Kultūra
AFIŠA_XXV Kamermūzikas festivāls

Pateicoties Balvu publikas atbalstam, uzņēmīgo organizatoru neatlaidībai, Balvu novada pašvaldības un Valsts Kultūrkapitāla fonda palīdzībai, XXV Kamermūzikas festivāls varēs notikt arī šogad. Festivāls, kas kopš 1999. gada ir norisinājies katru vasaru, šogad notiks jau 25. reizi – 24. un 25. augustā.

Divdesmit četrus gadus vasaras nogalēs Balvos viesojušies izcili latviešu mūziķi un dziedātāji, kā arī ārzemju viesi, sniedzot koncertus ar augstu māksliniecisko kvalitāti. Balvos koncertējuši perkusionisti Rihards Zaļupe, Artis Orubs un brāļi Petrauski, pianisti Agnese Egliņa, Diāna Zandberga  Andrejs Osokins un Johan Randvere, vijolnieces Kristīne Balanas, Kristīne Zeltkalne-Voika un Paula Šumane, vokālisti Ieva Parša, Ilona Bagele, Marlēna Keine, Inga Šļubovska-Kancēviča, Anete Viļuma un Nora Kalniņa, vairākus gadus flautiste Dita Krenberga, RIX klavieru kvartets, ''Rīgas Kamermūziķi'', ''Rīgas saksofonu kvartets'', Liepājas mežragu kvartets, mūzikas žurnālisti Orests Silabriedis, Liene Jakovļeva, Karīna Bērziņa. Trešajā festivālā koncertēja Aleksandrs Antoņenko, piektajā un sestajā gadā muzicēja saksofonists Deniss Paškevičs, bet 2011. gadā Atvars Lakstīgala Balvos diriģēja Liepājas Simfonisko orķestri. Arī šogad koncertprogrammas būs interesantas un daudzveidīgas.

Balvu 25. Kamermūzikas festivāls iesāksies, sestdien, 24. augustā, plkst. 17.00 Balvu Evaņģēliski luteriskajā baznīcā ar senās mūzikas ansambļa ''MODUS VIVENDI'' koncertprogrammu “Madrigāli - Dziesmas mātes valodā”. Koncerta programma saistošā veidā tiks komentēta klātienē diriģenta un senās mūzikas speciālista Pētera Vaickovska vadībā. Viņš sniegs interesantus skaidrojumus par mūziku un tās laikmeta estētiku.

Koncertā būs dzirdamas senas melodijas ar izdziedātu vārdu no tālām zemēm un senām valodām – skanēs vācu un franču, angļu un itāļu, kā arī latviešu valodas, kas atbilst 13.–16. gadsimta situācijai Latvijas teritorijā, kad tika piedzīvota dažādu tautu kultūras mijiedarbe. Tāpat koncerta programma saistošā veidā klātienē tiks komentēta diriģenta un senās mūzikas pazinēja Pētera Vaickovska vadībā, sniedzot skaidrojumus par mūziku un laikmeta estētiku.

Senās mūzikas ansamblis Modus Vivendi dibināts 2006. gadā, savas gaitas sākot Jumpravas evaņģēliski luteriskajā baznīcā. Tā dalībniekus vieno interese par renesanses un baroka mūzikas stilistiku, tāpēc Modus Vivendi repertuārā visplašāk pārstāvēti tieši šo laikmetu skaņdarbi.

Šobrīd kolektīvs ierindojas starp labākajiem pusprofesionālajiem ansambļiem Latvijā un regulāri ar labiem panākumiem piedalās ikgadējās Latvijas ansambļu skatēs. 2022. gada vasarā, apvienojot spēkus ar kamerkori DeCoro, ansamblis ņēma dalību pazīstamajā Bachfest Leipzig mūzikas festivālā Vācijā, kopā ar orķestri un solistiem atskaņojot J.S. Baha Lieldienu oratoriju, BWV 249. Tomēr, sekojot savā nosaukumā ietvertajam dzīves aicinājumam, vislielāko gandarījumu ansamblim sagādā dalīšanās savā mīlestībā uz seno mūziku ar visplašāko Latvijas reģionu un sabiedrības slāņu klausītājiem, uzstājoties daudzās Latvijas pilīs, muižās, kultūras centros un dievnamos.

Ansambļa mākslinieciskais vadītājs un diriģents Pēteris Vaickovskis ieguvis maģistra grādu Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā kora diriģēšanas specialitātē pie asoc. prof. Sigvarda Kļavas. Teorētiskās un praktiskās zināšanas senajā mūzikā papildinājis arī Amsterdamas Mūzikas konservatorijā pie profesora Jos van Veldhoven. Mācījies trombona spēli pie emer. prof. Boļeslava Voļaka, ērģeļspēli pie asoc. prof. Vitas Kalnciemas un klavesīna spēli pie asoc. prof. Ainas Kalnciemas. Zināšanas papildinājis arī pie Dirka Snelinga, Doulce Mémoire, Paul Hillier, Peter Phillips un citiem renesanses mūzikas speciālistiem.

Sestdien, 24. augustā, plkst. 20.00 Balvu Kultūras un atpūtas centrā notiks koncerts “Tumšie skaņu celiņi”. Šī koncertprogramma būs īsts gardums tiem, kurus, tāpat kā saksofonists Arvīds Kazlauskas un kontrabasists Staņislavs Judins, aizrauj filmu mūzika, īpaši mistiskas, noslēpumainas un nedaudz tumšas melodijas. Lai radītu šo atmosfēru, kontrabasam un dažādiem saksofoniem pievienosies cilpu mašīnas un efektu pedāļi – neaizstājami rīki abu mūziķu radošajā darbībā, tostarp arī apvienībā Endless Roar.

Šī koncertprogramma būs īsts saldēdiens tiem, kurus, gluži kā saksofonistu Arvīdu Kazlausku un kontrabasistu Staņislavu Judinu, aizrauj filmu mūzika un jo īpaši - mistiskas, noslēpumainas un mazliet tumšas melodijas. Šīs atmosfēras uzburšanai kontrabasam un dažādu veidu saksofoniem talkā nāks cilpu mašīnas un efektu pedāļi, kas ir neaizstājami rīki abu mūziku radošajos mekējumos, tostarp arī darbojoties apvienībā Endless Roar. Ledvesmu smeļoties Deivida Linča dailradē, Arvīda un Staņislava interpretācijās savīsies vairākas Andželo Badalamenti melodijas no leğendarā seriāla “Tvinpīka” (1990/91, 2017) un vēl viena šī paša amerikāņu kulta režisora šedevra - mistērijas “Malholanda celš” (2001), kuras skaņu partitūra bijusi Roja Orbisona pārziņā. Dziļo ūdenu netrūkst arī latviešu kinematogrāfā. To apliecina arīdzan Andra Dzenīša mūzika Aika Karapetjana trillerim “Pirmdzimtais” (2017). Zīmīgi, ka šajā ar “Lielo Kristapu” apbalvotajā skaņu celiņā klātesošs ir arī Kazlauska baritonsaksofona tembrs. Ne mazāk valdzinošs pašmāju piemērs ir Zigmāra Liepiņa mūzika Rozes Stiebras animācijas filmai “Sēd uz sliekšna pasaciņa”(1987), kas apbur kā mazus, tā lielus. Un šis daudzveidības iedvesmots, Judins īpaši šai programnmai radījis divus jaundarbus.

Kamermūzikas festivāls noslēgsies ar ansambļa Spectrum sirsnīgu tikšanos svētdien, 25. augustā, plkst. 16.00 Balvu Kultūras un atpūtas centrā koncertā “Fuzettes stāsti”. Mūziķu pamatsastāvam – flautistei Lienei Denisjukai-Straupei un pianistei Kristīnei Paulai – šajā programmā pievienosies saksofoniste Baiba Tilhena un stāstnieks Varis Klausītājs. Impulsu koncertprogrammas Fuzettes stāsti rosināja amerikāņu komponista Roberta Mučinska skaņdarbs flautai, alta saksofonam, klavierēm un stāstniekam Tarantula Fuzette. Tas ir stāsts par Arizonas tuksnesī mītošu tarantulu meitenīti, kas iepazīst pasauli tās visdažādākajās izpausmēs. Mučinska skaņdarbā Fuzette atklāj draudzības spēku, taču turpmākajā koncerta gaitā līdztekus stāstnieka Vara Klausītāja improvizatoriskajiem stāstiem Fuzette mācīsies dejot baletu, gleznot, kā arī klausīsies dažādas pasakas un baudīs mūziku.

Impulsu koncertprogrammas Fuzettes stāsti rosināja amerikāņu komponista Roberta Mučinska skaņdarbs flautai, alta saksofonam, klavierēm un stāstniekam Tarantula Fuzette. Tas ir stāsts par Arizonas tuksnesī mītošu tarantulu meitenīti, kas iepazīst pasauli tās visdažādākajās izpausmēs, taču galvenā stāstā iekļautā atziņa ir prasme novērtēt atšķirīgo gan sevī, gan citos. Mučinska skaņdarbā Fuzette atklāj draudzības spēku, taču turpmākajā koncerta gaitā līdztekus stāstnieka Vara Klausītāja improvizatoriskajiem stāstiem Fuzette mācīsies dejot baletu, gleznot, kā arī klausīsies dažādas pasakas un baudīs mūziku.

Koncerta stilistika ir daudzpusīga, sākot ar džeza noskaņām un beidzot ar romantismu. Čika Koreas cikls Bērnu dziesmas ir ieturēts minimālistiskā džeza stilā, kas ir pārlikts flautas, saksofona un klavieru instrumentācijā, savukārt Mučinska darba stilistika vairāk tuvināta franču romantiski / impresionistiskai ievirzei. Koncertā iekļauta arī britu postmodernā romantiķa Iana Klārka kompozīcija Deep Blue flautai un klavierēm, kur būs dzirdami tādi neikdienišķi flautas spēles paņēmieni, kā paplašinātā tehnika. Iespējams, daudziem britu komponista Ralfa Vogana Viljamsa daiļrade nav īpaši pazīstama, taču viņš ir sarakstījis burvīgu Baleta svītu flautai un klavierēm, kas stilistiski vairāk līdzinās postmodernistiskam romantismam. Savukārt amerikānietes Katrīnas Makmaiklas kompozīcijā Fusion burtiski saplūdīs gan džeza, gan lirisma intonācijas, kas izvēršas savstarpējā rotaļā baritona saksofonistes Baibas Tilhenas un pianistes Kristīnes Paulas saspēlē. Koncertu ir iecerēts noslēgt ar Šarla Lefebrē Balādi trio sastāvā kā stāstu ar laimīgām beigām un gaišu noskaņu. Katrā ziņā šī programma nav prāta mežģis un, visticamāk, atstās uz klausītājiem patīkamu iespaidu par kamermūzikas koncertu kā izzinošu un reizē arī izklaidējošu notikumu.

Kameransambļa sastāvā ir apvienojušies sava žanra ļoti spilgti un profesionāli mākslinieki: flautiste Liene Denisjuka-Straupe, kas patlaban kopš 2021. gada turpina studijas JVLMA profesionālajā doktorantūrā. Nemitīgi līdztekus 20 darba gadiem Latvijas orķestros, ir aktīvi muzicējusi ansambļa Spectrum sastāvā kopā ar pianisti Kristīni Paulu un daudziem citiem izciliem mūziķiem; saksofoniste Baiba Tilhena kopš 2013. gada ir Rīgas Saksofonu kvarteta mūziķe. Dažādu projektu ietvaros sadarbojusies kā soliste ar Sinfonia Concertante, kvarteta sastāvā ar Latvijas Nacionālo Simfonisko orķestri, Sinfonietta Rīga un daudziem citiem; pianistes Kristīnes Paulas spilgtākais darbības lauks ir kamermūzika, kas saistīts ar regulāru programmu iestudējumiem un dalību dažādos kamermūzikas festivālos: Ielūdz Pēteris Vasks Mazajā Mežotnes pilī, Liepājas vasara, Madonas Latviešu mūzikas dienas, Kremeratas festivāls Siguldā, Kamerata Jūrmalā u.c.; savukārt aktieris, režisors, brīvmākslinieks Varis Klausītājs plašāku atpazīstamību iemantojis, darbojoties kā improvizācijas teātra aktieris. Bijis viens no dalībniekiem “Karaliskajā improvizācijas teātrī”. Ir izveidojis Zīmējumu teātri un 2012. gadā teātra izrāde Dzejtaurenis saņēma Spēlmaņu nakts balvu kategorijā Gada izrāde bērniem vai jauniešiem.

Jāatvainojas ikgadējiem klausītājiem, kuri uzticīgi apmeklējuši kamermūzikas festivālu, ka šogad muzikālais baudījums Balvu muižas akustiskajā zālē nav iespējams ēkas remonta dēļ. Tomēr ļoti ceram, ka klausītāji nebūs vīlušies un saņems gaidīto no profesionālajiem mūziķiem. XXV Kamermūzikas festivālā būs īpaši padomāts arī par klausītājiem, kuriem būs iespēja kaut ko pārsteidzošu baudīt ''Azotē'', jo tā būs pārtapusi par kafejnīcu ar intrigu un mistēriju!

Kamermūzikas festivālā aktīvu dalību varēs ņemt ne tikai profesionāli mūziķi, bet ikviens interesents, kurš atsauksies uz aicinājumu atnest savu gaismas avotu uz Balvu Kultūras un atpūtas centru līdz 16.augustam. Šādi radīsies unikāla atmosfēra, papildinot māksliniecisko noskaņu un veidojot izstādi ''Gaismas simfonija''.

Uz jauku tikšanos, XXV Kamermūzikas festivālā Balvos!

“Viļakas viduslaiku pilsdrupu konservācijas plāna detalizēta izstrāde”
Datums 24.–25. augusts, 2024
LaiksVisu dienu
Atrašanās vietaBalvi

XXV Kamermūzikas festivāls

No 24. līdz 25. augustam Balvos norisināsies XXV Kamermūzikas festivāls, aicinot uz neaizmirstamu tikšanos ar izciliem…

Aija Putniņa

Mākslinieciskā vadītāja - KAC ēkas 2.stāvā 33.kabinets
aijaputnina2 [at] gmail.com