Simbolika

Paldies ikvienam, kurš iesniedza savu ideju vai idejas par to, kāds varētu izskatīties Balvu novada ģerbonis.  Balvu novada pašvaldība saņēma 23 dažādas idejas gan no fiziskām personām, gan personu grupām.
Iesūtītās idejas tiek nodotas iedzīvotāju balsošanai pašvaldības mājas lapā www.balvi.lv, ka arī Balvu novada pašvaldības facebook profilā.

Iedzīvotāji tiek laipni aicināti līdz 1. novembrim (ieskaitot) nobalsot par sev vēlamo ģerboņa variantu. 

Pēc iedzīvotāju balsošanas, idejas par Balvu novada ģerboņa izveidi tiks nodotas māksliniekam, kurš tās apkopos, lai piedāvātu savu redzējumu topošā Balvu novada ģerboņa izveidei, atbilstoši heraldikas nosacījumiem.

Aptauja- Iedzīvotāju viedoklis par konkursā “Par Balvu novada ģerboņa izveidi” iesniegtajām idejām

Iedzīvotāju iesniegtās ģerboņa idejas konkursā “Par Balvu novada ģerboņa izveidi”

Iesniegtais ģerboņa variants

Iesniedzēja komentārs

Mūsu izveidotajā ģerbonī ir apvienoti 4 novadi – Balvu, Baltinavas, Viļakas un Rugāju.

No Balvu novada ģerboņa – vilka galva, sudraba saule un karmīnsarkanais fons. No Baltinavas novada- zelta pakavs. Divas sudraba vārpas – no Rugāju novada. Linu ziedi – no Viļakas novada.

Novada ģerbonis, kas apvieno vēsturiskās vērtības.

Piedāvātajā ģerboņa idejas skicē apvienoti elementi no bijušo novadu (Balvu, Rugāju,Viļakas , Baltinavas novadu) ģerboņiem, kas simbolizē vienotību. Krāsu gamma izmantota, iespaidojoties no vēsturiskajiem ģērboņiem- tumši sarkans, zils, pelēks, dzeltens, brūns.
Mēs uzskatām, ka vienkāršībā un vēsturē ir spēks. Viss jaunais = neaizmirsts vecais.
Simboli, kas izmantoti ģerboņa idejas skicē:
Pakavs- simbolizē laimi, pārticību un veiksmi.
Vilks- sens spēka un goda simbols.
Saule- dzīvības un mūžīgās kustības simbols. Saules gaisma simbolizē iedvesmu un garīgu vērojumu.
Lazdu rieksti- simbolizē auglību un pārticību.
Cietoksnis- simbolizē spēku, drošību un aizsardzību.

Balvu novadu redzam kā vietu, kurā svarīgākās lietas ir:

  1. Pamatnodarbošanās un cilvēku ienākumu avoti ir lauksaimniecība, tāpēc ir zaļā krāsa un stilizēta vārpa, kas nozīmē maizīti.
  2. Novada lepnums un bagātība ir daudzie ezeri un citas ūdenskrātuves, kas dod veldzējumu un varētu būt labs pienesums iedzīvotāju labklājībai, tāpēc ir zilā krāsa.
  3. Mūsu novadu precīzi raksturo vārdi: “Cilvēks Dieva vārdam tic”, tāpēc baznīcas siluets.
  4. Pieņemot, ka par Balvu novada dzimšanas dienu var uzskatīt 01.07.2021, raksts Latvijas krāsās veidots atbilstoši šiem datiem. (ja ir cits datums, tad raksts būs savādāks).

Tautiskā lente, kas vijas no saules uz zemi, tās Latvju raksti simbolizē: Māras zīmi, kas gādā par materiālo pasauli, veicina sievišķību un labklājību un Dieva zīme-saikne ar augstākajiem spēkiem un garīgo sargātāju. Veicina izziņu un rada enerģiju. Auseklīši- gaismas uzvara cīņā pret tumsu, pasargā no ļauniem cilvēkiem. Saulīte- mūžīgās kustības, auglības un dzīvības simbols. Ūsiņa zīme- nes veiksmi, svētību un senču gudrību. Veicina visa jaunā izdošanos un mudina uz jaunu sākumu. Zalkša zīme- labi ietekmē veselību, nes gudrību, zinātkāri un atjautību.

Saule ir gaismas, siltuma un dzīvības avots. Tā dod gaismu visiem vienādi-taisnības princips. Sudraba saule kā bagātības un auglības simbols. Taču sudrabs sūbē, tādēļ simbolizē arī cilvēka vajadzību pielikt pūles, lai to spodrinātu un nemitīgas rūpes par izaugsmi un neatlaidīgu garu.

Ģerboņa pamatā ir zils fons, kas simbolizē Balvu ezeru. Zilās krāsas augstākais vēstījums ir stabilitāte un attīstība, kas ir šīs savienības lielais mērķis. Ģerbonī arī izmantota sudraba krāsa. Sudrabs simbolizē gara gaismu, tīrību, kārtību. Sudraba un zilā krāsa norāda uz Balvu novada piederību Latgales reģionam, jo šīs ir Latgales reģiona ģerboņa pamatkrāsas.

Balvu novads- darbīgs, vienots, čakls, ar gudru pārvaldības sistēmu.

Apvienojoties četriem novadiem (Balvu, Rugāju, Baltinavas, Viļakas) un
izveidojoties jaunajam Balvu novadam jāmeklē jauna, kopīga identitāte, kas saistītu visus reģionus.
Manuprāt, visā Balvu novadā biškopība ir populārs un izplatīts arods, kas vieno un saistās ar augstu kvalitāti. Bite simbolizē čaklumu, sociālo organizāciju, tīrību, gudrību un darbīgumu. Medus šūnas simbolizē pārticību un resursu ekonomiju, jo sešstūris ir forma, kas līdzinās aplim, bet atšķirība ir tā, ka tie neveido tukšas vietas, ja tos saliek blakus vienu otram. Ģerboņa idejā atspoguļoti četri ziedi- četri apvienotie novadi, ko bite apvieno un apsaimnieko. Ziedu krāsās izmantoti toņi no bijušo novadu ģerboņiem.

Ģerboņa fons izvēlēts zaļš, kas saistās ar Latgales pļavām un mežiem, kā arī ir viena no populārākajām un redzei patīkamākajām krasām.

Ģerbonis tapis, apvienojot līdzšinējos. Pirmā daļa atspoguļo Balvus. Vilks ir viens no Balvu pilsētas oficiālajiem simboliem. Apstiprināts 1938. gada 30. septembrī.
Otrā daļa Viļakas, Rugāju un Baltinavas bijušo novadu zilā krāsa.
Ceļmalu krusts ir Latgalei raksturīgs nesenā pagātnē piekoptās lūgšanu, bet tagad atjaunoto seno tradīciju - Maija dziedājumu Dievmātes godam vieta.
• Krusts ceļmalā un ar to saistītās darbības ir viena no senākajām un skaistākajām tradīcijām Viļakas novadā. Ciemu krusti maija vakaros pulcēja ciema ļaudis uz dievkalpojumu. Pie krustiem tika dziedātas garīgās dziesmas un skaitītas lūgšanas;
• Ceļiniekam tā ir apstāšanās vieta, kas liek tā vienkārši nepaiet krustam garām ar vienaldzībā nodurtu galvu;
• Savienojot Debess vertikālo asi ar Zemes horizontālo un liekot griezties iekšējam cilvēciskajam principam, krusts ar šķērskrustu simbolizē attīstību un dinamismu.
Zils lauks simbolizē novada cilvēku gudrību, prāta mieru un domas skaidrību. Tā ir krāsa, kas simbolizē sadarbību ar tuvākiem un tālākiem novadiem un pārnovadiem. Tā ir debesu un ūdeņu, arī Jaunavas Marijas krāsa, kurai par godu dots senais Viļakas vietas nosaukums “Marienhaus”.
Vilks ir viens no Balvu pilsētas oficiālajiem simboliem. Apstiprināts 1938. gada 30. septembrī.
Par gudrības koku izsenis dēvētās lazdas riekstu kodolā koncentrējas zinības, pilnība un stiprums.

Baltā laukā četrlapu pīpene, baltā vairoga galvā trīs melna vilka galvas, zem tām izšūta sarkana un melna Abrenes brunču mala.

Trīs vilka galvas simbolizē Balvu pilsētu, kuras ģerbonī ir tradicionālais Balvu vilks, kā spēcīgu novada centru.
Baltā krāsa, sarkanā un melnā svītra simbolizē Ziemeļlatgales (Abrenes) tradicionālā tautastērpa krāsu, brunčus ar sarkaniem un melniem (tumšiem) izšuvumiem. Tradīcijas, kas raksturīgas Ziemeļlatgalei.
Četrlapu pīpene iezīmē četrus novadus, kas apvienojušies kopīgam darbam. Parastā pīpene (margrietiņa) kā dabas simbols, vienlaikus vienkārši, strādīgi un viesmīlīgi ļaudis – galvenā Balvu novada bagātība.

Idejas iesniedzēja vīzija par to, kādam būtu jāizskatās Balvu novada ģerbonim:

“Domāju, ka noteikti kā galvenais motīvs jāsaglabā vizuāli veiksmīgā, pierastā un atpazīstamā “Balvu vilka galva’’.
Šābrīža Balvu novads nav radies no jauna, bet ir vēsturiskajā Balvu
rajona teritorijā, tāpēc ir jāsaglabā pierastais un pieņemtais.”

Idejas iesniedzēja vīzija par to, kādam būtu jāizskatās Balvu novada ģerbonim:

“Kā redzu novadu:
Kā stipru, garīgi bagātu un strādīgu novadu. Kas kritiskos brīžos ir varējis nosargāt savu zemi un sētu, pārvarēt grūtības un gūt uzvaras!
Mēs būsim stipri tik, cik mūsu griba!”

Ģerboņa centrā tradicionālais “Balvu vilks”, jeb melna vilka galva, kas simbolizē Balvu novada simbolikas neizdzēšamo sasaisti ar Brīvvalsts laika uzplaukuma un skaisto cerību gados (1938.g.) apstiprināto simboliku. “Balvu vilks” kļuvis par simbolu arī visam pārējam novadam, kas uz lieliem darbiem pulcējas novada centrā, un stiprina to tāpat kā Balvi stiprina pārējo novadu.
Ģerboņa fons veidots uz senā latgaļu karoga bāzes - sarkanbaltsarkans, pielietojot mūsdienu Latvijas karogā apstiprināto krāsu proporciju 2:1:2. Latgaļu karoga fons izvēlēts, lai uzsvērtu Balvu novada lielā mērā aptvertā Ziemeļlatgales reģiona īpašo nozīmi Latvijas vēsturisko novadu savstarpējā integrācijā. Tieši Ziemeļlatgale – Tilža, Vīksna, Rugāji un citas vietas bija tās, kur Latgalē pirms valsts dibināšanas apmetās latvieši no Vidzemes, ienesot “baltiskās” vēsmas Latgalē, tā piemēram Vidzemes Cimzes semināra beidzējs A.Lesnieks 1875.gadā tag. Balvu nov. Bērzpils pagastā nodibina pirmo kori Latgalē. Savukārt vēlākajos posmos Latgales latvieši jeb latgalieši būtiski bagātināja pārējos Latvijas novadus. Līdz ar to tieši Ziemeļlatgales Balvu novads visvairāk simbolizē Latvijas vēsturisko novadu organisko vienotību, kurai jābūt spilgti izteiktai arī Balvu novada ģerbonī.

Kā mūsu priekšlikuma (Nr. 11.) iespējamo papildinājumu ierosinām Balvu novada iedzīvotājiem, domei un māksliniekiem, izvērtēt vai ģerboņa lejasdaļā pievienot elementu, kas attēlo trapecveida dzintara piekariņu, kuru arheologa Franča Zagorska vadītajos izrakumos Lazdukalna pagasta Osas ciema apkārtnē atrada iesniedzēja P.Lāce, un kurš ir vairākus gadu tūkstošus sens (atrodas muzejā). Minētie izrakumi apliecina, ka tagadējā Balvu novada Lazdukalna pagastā bijusi viena no vissenākajām cilvēku apmešanās vietām Latvijas teritorijā.

Ģerbonis kopumā simbolizētu Balvu novada un Ziemeļlatgales īpašo lomu vienotas Latvijas veidošanā, atgādinātu Latvijai un pasaulei par Latvijas karoga kā latgaļu karoga izcelsmi, uzsvērtu vēsturisko saikni ar Balvu 1938.gadā apstiprināto tradicionālo “Balvu vilku”, kurš nostiprinājies gan kā Balvu, gan kā visa novada simbols.

Kā mūsu priekšlikuma (Nr. 11.) iespējamo papildinājumu ierosinām Balvu novada iedzīvotājiem, domei un māksliniekiem, izvērtēt vai ģerboņa lejasdaļā pievienot elementu, kas attēlo trapecveida dzintara piekariņu, kuru arheologa Franča Zagorska vadītajos izrakumos Lazdukalna pagasta Osas ciema apkārtnē atrada iesniedzēja P.Lāce, un kurš ir vairākus gadu tūkstošus sens (atrodas muzejā). Minētie izrakumi apliecina, ka tagadējā Balvu novada Lazdukalna pagastā bijusi viena no vissenākajām cilvēku apmešanās vietām Latvijas teritorijā.

Ģerbonis kopumā simbolizētu Balvu novada un Ziemeļlatgales īpašo lomu vienotas Latvijas veidošanā, atgādinātu Latvijai un pasaulei par Latvijas karoga kā latgaļu karoga izcelsmi, uzsvērtu vēsturisko saikni ar Balvu 1938.gadā apstiprināto tradicionālo “Balvu vilku”, kurš nostiprinājies gan kā Balvu, gan kā visa novada simbols.

Ģerboņa idejas iesniedzējs nav pievienojis komentāru.
Ģerboņa idejas iesniedzējs nav pievienojis komentāru.
Ģerboņa idejas iesniedzējs nav pievienojis komentāru.
Ģerboņa idejas iesniedzējs nav pievienojis komentāru.
Ģerboņa idejas iesniedzējs nav pievienojis komentāru.
Ģerboņa idejas iesniedzējs nav pievienojis komentāru.
Aplis ir pilnības un veseluma simbols. Tas ir viss un pietiekams. Aplim nav vajadzīgs ne vairāk (pumpas) ne mazāk (ieliekumi). Tieši tādēļ forma aplis ir kā tiekšanās uz pašpietiekamību un veselību.
Saknes ir tās, uz kā balstāmies- uz mūsu senčiem, viņu pieredzes, arī savu pieredzi, savu izglītotību, katra pagājis mirklis jau ir pagātne.Tā kā esam Balvu novads, tad nevajag aizmirst arī par vārdu balva, ka balvas var iegūt gan ar veiksmes palīdzību, ko simbolizē pakavs, gan ar neatlaidīgu darbu, ko simbolizē stilizēts tagadnes koks no pret sevi vērstām rokām, liekot atcerēties, ka jāieskatās arī sevī. Pakavs ir arī simbolisks smaids, mūsu labvēlības apliecinājums sev un pasaulei.Augšupvērstās rokas simbolizē arī ticību labajam un vērstas uz izaugsmi, uz nākotni un nākotnes ļaudīm, kuriem saknes jau būsim tagadnes mēs. Mūsu pirkstu galos, mūsu darbos būs tā gaisma, kas ļaus mirdzēt nākotnes saulei. Balva būtu arī cilvēku garīga pārdzimšana, kļūstot par cilvēkiem.Saule ir arī cilvēka mūžam pieejamās mūžības simbols, no kuras tika ņēmuši gan mūsu senči, gan ņemam mēs, gan ņems mūsu pēcnācēji. Saule apspīd mūs visus, neatkarīgi no ticības, no ādas krāsas, uzskatiem. Un katram no mums jārod vieta “zem šīs Saules”.
Tā kā ģerbonis ir Balvu novadam, tad rietumu virzienā skatās Balvu vilks, Austrumu virzienā Viļakas ezis.Tā kā ģerbonim ir simboliska nozīme, bet dzīvi veidojam mēs cilvēki, arī simbolikas izveide ir mūsu ziņā. Un ne vienmēr jāņem vērā visi priekšraksti, kuri mums nav raksturīgi. Un varbūt ir jāiet savs ceļš, jāspēj skatīties savām acīm. Un, ja ar to nedarām ļaunu citiem, nebaidīties no savām izvēlēm.

Visu iepriekšējo novadu ģerboņu apvienojums vienā, kur katram elementam ir arī sava nozīme - lejaspusē redzamās vārpas simblizē mūsu novadā spēcīgo un izplatīto zemkopību. Šķiet nevienā citā novadā Latgalē lauki tā netiek apsaimniekoti, kā tieši šeit. Arī Rugāju novada ģerboņa simbols. Vilks - pirmais simbols, kas nāk prātā iedomājoties par Balviem - centrā - novada centrs taču. Augšpusē pakaviņi - simbolizē visnotaļ interesanto un seno vēsturi - Abreni, kā arī saistās ar Baltinavas novadu. Zilais fons - zilie linu ziedi, kas bijusi svarīga kultūra Ziemeļlatgalē, Viļakas novada ģerbonī tas pats zilums, bet ziedi paliek iekodēti krāsojumā. Tāpat toņu ziņā atbilst Viļakas novada ģerbonim.

Visu iepriekšējo novadu ģerboņu apvienojums vienā, kur katram elementam ir arī sava nozīme - lejaspusē redzamās vārpas simblizē mūsu novadā spēcīgo un izplatīto zemkopību. Šķiet nevienā citā novadā Latgalē lauki tā netiek apsaimniekoti, kā tieši šeit. Arī Rugāju novada ģerboņa simbols. Vilks - pirmais simbols, kas nāk prātā iedomājoties par Balviem - centrā - novada centrs taču. Augšpusē pakaviņi - simbolizē visnotaļ interesanto un seno vēsturi - Abreni, kā arī saistās ar Baltinavas novadu. Zilais fons - zilie linu ziedi, kas bijusi svarīga kultūra Ziemeļlatgalē, Viļakas novada ģerbonī tas pats zilums, bet ziedi paliek iekodēti krāsojumā. Tāpat toņu ziņā atbilst Viļakas novada ģerbonim.

Vienā ģerbonī iestrādāti četru novadu daži simboli.

Ģerbonis sadalīts divās daļās. Augšējai daļai tumši zils fons uz kura attēloti 3 rombi ar 4 zelta krāsas bultām.

Augšā tumši zils fons – simbolizē Balvu novadā esošos ezerus.

Ņemot vērā, ka Balvu novads ir Eiropas savienības ārējā robeža, trīs rombi ar četrām zelta bultām simbolizē trīs spēka struktūras, kas nodrošina kārtību un drošību Balvu novadā – Robežsardze, Zemessardze un Policija.

Apakšējā daļas fons sudraba krāsā uz kura attēlotas divas zelta krāsas vārpas, kas izliektas pakavas formā. Centrā starp vārpām vilka galvas siluets melnā krāsā.