Izglītība

4. novembrī norisinājās tehnoloģiju mācību jomas skolotāju sanāksme, kuras mērķis bija pārrunāt aktuālos izaicinājumus un iepazīstināt ar jaunākajiem rīkiem un iespējām izglītības jomā. Sanāksmē piedalījās skolotāji no dažādām izglītības iestādēm, lai diskutētu par problēmām un risinājumiem mācību procesā, kas saistīti ar tehnoloģijām.

Viens no galvenajiem apspriestajiem jautājumiem bija mācību materiālu trūkums. Daudzi skolotāji uzsvēra, ka bieži vien pieejamie materiāli nav pietiekami daudzveidīgi vai piemēroti, lai efektīvi izskaidrotu sarežģītas tehnoloģiju tēmas. Šī problēma bieži kavē mācību procesu un rada sarežģījumus skolēniem, jo viņiem ir grūtāk apgūt nepieciešamās zināšanas un prasmes. Skolotāji dalījās pieredzē, kā viņi individuāli risina šo izaicinājumu, piemēram, pašizveidojot materiālus vai izmantojot brīvi pieejamus resursus internetā.

Diskusijas laikā tika aktualizēts arī jautājums par mākslīgā intelekta (MI) izmantošanas ierobežošanu mācību stundu darbu veikšanai. Daļa skolotāju izteica bažas, ka MI rīki, piemēram, automātiskie kodu ģeneratori vai teksta rediģēšanas palīgi, var mazināt skolēnu centību patstāvīgi apgūt mācību vielu un risināt uzdevumus. Šajā sakarā tika ieteikts rast līdzsvaru, kur MI izmantošana varētu kalpot kā papildus rīks mācībām, vienlaikus saglabājot skolēnu motivāciju patstāvīgi attīstīt savas prasmes.

Sanāksmē skolotājiem tika prezentēta vietne www.onlinegdb.com – tiešsaistes kompilators, kas piedāvā programmēšanas iespējas vairākās populārās programmēšanas valodās, piemēram, C++, Python un Java. Šis rīks var būt ļoti noderīgs programmēšanas pamatu mācīšanā, jo tas ļauj skolēniem tiešsaistē rakstīt, rediģēt un testēt kodu, neprasot instalēt īpašu programmatūru. Skolotāji tika aicināti apsvērt šīs vietnes iekļaušanu savos mācību materiālos, lai veicinātu skolēnu interesi par programmēšanu un padarītu mācību procesu interaktīvāku.

Sanāksmes noslēgumā tika apspriesti arī Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) dāvināto Chromebook lietošanas noteikumi. Chromebook datori tiek dāvināti izglītības iestādēm, lai uzlabotu skolēnu digitālās prasmes un atvieglotu mācību procesu. Skolotāji tika informēti par dažādiem ierīču lietošanas aspektiem, tostarp drošības un atbildības jautājumiem. Tika apspriesti arī veidi, kā veicināt šo ierīču produktīvu izmantošanu, lai skolēniem būtu iespējams izpildīt uzdevumus gan klasē, gan mājās. Sanāksme noritēja konstruktīvā un pozitīvā atmosfērā, dalībnieki bija ieinteresēti uzlabot mācību procesu un meklēja risinājumus mūsdienu tehnoloģiju sniegto iespēju maksimālai izmantošanai izglītības iestādēs.

Informācija: Tehnoloģiju mācību jomas koordinators Guntis Circens