Iedzīvotājiem Pašvaldība
“Atgriezties pie cilvēcības, mīlestības un miera…”

Šogad, 14. jūnijā, aprit 82 gadi kopš Latviju skāra masu deportācijas, uz Sibīriju izsūtot vairāk kā 15 000 cilvēku. Komunistiskā genocīda režīma upuriem pieredzot izsūtīšanu, nošķiršanu no ģimenēm un likteņu izpostīšanu, izdodoties atgriezties atpakaļ dzimtenē, bija jāpiedzīvo dažāda veida diskriminācija. Šiem cilvēkiem ne tikai dzīve, bet arī karjera un veselība bija sagrauta. Padomju varas realizēto represiju galvenais mērķis bija salauzt cilvēka gribu, iznīcināt viņā pārliecību un ticību savai valstij. Bet ticība Latvijai bija tā, kas spēcināja un ļāva izturēt. Pieminot komunistiskā režīma upurus, arī Balvu novadā 14.jūnijā iedzīvotāji devās uz piemiņas vietām, lai noliktu ziedus, iedegtu svecītes un ar klusuma brīdi pieminētu tos, kuriem bija jāpiedzīvo šie traģiskie notikumi.

Piemiņas pasākumā Kubulos pie piemiņas akmens komunistiskā režīma upuriem pie Balvu dzelzceļa stacijas atceres dienas pasākumā ''Mēs atgriezāmies'' Balvu novada pašvaldības domes Izglītības, kultūras un sporta jautājumu komitejas priekšsēdētāja vietniece Sandra Kindzule, uzrunājot klātesošos, teica: “Šodien, kā ik gadu, pulcējamies, lai izteiktu cieņu un noliektu galvas par visiem tiem, kuri cieta no padomju varas nežēlīgajām represijām. Šī vieta ir simbols un arī vēstures liecība, kas atgādina mums pagātnes traģēdiju, kas skāra tik daudz pilnīgi nevainīgus cilvēkus, sākot no vēl nedzimuša bērna un beidzot ar vecu sirmgalvi. Represijas ir traģisks laiks mūsu vēsturē, kad padomju varas iestādes sistemātiski vajāja un aizturēja cilvēkus dēļ viņu politiskajām vai ideoloģiskajām pārliecībām. Daudzi no tiem tika nosūtīti uz cietumiem, izsūtīti vai nolemti nāvei. Cilvēki tika sodīti par to, ka viņi domā, ka viņi dara un ka viņi vienkārši mīl savu tēvzemi. Šodien mums, kā vēl nekad, jāapzinās, ka mūsu pienākums ir nodot šo vēstījumu nākamajām paaudzēm, mums jādara viss, lai vēsture neatkārtotos, un jācīnās par taisnīgumu, brīvību un cilvēktiesībām. Gūstot dziļi sāpīgu mācību no šīm traģēdijām pagātnē, mums kopā jāraugās labākos laikos nākotnē. Šodien mēs klusumā noliksim ziedus pie šī pieminekļa, lai godinātu visus upurus, kuru ciešanu ceļš sākās tālajā, baismajā vasaras naktī pirms 82 gadiem. Šie ziedi ir simbols mūsu atmiņai, mūsu sajūtai un mūsu solidaritātei. Mēs esam šeit sanākuši ne tikai, lai pieminētu, bet arī, lai atzītu un pateiktos tiem, kuri izdzīvoja šos tumšos laikus un saglabāja mūsu tautas cieņu un spēku. Viņi ir mūsu dižie liecinieki. Mēs augsti vērtējam viņu drosmi un neatlaidību, viņu drosmi toreiz un viņu neatlaidību tagad!”

Latvijas Politiski represēto apvienības Balvu nodaļas vadītāja Ārija Tihomirova savā uzrunā akcentēja, ka 14.jūnijs ir skumja diena un ka 1941.gads – tas vispār bija neaptverams, kā tas viss notika: “Pat šodien, lasot jauno atmiņu grāmatu “Mātes Sibīrijā” par 1941.gadu. Tie ir baisi atmiņu stāsti. Tika šķirtas ģimenes, vīrieši aizvesti nezināmā virzienā, mātes ar maziem bērniem izmestas kaut kur taigā bez jumta virs galvas. Bija jāēd zāle un viss kas aug. Tajā pašā laikā vēl jāpiedzīvo naids, jo tikko bija sācies karš, un izsūtītie tika uzskatīti par fašistiem. Bet Latvija ir stipra. Mēs gan domājam, ka esam mazi, bet, ja kas mazs, tad to ir vēl vairāk jāmīl, vēl vairāk jāsaudzē un jārūpējas. Šodiena rāda, ka diemžēl nekas nav mainījies, Krievija dara to pašu, ko toreiz, un varbūt vēl cietsirdīgāk, nerēķinoties ne ar cilvēku dzīvībām, ne ar ko … Tas, kas šobrīd notiek Ukrainā, ir apliecinājums tam, ka to nekad nevar aizmirst un nekad nevar piedot, tāpēc būsim solidāri, cīnīsimies par savu Latviju, par Latvijas neatkarību, lai tā attīstītos ekonomiski, lai tajā augtu izglītoti cilvēki, lai cilvēki vēlētos braukt uz Latviju, nevis projām no tās. Centīsimies būt stipri, bet aizmirst šo nevar nekad!”

Pēc piemiņas brīža visi tika aicināti uz izstādes – veltījuma represētajām personām “Mēs atgriezāmies” atklāšanu sadarbībā ar Jēkabpils vēstures muzeju. Izstāde ir veltījums tiem, kuri, pārdzīvojuši ciešanas izsūtījumā, atgriezās Latvijā. Visi portretos redzamie cilvēki apcietināšanas brīdi bija vēl tikai bērni, daži ir dzimuši vecāku izsūtījuma laikā Sibīrijā. Katram ir savs atmiņu stāsts un arī stāsts par kādu īpašu priekšmetu, kas atgādina dzīvi izsūtījumā vai tiek glabāts kā skaudro gadu piemiņa. Vērīgs skatītājs šos priekšmetus fotogrāfijās pamanīs. Fotoportreti tapuši 2017.gada martā un aprīlī. Fotogrāfiju autore – Mētra Štelmahere.

Izstādes atklāšanā Vita Romanovska klātesošos iepazīstināja ar diviem atmiņu stāstiem.

  • Pirmais atmiņu stāsts

“Ir sasieti domas un darbi mazā sainītī,
Un stūrīši mazai drāniņai cieši sasieti.
Mans sainītis pagalvī palikts, tā manta
Būs līdzi paņemta, kad būšu no dzimtenes padzīta.

Tur pārītis cimdu un zeķu un neliels lakatiņš kāds,
Sauss maizes rieciens un gabaliņš sāls.
Vēl viena man manta būs līdzi no vietas, kur šūpulis kārts,-
Trīs saujas dzelteno smilšu, tas talismans, dzimtenes vārds.

/Margarita Stradiņa/

Šie ir mūsu novadnieces, izsūtītās rugājietes Margaritas Stradiņas vārdi. 1941.gada 14.jūnijā trīspadsmit gadus veco Margaritu kopā ar ģimeni – māti, tēvu, diviem brāļiem – deportēja uz Krasnojarskas novadu Sibīrija. Tā bija pēdējā diena, kad viņi redzēja tēvu. Tikai pēc kāda laika uzzināja, ka tēvs ir nomiris bada nāvē. Lai izdzīvotu Sibīrijā, bija smagi jāstrādā, jācīnās ar salu, sniegu, tumšajām Sibīrijas naktīm, zvēru draudiem, badu un slimībām. Tomēr Margarita stāsta, ka izmisumu pārņēmusi milzīgā vēlme dzīvot un izdzīvot. Tas arī palīdzēja izturēt.”

  • Otrais atmiņu stāsts

Anna Belka, kubuliete. Tajā 1949. gada 25.martā mazajai Annai bija nepilni astoņi gadi. Līdz ar viņu lopu vagonus sakrāmēja, kā tādus gaļas gabalus, viņas māsu, 12 gadi, viņas mammu, vecmammu, aklo tēva brāli, iecienītu tā laika muzikantu, kurš visos svētkos spēlēja uz cītara. Tēvs tika arestēts un aizvests jau iepriekš. Viņa liktenis joprojām nevienam nav zināms. Vecīši nomira uzreiz pēc nonākšanas izsūtījuma vietā Sibīrijā. Pasākumā piedalījās Annas Belkas meita – Irina Klija, arī Kubulu pagasta iedzīvotāja, kuras atmiņās ir spilgti iespiedušies mammas stāstītie vārdi: “Tad, kad viņus aizveduši uz turieni, mazi bērni noskranduši, noplukuši skrējuši pa dzelzceļa sliežu akmeņiem un klieguši: “Cilvēkēdājus atved!”” Bet vēlāk tieši sibīrieši bija tie, kuriem pateicoties Annas ģimene izdzīvoja, nereti riskējot ar dzīvību, viņi slēpa no vietējām varas iestādēm pufaikās kādu sasalušu kartupeli, kādu bieti, un tieši tas izglāba no bada nāves. Cilvēcība uzvarēja, bailes uzvarēja naidu, uzvarēja mīlestība. Daļa atgriezās, daļa palika Sibīrijā. Kas zina, kādi bija iemesli tam. Izveidotas jaunas ģimenes, piedzimuši bērni, mazbērni. Arī Annas ģimene atgriezties nesteidzās, jo neviens ne viņus, ne arī pārējos atplestām rokām negaidīja. Annas dzimtās mājas Silaciemā bija pa baļķītim vien izvazāta un uzcelta māja citur un citam. Piedod, nepiedot, to lai katrs pats izlemj, bet Irina tikai lūdzas, lai nekas tāds vairs neatkārtojas, lai ir mīlestība, ne bailes.

Irina klātesošajiem veltīja savu dzejoli – veltījumu saviem mīļajiem. Par izsūtīto sāpēm, ciešanām, ilgām un nepiepildītajiem sapņiem un cerībām izstādes atklāšanā raudāja vijole. (Zoja Zaharova – vijole, Viktors Bormanis – koncertmeistars).

Izstādes atklāšanas noslēgumā izskanēja represētās Dainas Freivertas vārdiem: "Dzimtenes saule spīdēs tam, kas savā sirdī pats atradīs sauli!" Atgriezties pie Cilvēcības, Mīlestības un Miera."

Godinot deportāciju upurus, piemiņas brīži notika Žīguros, Borisovā, Vecumos un Viļakā. Pie Žīguru, Vecumu bijušajām dzelzceļa stacijām Viļakas muzeja vadītāja Rita Gruševa pastāstīja par cilvēkiem, kuri ir izsūtīti no šīm vietām, par cilvēku likteņiem, kuri tika sagrauti, salauzti, un kuri atpakaļ mājās nepārbrauca. Deportācijā tika pakļauti arī šo personu ģimenes locekļi neatkarīgi no vecuma.

Borisovā ar vecvecmammas atmiņām dalījās Viļakas kultūras nama pasākumu organizators Normunds Orlovs. Viņš stāstīja par Staņislava Cunska ģimeni, Borisovas muižas laikiem, 14.jūnija notikumiem, par paša saimnieka -Staņislava likteni.

Viļakā pie 2018.gada atklātās piemiņas plāksnes kritušajiem un izsūtītajiem Meža darbinieku piemiņai pulcējās interesenti, kuri klusumā ieklausījās mežkopes Annas Āzes stāstījumā par izsūtītajiem meža darbiniekiem un to likteņiem.

Balvos visas dienas garumā varēja nolikt ziedus un svecītes pie pieminekļa Abrenes apriņķa komunistiskā genocīda upuru piemiņai. Piemiņas brīdis notika Rugāju skvērā.

FOTO GALERIJA

Teksts, foto: Agrita Luža, Iluta Jaunžeikare, Terēzija Babāne