Tuberkuloze (TB) ir ārstējama infekcijas slimība, ko izraisa tuberkulozes nūjiņa Mycobacterium tuberculosis. TB izplatās gaisa - pilienu ceļā no cilvēka uz cilvēku. TB pacienti izdala mikobaktērijas apkārtējā vidē elpojot, runājot, šķaudot vai klepojot, kā rezultātā gaisā nonāk ļoti sīki plaušu sekrēta pilieni. TB visbiežāk skar plaušas, bet var skart arī citas ķermeņa daļas, piemēram, nieres, kaulus, limfmezglus vai smadzenes, tuberkulozes mikobaktērijai iekļūstot asins straumē un nonākot minētajos orgānos.
Ne katrs, kurš ieelpojis TB mikobaktērijas, inficējas, jo cilvēka organisms ir spējīgs sevi pasargāt. Lielākās ieelpotās gaisa daļiņas tiek aizturētas augšējos elpceļos (rīklē, elpvadā) un pēc tam izklepotas. Pilieniņi, kas nosēžas uz bronhu sieniņām, arī tiek izvadīti ārā, un tikai ļoti neliela daļa tuberkulozes mikobaktēriju nokļūst plaušās, kur speciālas aizsargšūnas satver un “sagremo” tās.
Gadījumā, ja pietiekams skaits TB mikobaktēriju ir pārvarējušas organisma dabiskās aizsargreakcijas, var notikt inficēšanās ar TB. Būt inficētam ar TB vēl nenozīmē būt saslimušam ar to. Inficētam cilvēkam nav nekādu TB simptomu, un tas nevar inficēt apkārtējos cilvēkus. Šo stāvokli sauc par latentu TB infekciju, bet jāņem vērā, ka katrs desmitais inficētais cilvēks savas dzīves laikā saslimst ar TB. Visbiežāk tas notiek, ja cilvēkam ir novājināta imunitāte.
Kādi ir tuberkulozes simptomi?
Visbiežāk TB simptomi sāk izpausties pakāpeniski. Sākumā tie ir praktiski nemanāmi, bet ar laiku progresē un kļūst izteiktāki.
Raksturīgākās TB saslimšanas pazīmes ir:
- klepus ar vai bez krēpām, kas ilgst vairāk, kā trīs nedēļas;
- paaugstināta ķermeņa temperatūra;
- svara zudums;
- svīšana naktīs;
- ēstgribas zudums;
- nespēks un nogurums.
Retāk tuberkulozes saslimšanas gadījumā novērojams asiņu piejaukums krēpām, elpas trūkums un sāpes krūtīs. Noteikti jāvēršas pie ārsta, ja 3-4 nedēļas ir vismaz viena no nosauktajām saslimšanas pazīmēm.
Kā rīkoties, ka ir aizdomas par saslimšanu ar tuberkulozi?
Ja ir radušās aizdomas par saslimšanu ar TB, nekavējoties jāvēršas pie ģimenes ārsta vai plaušu speciālista (pneimonologa).
Mīti par tuberkulozi
- Mīts: TB ir neārstējama
- Fakts: Ja pacients izpilda visu ārstēšanas kursu, tad TB ir pilnībā izārstējama.
- Mīts: TB ir iedzimta slimība.
- Fakts: TB nav iedzimta slimība. TB ir slimība, kas tiek pārnesta no personas uz personu gaisa-pilienu ceļā.
- Mīts: TB izraisa plaušu vēzi.
- Fakts: Plaušu slimības, kuras izraisa rētu veidošanos plaušās, kā TB, var paaugstināt plaušu vēža risku. Vairāku pētījumu rezultāti liecina, ka galvenais riska faktors plaušu vēža attīstībā ir smēķēšana.
- Mīts: Smēķēšana izraisa TB.
- Fakts: TB infekcijas izraisītājs ir TB mikobaktērija, taču smēķēšana veicina TB attīstību.
- Mīts: BCG vakcinācija pasargā no TB attīstības.
- Fakts: Vakcīna pasargā no saslimšanas ar smagām ārpus plaušu TB formām bērnu vecumā, bet nepasargā pieaugušos no slimības attīstības.
- Mīts: Pozitīvi reaģējis TB ādas tests apstiprina, ka cilvēkam ir TB.
- Fakts: Pozitīvs TB ādas tests apstiprina to, ka ir notikusi inficēšanās, bet tas nenozīmē, ka notikusi saslimšana ar TB.
- Mīts: Ja man nav TB simptomu, man nav TB.
- Fakts: Personai ar TB slimību var būt visi vai neviens no TB raksturīgajiem simptomiem. Ir jāatceras, ka persona ar TB slimību var justies vesela.
- Mīts: TB izmeklēšana un ārstēšana ir pieejama bezmaksas tikai tiem cilvēkiem, kuriem ir veselības apdrošināšanas polise.
- Fakts: Latvijā izmeklēšana un TB ārstēšana bezmaksas ir pieejama visiem cilvēkiem, kuri bijuši kontaktā ar TB slimnieku vai kuriem ir TB slimības simptomi, neatkarīgi vai viņiem ir vai nav veselības apdrošināšanas polise.
Plašāk par tuberkulozi lasi SPKC mājaslapā ŠEIT.