Baltinavā, ar kultūras ministra dalību, svinīgos pasākumos godina tautas tērpus

4. maijā Balvu novadā reģionālās vizītes ietvaros viesojās kultūras ministrs Nauris Puntulis un ministra biroja vadītāja Marika Zeimule. Kultūras ministrijas pārstāvji, kopā ar deputāti Aiju Mežali, Balvu novada pašvaldības domes priekšsēdētāju Sergeju Maksimovu un priekšsēdētāja vietnieci Sandru Kapteini apmeklēja Bēržu Svētās Annas Romas katoļu baznīcu un tikās ar Bērzpils pagasta pārvaldes vadītāju Birutu Bogdani, draudzes vecāko Ivetu Raciborsku un valdes locekli baznīcas draudzē Ilgu Lazdiņu. Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde 2022. gadā izsludinājusi konkursu par finansējuma piešķiršanu kultūras pieminekļu konservācijai un restaurācijai, tāpēc Bērzpils pagasta pārvalde iesniegs projektu “Bēržu Svētās Annas Romas katoļu baznīcas pamatu hidroizolācija un lietus notekūdeņu kanalizācijas sistēmas izbūve”, lai gūtu atbalstu baznīcas ārējiem remontdarbiem. Viesojoties baznīcā, kultūras ministrs iedziedāja balsi, lai novērtētu baznīcas akustiku.

Vizītes turpinājumā Nauris Puntulis apmeklēja Baltinavas pagasta muzeju, kur tikās ar Baltinavas pagasta pārvaldes vadītāju Sarmīti Tabori. Muzeja vadītāja Antra Keiša iepazīstināja ar Baltinavas pagasta muzejā jaunākajām apskatāmajām izstādēm - Valda Orlava sprēslīcu kolekciju un Tilžas pagasta rokdarbnieku darbu izstādi. Ministrs ar interesi aplūkoja izstādi "Masļenku traģēdija - Latvijas traģēdija, 1940. gada 15. jūnijs". Gatavojoties pasākumam "Uzvelc tautas tērpu par godu Latvijai!", muzejā tapusi arī jauna izstāde - "Baltinaviešu tautas tērps cauri laiku lokiem".

Pēc viesošanās Baltinavas pagasta muzejā, ministrs  kopā ar Balvu novada pašvaldības vadību, deputātiem, Baltinavas pagasta pārvaldes vadītāju Sarmīti Tabori, piedalījās tautas tērpu gājienā.  

Atzīmējot Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas 32. gadadienu, Kultūras un tautas mākslas centrs “Ritums” sadarbībā ar Tautas tērpu centru “Senā klēts” un biedrību “Mans tautastērps” aicināja uzvilkt tautas tērpu par godu Latvijai un 2022. gada 4. maijā piedalīties tradicionālajā tautas tērpu gājienā. Jau 2021. gada rudenī baltinavieti Ivetu Gabrāni, Baltinavas audēju pulciņa vadītāju, uzrunāja Tautas tērpu centra “Senā klēts” pārstāvji, aicinot izraudzīties Baltinavu kā vietu, kur noritētu tautas tērpu gājiens Latgalē. Pateicoties deputātes Aijas Mežales atbalstam, plānotais pasākums tika veiksmīgi īstenots. 

Baltinavas Vēsturiskajā centra laukumā pulcējās tautas tērpu gājiena dalībnieki no Balvu novada, kā arī ciemiņi no Ludzas novada. Baltinavas muzeja izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāja Anita Ločmele gājiena dalībniekus iepazīstināja ar Vēsturisko laukumu - tā vēsturi no senatnes, līdz pat mūsdienām. Patriotiskas dziesmas dziedot, dalībnieki devas gājienā, godinot latviešu tautas tērpus un svinot Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas 32. gadadienu. Baltinavā tautas tērpu gājiens klātienē notika pirmo reizi. Abus iepriekšējos gadus Baltinavas vidusskolas audēji un pagasta kultūras nama kolektīvi šajā aktivitātē piedalījās attālināti.

Gājienu dalībnieki noslēdza Baltinavas Kultūras namā, piedaloties svinīgajā pasākumā "Uzvelc tautas tērpu par godu Latvijai!". Kultūras ministrs pasniedza atzinības rakstu Baltinavas pagasta muzeja vadītājai Antrai Keišai par muzejā ieguldīto darbu aizvadītajos 25 gados.  Kultūras ministrijas pateicības rakstus saņēma Anele Vizule, Elizabete Kaņepe, Aija Keiša - par ilggadēju darbību Baltinavas etnogrāfiskajā ansamblī un nemateriālās kultūras vērtību saglabāšanu, novada atpazīstamības veicināšanu.

Pasākuma laikā dalībnieki aplūkoja un iepazinās ar gājiena dalībnieku tautas tērpiem, to detaļu niansēm un izcelsmi.  “Par latviskās kultūras simbolu tradicionālais tautastērps kļuva 1880. gados, saistībā ar Vispārējiem latviešu Dziesmu svētkiem. Sākot no 1931. gada līdz mūsdienām par oficiālo latviskā tērpa vizuālo veidolu tika atzīti muzeju kolekcijās esošo tradicionālā tautastērpa pēc iespējas precīzāki atdarinājumi. Tautas tērps ne tikai apliecina piederību vēsturiskajam novadam, kolektīvam, tas arī parāda amatnieka, meistara prasmes.” atzina pasākuma vadītāji - Iveta Gabrāne un Eduards Buravecs.

Pasākumā savus tautas tērpus uz skatuves godināja individuālo tautas tērpu īpašnieki. Iveta Gabrāne lepojās ar savu Abrenes Balto linu tautas tērpu. Ginta Keiša prezentēja savu Baltinavas tautas tērpu, kurā ieausti vīra vecmammas sprēstie lini. Aija Keiša godināja savu tautas tērpu, ko audusi un šuvusi Baltinavas etnogrāfiskā ansambļa illggadējā dalībniece Tekla Ločmele. Ar saviem tautas tērpiem pasākumā dižojās Balvu novada kolektīvi - Baltinavas etnogrāfiskais ansamblis, Baltinavas pagasta jauktais koris, Briežuciema folkloras kopa “Soldanī”, Briežuciema etnogrāfiskais ansamblis, Briežuciema vidējās paaudzes deju kolektīvu “Pāris”, Tilžas etnogrāfiskais ansamblis “Sagša”, Vectilžas folkloras kopa “Saime”, Šķilbēnu etnogrāfiskais ansamblis, Viļakas kultūras nama folkloras kopa “Atzele”, Viļakas vidējās paaudzes deju kolektīvs  “Dēka”, Viļakas jauniešu deju kolektīvs “Bitīt matos”, Upītes folkloras kopa “Upīte”, Kubulu kultūras nama tautisko deju kolektīvs “Cielaviņa”, Balvu Kultūras un atpūtas centra bērnu tautu deju kolektīvs “Balvu vilciņš”,  ka arī ciemiņi no Ludzas novada - Bozovas etnogrāfiskais ansamblis un Ludzas amatnieku centra pārstāvji.

Kā atzina pasākuma vadītāji, ievērojamu darbu tautas tērpu valkāšanas tradīciju uzturēšanā un popularizēšanā ir ieguldījušas Ruta Cibule un Ināra Bobrova. Balvu Centrālās bibliotēkas kultūrvēstures datu bāzē ir gūstama plaša informācija par Balvu novada individuālo tautas tērpu stāstiem. Balvu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs pateicās, piešķirot pateicības rakstus Rutai Cibulei, Inārai Bobrovai, Agrim Veismanim un Ivetai Gabrānei - par nesavtīgu ieguldījumu Ziemeļlatgales tautas tērpa valkāšanas tradīciju saglabāšanā un popularizēšanā.

Noslēdzot svinīgo 4.maija pasākumu Baltinavā, Baltinavas pagasta pārvaldes vadītāja Sarmīte Tabore klātesošos aicināja pievienoties 4.maija tradicionālajam notikumam - kopīgās maltītes baudīšanai pie Baltā galdauta. Baltinavas vidusskolas pavāres parūpējās par sātīgas svētku zupas sagatavošanu, kas vienoja svētku dalībniekus patriotismā, lepnumā par saviem tautas tērpiem, lepnumā par savu valsti un tās neatkarību.

Turpinot vizīti Balvu novadā, kultūras ministrs apmeklēja Rekovas dzirnavas, tiekoties ar zemnieku saimniecības "Kotiņi" īpašnieku Aldi Ločmeli un Rekovas dzirnavu saimnieci Viju Kuļšu. Ministrs aplūkoja atjaunotās dzirnavas, kurās ikvienam ir iespēja nobaudīt vietējo Latgales produktu garšu dažādā izpildījumā.

Reģionālās vizītes noslēgumā, ministrs viesojās Balvu muižā. Ministrs apskatīja muižas koncertzāli, iedziedāja balsi, novertējot koncertzāles akustiku. Ministrs apskatīja kā notiek muižas jumta nomaiņa, renovācijas darbi pagrabstāvā.

Balvu profesionālās un vispārizglītojošās vidusskolas direktore Biruta Vizule pastāstīja, ka ēka kalpo ne tikai kā profesionālās un vispārizglītojošās vidusskolas mājvieta, bet veic arī citas funkcijas - notiek semināri, koncerti, apmācības. Vidusskolas direktore iepazīstināja ar nākotnes plāniem un iecerēm, muižas un tās apkārtnes uzlabošanā, sadarbībā ar pašvaldību.

Teksts: Madara Siliņa

Foto: Madara Siliņa, Aija Mežale

4. maija pasākumu Baltinavā fotogalerijas