Projekti
Sācies 8. starptautiskais glezniecības plenērs

Izskaņai tuvojas 8. starptautiskais glezniecības plenērs “Valdis Bušs 2024”. Valda Buša simtgades gadā plenērā piedalās: Joy Kloman (ASV), Mugur Popa (Rumānija), Alvidas Stauskas (Lietuva), Tetyana Yagodkina (Ukraina), Anna Silabrama (Latvija) un Vēsma Ušpele  (Latvija).

Lai iedvesmotos saviem darbiem plenēra dalībnieki apmeklēja gleznainākās dabas ainavas Viļakas un Balvu apkaimē. Saviļņoti par skaistajiem Balvu un Viļakas ezeriem, pludmalēm, laipām, taciņām, Viļakas ezera salu, mieru un klusumu Stompaku purvā, daudzkrāsainajām ziedu kompozīcijām privātos dārzos un publiskajās puķu dobēs Balvu un Viļakas pilsētās, katrs mākslinieks radījis savu glezniecības plenēra stāstu. 

Mākslinieku veikumu ikvienam būs iespējams novērtēt plenēra izstādē, kas tiks atklāta 31.jūlijā plkst. 15.00 Viļakas muzeja izstāžu zālē, Klostera ielā 1. Izstāde Viļakas muzejā būs skatāma līdz 25.oktobrim. Izstādes atklāšanas noslēgumā tiks apbalvoti arī Balvu novada vizuālās mākslas konkursa ""PASAULE TAČU IR DAUDZKRĀSAINA, VAJAG TIKAI PRAST TO REDZĒT"- VALDIS BUŠS" uzvarētāji.

 

Plenēra “Valdis Bušs 2024” mākslinieku stāsti:

Mugur Popa (Rumānija) dzīvo Bukarestē. Viņš strādāja 20 gadus kā arhitekts, projektējot 10 fabrikas, pāris baznīcu atjaunošanas projektus, vairāk kā 40 dažādas tehniskās dokumentācijas, vairāk kā 300 interjera projektus, līdz kādā dienā sapratis, ka jādzīvo dzīve un jādara tas, kas pašam visvairāk patīk. Un tā jau 5 gadus dejo tango un savu hobiju gleznošanu jau 10 gadus ir padarījis par savu pamatnodarbošanos. Mugur Pope glezno ļoti ātri, viegli padodas ēku konstrukciju gleznošana. Strādā studijās, glezno pasūtījuma darbus, kuriem ir jātop ātri. Mugur Pope mīl dzīvi, ir pozitīvs un draudzīgs, viegli atrod kontaktu ar dažādu tautību cilvēkiem, patīk piedalīties starptautiskos plenēros, jo kopīga darbošanās iedvesmo. Strādā ar ūdens krāsām, akrilu un arī eļļas krāsām. Mākslinieki mēdzot teikt, ka viņš zīmējot kā arhitekts, bet savukārt arhitekti sakot, ka viņš zīmējot kā mākslinieks. Skices veido visur, pat Rīgā, gaidot transportu uz Viļaku, tapa skice Latvijas Nacionālajai Operai.

Anna Silabrama (Latvija) ir dzimusi Rīgā mākslinieku ģimenē, jo viņas vecāki ir interjera dizaineri. Beigusi Rozentāla mākslas vidusskolu, bakalaura un maģistrā grādu gleznošanā ieguvusi Latvijas Mākslas akadēmijā. Nedēļā 2-3 dienas māca pieaugušos gleznot un 2 – 3 dienas nedēļā glezno arī pati. Annai patīk piedalīties plenēros, tas iedvesmo strādāt, kad redz kā studijā blakus strādā citi mākslinieki. Visvairāk patīk strādāt ar akrila krāsām. Tās ātri žūst un ātri var klāt vairākus slāņus un krāsas. Patīk gleznot abstrakto ainavu, patīk krāsas, var lietot zeltu un tekstu. Neiedvesmo tikai baltais un melnais. Glezno arī ar eļļas krāsām, ja ir pasūtījuma darbi. Glezno arī portretus. Patīk gleznot ziedus, īpaši darbīgs ir maija un jūnija mēnesis, kad katru dienu zied un atveras jauni peoniju pumpuri, kurus tik ļoti vēlas uzgleznot, jo peonijas ir Annas mīļākie ziedi. Pēc pasūtījuma glezno arī vecmeistaru reprodukcijas. Lielākais izaicinājums bija mākslinieka P. Bruegel darbs “Mednieki sniegā (“The hunter in the snow”), kuru Anna gleznoja 6 mēnešus.

Tetyana Yagodkina (Ukraina) ir māksliniece no Kijivas. Ir beigusi mākslas akadēmiju Kijivā (t.sk. bakalaura programmu un aspirantūru gleznošanā). Ir apmeklējusi mākslas kursus Parīzē. Tetyanai ir ļoti paveicies, jo viņas vīrs ir mākslinieks, viņas tēvs ir mākslinieks, viņas vectēvs ir mākslinieks. Ģimenē viens otru saprot un atbalsta, jo visi dzīvo mākslā. Katrs darbojas savā stilā. Mākslas akadēmija viņa apguva klasisku un reālistisku gleznošanu. Tā kā tēvs bija arī profesors mākslas akadēmijā, jau no mazām dienām pieskatījis kā glezno Tetyana. Pirms 10 gadiem Tetyana aprecējās, visu laiku ar vīru ceļoja un gleznoja, gribēja gleznot brīvāk, abstraktāk un atrast savu gleznošanas stilu. Kijivā ir 6 stāvu mākslinieku māja, kur daudziem gleznotājiem ir savas studijas, viņas ģimenei ir 4 studijas, kurās viņa var gleznot, kad vēlās. Kad Tetyana ar vīru iegādājās savu māju, visi runāja, ka noteikti apgleznos, jo mākslinieki. Tetyana teikusi nē, nē, lai ir parasta māja, bet pēc gada tomēr padevās mākslinieces kārdinājumam apgleznot māju. Pēc pasūtījuma ir apgleznojusi sporta skolai fasādi, zīmējusi tematiskās pasakas uz sienām bērnu dārzos un bērnu namos. Tetyana ļoti patīk gleznot.

Joy Kloman (ASV) ir augusi un mākslas izglītību ieguvusi Floridā. Ir asociēta profesore Misisipi universitātē, kur vada maģistrantūras un bakalaura studijas glezniecībā. Dod priekšroku strādāt ar eļļas krāsām, strādā arī ar akrila krāsām. Pēdējos gados viņa glezno senas fotogrāfijas. No fotogrāfijām (cilvēku, ģimenes, vēsturiskajām) veido gleznu. Uzklājot gleznas stāstu vairākos slāņos, lai vecā fotogrāfija turpinātu dzīvot jaunā transformācijā, lai notiek pārņemšana, pārdzimšana un mijiedarbība starp cilvēkiem, kuri ir aizgājuši mūžībā un kuri dzīvo šobrīd. Viņas gleznas atrodas daudzās privātās un publiskās kolekcijās, tostarp Balatonfīredas pilsētas domē, Ringlinga mākslas muzejā, Persijas līča piekrastes mākslas muzejā, Pensakolas mākslas muzejā un Meridianas mākslas muzejā.

Vēsma Ušpele  (Latvija) ir novadniece, dzimtā puse ir Tilža. Vēsmā ieprecējās spēcīgajā Ušpeļu dzimtā, kur viņas vīrs jau piektajā paaudzē ir keramiķis. Esot kopā ar vīru jau 25 gadus un vērojot kā strādā vīrs, arī Vēsma ir apguvusi keramiķes prasmes. Šobrīd svilpavniekus vairāk veido Vēsma nekā viņas vīrs Aivars. Rēzeknē absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļu, kur ieguvusi humanitāro zinātņu bakalaura grādu. Vēsmai ir divas ģimenes, viena vīrs un bērns, bet otra ir mākslas ģimene. Kopš 2006. gada kopā ar māksliniecēm Agru Ritiņu, Ilzi Griezāni un Viju Stupāni darbojas Latgales mākslinieču apvienībā "V.I.V.A.". No 1995. gada Vēsma regulāri piedalās grupu izstādes un plenēros Latvijā un ārvalstīs, sarīkojusi vairāk nekā 40 personālizstādes. Vēsma sekmīgi darbojās arī restaurācijas darbos (Aglonas bazilikā un citās baznīcās Latgalē), prot uzlikt zelta ietvarus, ir Latgaliešu kultūras gada balvas "Boņuks" māla statuešu autore. Vēsma teicami fotografē un glezno portretus.

Alvidas Stauskas (Lietuva) glezno ar eļļas un akvareļa krāsām, patīk gleznot reālistiski, bet nedaudz ar māksliniecisku pieskārienu. Akvarelī top vairāk abstraktās gleznas, bet ar eļļas krāsām reālistiskākas gleznas. Ļoti patīk gleznot dabā, vislabprātāk darbu sāk gleznot dabā un to arī  kādos 2 – 3 seansos arī pabeidz gleznot dabā. Protams, detaļas un sliktu laika apstākļu gadījumā var pabeigt gleznot mākslas darbu arī studijā. Patīk gleznot arī ziemā. Agrāk ilgi meklējis to visskaistāko vietu, ko gleznot, tagad katrā vietā saskata skaistumu.  Dzimis un audzis Dusetu pagastā, Zarasu rajonā. Jau pamatskolas un vidusskolas laikos mācījies padziļinātajā mākslas izglītības klasē. Absolvējis Viļņas Mākslas akadēmiju. Vairāk kā 30 gadus bijis mākslas skolotājs, bet kopš 2012. gada - Kultūras centra Dusetu Mākslas galerijas direktors. Kopš 1997.gada ir Lietuvas Mākslinieku savienības biedrs, kopš 2000.gada Lietuvas fotogrāfu savienības biedrs. Trīsdesmit radošās darbības gados mākslinieks piedalījies vairāk nekā 100 grupu izstādēs dažādās Eiropas pilsētās. Sarīkojis vairāk nekā 40 gleznu un fotogrāfiju personālizstādes Lietuvā un Latvijā. Piedalījies un strādājis vairāk kā 40 glezniecības plenēros Lietuvā, Latvijā un Polijā.

Mākslinieku stāstus un autobiogrāfiju noklausījās un pierakstīja plenēra organizatore Vineta Zeltkalne.

Foto: Elita Teilāne un Vineta Zeltkalne

Vineta Zeltkalne

Uzņēmējdarbības atbalsta speciāliste
vineta.zeltkalne [at] balvi.lv