Pašvaldība
Balvu novada sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisija piedalās mācībās “Namejs 2024”

No 3. septembra līdz 8. oktobrim visā Latvijā notiek Nacionālo bruņoto spēku organizētās visaptverošas valsts aizsardzības mācības “Namejs 2024”. 

Mācībās piedalās ne tikai karavīri un zemessargi no visām Nacionālo bruņoto spēku vienībām, tostarp valsts aizsardzības dienesta karavīri, rezerves karavīri, un sabiedroto bruņoto spēku karavīri, bet, lai pilnveidotu un stiprinātu spēju veikt uzdevumus valsts apdraudējuma gadījumā,  mācībās “Namejs 2024” sadarbībā ar Civilās aizsardzības Operacionālās vadības centru, tostarp Valsts kanceleju un nozaru ministrijām, to padotības iestādēm, valsts drošības iestādēm, mācībās piedalās arī pašvaldības, sniedzot valsts aizsardzības vajadzībām nepieciešamo atbalstu, tādējādi stiprinot visaptverošu valsts aizsardzības sistēmu Latvijā. 

No 30.septembra līdz 2.oktobrim kopā ar pārējām sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisijām mācībās piedalījās arī Balvu novada sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisija, kurā ir pārstāvji no Balvu novada pašvaldības iestādēm, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, SIA „Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības”, Veselības inspekcijas, Pārtikas un veterinārā dienesta, Valsts policijas, Valsts robežsardzes, Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, Valsts meža dienesta, AS “Sadales tīkls”, biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts”, Balvu novada pašvaldības aģentūras „SAN–TEX”, VAS „Latvijas Valsts ceļi” un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta.

Visaptverošas valsts aizsardzības mācību “Namejs 2024” mācību uzdevums pašvaldībām bija saistīts ar visa veida atbalstu iedzīvotāju evakuācijas jautājumos, īpaši piedomājot par mazākaizsargātajiem novada iedzīvotājiem. Šajās mācībās Civilās aizsardzības Operacionālās vadības centrs komisijām deva informāciju un uzdevumus, nosakot, kura pašvaldība vai pašvaldības būs tās, no kurām iedzīvotājiem būs jāevakuējas, un kura būs tā pašvaldība vai pašvaldības, kurām būs jāuzņem citu novadu iedzīvotāji.  Līdz ar to tika risinātas un modelētas dažādas iespējamās situācijas, tajā skaitā izņēmuma stāvokļa pasludināšana noteiktā teritorijā, izlūku un diversantu iespējamās aktivitātes, uzbrukumi policijai, amatpersonām, ļaunprātīga dedzināšana u.tml.

  • Šādas mācības liek vairāk domāt, izvērtēt gan zināšanas, gan pieejamos resursus dažādās krīzes situācijās, kā arī novērtēt starpinstitucionālo sadarbību, kur tā strādā ļoti labi un kur ne tik. Balvu novada pašvaldības darba plānos ir noteikts, ko un kā turpmāk darīt, lai  pasargātu novada iedzīvotājus, tikai aktuāls paliek jautājums par materiāltehnisko nodrošinājumu, jo ne visu var nodrošināt pašvaldība, tāpēc būtu nepieciešams valsts atbalsts civilās aizsardzības pasākumu īstenošanai. Svarīgs aspekts ir arī cilvēkresursu pieejamība un viņu gatavība sniegt atbalstu krīzes situācijā.
  • Obligāti ir jāsaglabā šāda veida mācību regularitāte, ar katru reizi scenāriju padarot komplicētāku.
Informācijai:

Balvu novada pašvaldības tīmekļvietnē www.balvi.lv sadaļā Pašvaldība – Civilā aizsardzība ir pieejama informācija “Kā rīkoties krīzes gadījumā?”, “Kā rīkoties kara gadījumā?”, “Kā rīkoties plūdu gadījumā?”,  “Kā rīkoties gāzesvada avārijas gadījumā?” un “Kā rīkoties ūdensvada tīkla avārijas gadījumā?”.