Ziemeļlatgalei. Mēģināsim sajust Ontona Slišāna garu – piedaloties radošo darbu konkursā.  

Mērķis: apliecināt piederību un mīlestību savam dzimtajam novadam un stiprināt latgalisko kultūridentitāti.

Lasīt tālāk...


Aicina uz izstādes “Dedz gaismu sevī!” atklāšanu

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Trešdiena, 01 Februāris 2023
Pēdējās izmaiņas: 01 Februāris 2023

kudrjavcevi2008 77534

1.februārī savu 95.dzimšanas dienu svinētu Tautas daiļamata meistars Grigorijs Kudrjavcevs (1928.-2013.) Dzimis 1928.gada 1.februārī Viļānos, galdnieka ģimenē. Mācījies Viļānu pamatskolā un Rēzeknes pedagoģiskajā skolā. Pēc skolas beigšanas 1951.gadā nosūtīts uz Balvu rajona Aizpurves septiņgadīgo skolu par darbmācības un fizkultūras skolotāju. No 1965.gada līdz 1980.gadam strādājis Balvu vidusskolā. Izveidojis vairākas kokapstrādes darbnīcas skolā, arī toreizējā pionieru namā. Skolotāja vadībā skolēni ar saviem darbiem piedalījušies izstādēs Balvu rajonā, kā arī republikas skolēnu darbu skatēs, saņēmis daudzus apbalvojumus un Goda rakstus. 1968.gadā G.Kudrjavcevam piešķirts Tautas daiļamata meistara nosaukums (Apliecības Nr.28). 

Šajā laikā sākusies aizraušanās ar dzintara apstrādi, kurā iesaistījis arī dzīvesbiedri Annu (1928.-2013). Viņu darbi tikuši izstādīti Rīgā, vairākas reizes pabijuši Tautas sasniegumu izstādē Maskavā, ceļojuši uz Franciju, Japānu.

Lasīt tālāk...


1991.gada barikādes atceroties

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Trešdiena, 25 Janvāris 2023
Pēdējās izmaiņas: 25 Janvāris 2023

1991. gada barikādes atceroties Viļakas muzejā20.janvārī Viļakas muzejā tikāmies ar Viļakas Valsts ģimnāzijas audzēkņiem, lai iepazītu 1991.gada barikāžu notikumus. Notikumi, kas vēl daudziem palikuši atmiņās. Ilgus gadu desmitus Latvija un citas valstis bija Padomju Savienības daļa, taču 20.gs 80-to gadu beigas un 90.gadu sākums bija pārmaiņu laiks. Daudzas valstis pasludināja savu neatkarību. Viena no šīm valstīm bija arī Latvija ar savu zemi, valodu, tradīcijām un cilvēkiem. Aizstāvēt savu zemi nācās barikādēs, tajās piedalījās vairāki tūkstoši cilvēku no visas valsts, arī no bijušā Balvu rajona.

Kopā ar skolēniem noskatījāmies video, kurā bija redzami tā laika notikumi un visi iesaistījāmies diskusijās meklējot atbildes uz dažādiem jautājumiem. Barikādēs diezgan daudz tika izmantoti plakāti un saukļi. Skolēni strādājot grupiņās analizēja dažus plakātus un centās nolasīt informāciju, ko deva šie plakāti un saukļi.

Lasīt tālāk...


Sveces Ukrainas atbalstam

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Piektdiena, 20 Janvāris 2023
Pēdējās izmaiņas: 20 Janvāris 2023

Ziedo sveces UkrainaiGatavojoties XXVII Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkiem, Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar biedrību “Tavi draugi” un Latvijas Kultūras darbinieku biedrību aicināja Dziesmu un deju svētku kustības dalībniekus ziedot sveces, lai vēlāk tās pārtaptu ierakumu svecēs un tiktu nogādātas Ukrainas aizstāvjiem.

Laikā no 2023. gada 13. janvāra līdz 19. janvārim visā Latvijā, t.sk. arī Balvu novadā, ikviens  Dziesmu un deju svētku kustības dalībnieks, nākot uz mēģinājumiem, varēja atnest  sveces, kuras vēlāk tiks pārveidotas ierakumu svecēs un nogādātas Ukrainā.

Lasīt tālāk...


Notiks pirmais jaunās galda spēles latgaliski “Čipierkstneits” čempionāts

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Pirmdiena, 16 Janvāris 2023
Pēdējās izmaiņas: 16 Janvāris 2023

Pirmā galda spēle latgaliskiTrešdien, 18. janvārī, plkst. 12.20 Balvu novada Rekovā notiks pirmais jaunās galda spēles latgaliski “Čipierkstneits” čempionāts, kas reizē ar Ontona dienas svinēšanu iesāks folklorista, novadpētnieka un dzejnieka Ontona Slišāna (1948–2010) 75. jubilejas gada notikumus.

Pirmajā “Čipierkstneiša” čempionātā, kas būs daļa tradicionālā Ontona dienas pasākuma “Ontona dīnas ļustes”, piedalīties Balvu un Ludzas novada skolēnu, kuri piedalās latgaliešu valodas pulciņu aktivitātēs, komandas. Čempionāta noslēgumā skolēniem būs iespēja piedzīvot latgaliešu hip-hop mākslinieces Ūgas uzstāšanos.

Jaunā galda spēle “Čipierkstneits” ir pirmā šāda veida – zināšanu, uzdevumu, atjautības un arī veiksmes – spēle latgaliski. Tās autore ir filoloģe un dizainere Jolanta Keiša, kuras dzimtā puse ir tieši Balvu novada Šķilbani. Pie spēles izdošanas talkā gājušas biedrības “Upītes jauniešu folkloras kopa” un latgaliešu kultūras kustība “Volūda”.

Lasīt tālāk...


Aicinām uz “Tautasdziesmu teicējas.1991” ceļojošās izstādes notikumu Viļakas muzejā

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Ceturtdiena, 05 Janvāris 2023
Pēdējās izmaiņas: 05 Janvāris 2023

Anna Strupka, teicēju izstādes atklāšanaJaunais gads Viļakas muzejā sāksies ar skaistu notikumu 11. februārī plkst. 12.00 aicinām uz izstādes atklāšanu, ko sarūpējusi Balvu pašvaldība, muzeja vadītāja Rita Gruševa, lai uz Viļaku atvestu bagātu pūru no Rīgas - tā ir ceļojošā izstāde “Tautasdziesmu teicējas.1991”.

Viļakas ziemas ceļu ragavu slieces un tautasdziesmu balsis, Ziemeļlatgales baltais Abrenes tautastērps, kas tikpat balti saskaņojas ar bērzu un sniega klajumu baltumu – sagaida savus ciemiņus no Rīgas!

Lasīt tālāk...


Pasākumu kalendārs

Balvu Novada Ziņu jaunākais numurs

Balvu Novada Ziņas jaunākais numurs

Jaunākais video

Pasākumu afišas

Jautājums Domei