Kultūra
27. - 28. augustā norisināsies 23. Balvu kamermūzikas festivāls

27. - 28. AUGUSTĀ BALVU MUIŽAS KONCERTZĀLĒ NORISINĀSIES 23. BALVU KAMERMŪZIKAS FESTIVĀLS.

27.augusts pulksten 16.00 "SKAISTĀ ITĀLIJA"

Duets DUO COLORE: Ilze Urbāne (flauta), Diāna Zandberga (klavieres)

Programmā:

Gaetāno Doniceti, Alfredo Kazella, Mario Pilati, Nikolo Paganīni, Leonardo di Lorenco, Imants Zemzaris, Ferencs Lists, Lučāno Berio.

„Skaistā Itālija”

 “Duo Colore” – flautiste Ilze Urbāne un pianiste Diāna Zandberga piedāvā izsmalcinātu Itālijas kultūras iedvesmotu kamermūzikas programmu “Skaistā Itālija”. Izvēlētā mūzika parāda itāļu saulainā temperamenta muzikālo izpausmju daudzveidību, jo koncertprogrammā iekļauta vijoļmūzikas virtuoza Nikolo Paganīni, romantiskā Leonardo di Lorenco, spožā Džulio Bričaldi, kā arī impresionistiski krāsainā Alfredo Kazellas mūzika flautai un klavierēm. Pārsteidzoši krāšņi izskanēs  arī reibinoši virtuozais Leonardo di Lorenco “Apollons” flautai solo, kā arī Itālijas dzejas un folkloras iedvesmotie poētiskie Ferenca Lista Trīs Petrarkas soneti un krāšņais cikls “Venēcija un Neapole” klavierēm solo.


27.augusts pulksten 19.00 "MOCARTA IEDVESMOTIE"

Trio SOL: Paula Šūmane (vijole),  Guna Šnē (čells),  Agnese Egliņa (klavieres)

Programmā:

Volfgangs Amadejs Mocarts, Ludvigs van Bēthovens, Valentins Silvestrovs, Arvo Pērts.

„Mocarta iedvesmotie”

Trio, Mocarta iedvesmoti, savu jaunāko programmu velta dižajam meistaram. Dzirdēsim, kā Mocarts atstājis pēdas savu laikabiedru mūzikā un cik paliekošs un spožs ir viņa atspulgs mūsdienu komponistu iztēlē. Bēthovens radījis dažus no izcilākajiem žanra paraugiem, vērpjot variācijas par Mocarta operu tēmām. Klavieres pārmaiņus ar čellu un vijoli te uzbur tēlu plejādi – Pamina un Papageno apdzied mīlestību, Figaro plāno atspēlēties grāfam, un Bēthovena izdomas lidojums atrauj pēdas no zemes arī klausītājam. Ukraiņu komponists Valentīns Silvestrovs mocartiskus impulsus ietinis dūmakainā miglā, domājot par robežām, kas šķir šo un citas pasaules. Bet igaunis Arvo Perts liek citādi saklausīt Mocarta Otrās klaviersonātes lēno daļu. Tik smalku dialogu starp 18. un 20. gadsimtu spēj darināt vien Perts ar sev raksturīgo zvaniņu tehniku. Koncertu vainagos Mocarta komponētais, kā porcelānā eleganti izlietais pēdējais klaviertio.


28.augusts pulksten 16.00 "ČETRI VĒJI"

Liepājas mežragu kvartets: Ingus Novicāns, Mārcis Auziņš, Edgars Kalniņš, Aivars Vadonis

Programmā:

Kārlis Marija Vēbers, Volfgangs Amadejs Mocarts, Džezupe Verdi, Rihards Vāgners, Johanness Brāmss, Emīls Dārziņš, Jānis Mediņš, Ennio Marikoner, latviešu tautas dziesmas, džeza standarti, fragmenti no operām, kino mūzikas.

„Četri vēji”

Šobrīd vienīgais regulāri koncertējošais mežragu kvartets Latvijā, izvirza mērķi iepazīstināt klausītājus no reģioniem, kas atrodas ārpus lielajām Latvijas pilsētām. Mērķauditorija ir mazo pilsētu un ciemu iedzīvotāji, kuriem nav iespēja apmeklēt koncertus lielajās koncertzālēs. Klausītājiem būs iespēja iepazīties ar dažādu žanru un gadsimtu mūziku „Liepājas Mežragu kvarteta” izpildījumā. Lai mūzika varētu tikt labāk uztverta, pirms skaņdarbiem klausītāji tiks iepazīstināti ar visaptverošu gadsimta vai žanra raksturojumu.


28.augusts pulksten 19.00 Senās mūzikas programma „ANGĻU MADRIGĀLI”

Anete Viļuma (soprāns),  Nora Kalniņa (soprāns), Jēkabs Bernāts (tenors, kontrtenors),  Ansis Bētiņš (tenors), Emīls Gilučs (bass), Veronika Rinkule (klavesīns)

Programmā:

Viljams, Bērds, Tomass Morlijs, Džons Vilbijs, Tomass Vīlkss, Orlando Gibonss.

„Angļu madrigāli”

Karalienes Elizabetes valdīšanas laiks tiek dēvēts par Zelta laikmetu Anglijā. Tā ir 16./17. gadsimtu mija - starp vēlīnu renesansi un agrīnu baroku. Gadsimtu pārmaiņu ietekme manāma arī komponistu daiļradē - polifonija eksistē vairs tikai sakrālajā mūzikā un dzimst jauns žanrs - opera. Tā kā paralēli operas attīstībai joprojām aktuāla ir konsortu muzicēšana, tad šo stilu mijiedarbe ir acīmredzama -arī nelielie madrigāli ir smalkas teātra ainiņas. Un daži no stāstiem atlasīti jaunajai ansambļa programmai. Līdzās dzejas meistaram Šekspīram dzīvo angļu madrigālu komponisti - angļu madrigāla pamatlicējs Viljams Bērds, Tomas Morlijs, Tomas Vīlks. Viņu darbos spilgti iezīmējas itāļu madrigāla stila hromatismi. Renesanses laikā viens no slavenākajiem madrigālu komponistiem Džons Vilbijs. Kā arī pēdējais no polifonijas meistariem Anglijā – Orlando Gibons. „Angļu Madrigāli” programmu kopumā raksturo Viljama Bērda cikla nosaukums – Songs of Sundry Natures - dažādu dabu/noskaņu dziesmas. Vienā brīdī mēs atrodamies pļavā un apdziedam putnus, ziedus un visu dzīvo, bet nākamajā momentā sēžam pie dzīru galda vai vientuļi izraudam salauztu sirdi.

 

Ieejas maksa uz katru koncertu EUR 5,00

 

Festivālu organizē un atbalsta:

  • Latvijas Kultūras Ministrija;
  • Balvu novada pašvaldība;
  • Valsts Kultūrkapitāla fonds;
  • VSIA Latvijas KoncertiBalvu Kultūras un atpūtas centrs;
  • Balvu Muiža.