Noslēdzot tikšanos ciklu ar pagastu un pilsētu iedzīvotājiem, Balvu novada domes un pašvaldības vadība, domes deputāti un speciālisti 1.martā uzklausīja Bērzkalnes pagasta iedzīvotājus, kuri daudz ko paveic pašu spēkiem un uz problēmām prot paskatīties ar humoru.

Balvu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs, domes priekšsēdētāja vietniece Sandra Kapteine, izpilddirektora vietnieks administratīvajos un finanšu jautājumos Tamāra Locāne, izpilddirektora vietnieks attīstības plānošanas un nekustamā īpašuma jautājumos Jānis Bubnovs, deputāte, Balvu novada domes Sociālās un veselības aprūpes jautājumu komitejas priekšsēdētāja Ruta Cibule, deputāts, Balvu novada domes Tautsaimniecības un vides komitejas priekšsēdētājs Jānis Trupovnieks un Attīstības plānošanas nodaļas vadītājs Aleksandrs Sņegovs kopā ar klātesošajiem Bērzkalnes pagasta iedzīvotājiem uzklausīja pārvaldes vadītājas Skaidrītes Salenieces prezentāciju par pagastu, darbiniekiem, komunālajiem pakalpojumiem, tradīcijām un paveiktajiem darbiem aizvadītājā gadā.

Skaidrīte pastāstīja, ka visas pašvaldības iestādes un darbinieki draudzīgi sadzīvo zem viena jumta. Kopīgi rūpējas, lai pagasta teritorija būtu sakopta, lai pagasta centrā būtu svētku noskaņai atbilstošs noformējums, lai vasarā ziedētu aizvien jaunas puķu dobes, kas priecētu ne tikai pagasta iedzīvotājus, bet arī ciemiņus.

Daudz darba ikdienā prasa komunālās saimniecības jautājumu risināšana, jo iekārtas ir novecojušas (1977.gadā uzstādītas), un tiek remontētas pašu spēkiem. 

Ikdienas pienākumos ir arī regulāra pagasta ceļu uzturēšana. Tie ir 20 ceļi un 5 ielas, kopā 37,024 km, kas tiek planēti un attīrīti no sniega, tiek veikta arī krūmu griešana un grāvju tīrīšana. Kā atzina Bērzkalnes pagasta pārvaldes vadītāja, tad 2022.gadā piešķirtais finansējums ceļu infrastruktūras uzturēšanai 22 976,00 euro tika pārtērēts, jo ar piešķirto finansējumu 2022.gadā nepietika. Tika iztērēti 23 831,06 euro, jo bija vairāki neplānoti darbi, kā vairāku caurteku nomaiņa. Problemātisks ir ceļa posms Elkšņeva – Mūrova, bet līdzekļi tiek ieguldīti arī citos problemātiskos ceļa posmos.

Skaidrīte klātesošos informēja arī par saraksti jau vairāku gadu garumā ar attiecīgajām institūcijām par meliorācijas jautājumiem saistībā ar Vārnienes upi, kura ir aizaugusi, un pavasaros un lielās lietavās tiek appludināti pagasta iedzīvotāju īpašumi. Diemžēl atbildēs institūcijas nekādu rīcību nesola.

Cik var, tik dara pašu spēkiem. Pagājušajā gadā tika izremontēta tualete, ierīkota jauna puķu dobe, atjaunoti apstādījumi, ierīkota aka Priedaines kapos, pārkrāsots Rubeņu tautas nams.

Sāpīgs jautājums ir skolēnu autobuss, kurš gan ir salīdzinoši jauns, bet bieži ir jāremontē. Dienā tam jāveic 93 km.

Otrs sāpīgs jautājums ir Priedaines kapi un tur esošie atkritumi. Lai arī pagasta pārvalde dara, ko var, lai kapu teritorijā šo atkritumu kalnu nebūtu, – ved prom, šķiro, cik iespējams, izvietojuši konteinerus, liek brīdinājumus, tomēr vēl joprojām ir daudz negodprātīgu iedzīvotāju, kuri neievēro noteikumus.

Skaidrīte pastāstīja arī par nākotnes plāniem, ka ļoti cer, ka tiks siltināta pārvaldes ēka, ka drīzumā tiks sakārtotas Bērzkalnes attīrīšanas iekārtas, uzcelts jauns žogs apkārt ūdenstornim. Bet sapnis ir par āra trenažieriem un vecās katlu mājas teritorijas sakopšanu, lai tur varētu ierīkot velo trasīti vai atpūtas – pastaigas taku, iestādīt kokus.

Bērzkalnes pagasta iedzīvotājiem, uzklausot plašo pārvaldes vadītājas prezentāciju, daudz jautājumu par pagasta darbu nebija. Tika jautāts, kā turpmāk tiks risināts kapu pārziņa jautājums, jo, kā Skaidrīte prezentācijā parādīja, tad šī amata vienība ar 1.martu vairs nebūs. Pašvaldība šo jautājumu, finanšu taupīšanas nolūkos vēlas risināt, slēdzot ar kapu pārziņiem uzņēmuma līgumus.

Iedzīvotāji arī jautāja, kas viņiem būtu jādara, ja viņi vēlētos saņemt atputekļošanas pakalpojumu uz viņu īpašumam blakus esošajiem pagasta grants ceļiem. Uz ko tika atbildēts, ka, tā kā pašlaik pašvaldībā nav vēl izstrādāta vienota pieeja, kā un kam pienāktos šis pakalpojums, tad jāraksta ir iesniegums pagasta pārvaldei, un tālāk tad pārvaldes vadītāja izvērtēs, cik daudz un kuri ceļa posmi būtu jāatputekļo.

No iedzīvotāju puses izskanēja arī jautājumi, kāpēc pašvaldība izvēlējās turpmāk izmantot SIA “ZAAO” atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus, kādi ieguvumi ir no novadu reformas un kāpēc SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienībā” tik ilgi jāgaida uz izmeklējumiem.

Īsi atbildot uz jautājumiem. SIA “ZAAO” tika izvēlēts, jo pašvaldību apmierina piedāvātais pakalpojumu klāsts, kā arī pašvaldība ir SIA “ZAAO” kapitāldaļu turētāja, kas ļauj bez iepirkumu procedūrām izvēlēties šo atkritumu apsaimniekotāju.  Runājot par administratīvi teritoriālo reformu, tad ir gan ieguvumi, gan zaudējumi. Pie ieguvumiem var minēt, piemēram, vienlīdzīgu attieksmi pret visiem bijušā Balvu rajona teritorijā dzīvojošajiem iedzīvotājiem, visiem novada bērniem tiek nodrošinātas brīvpusdienas. Bet medicīnas pakalpojumu pieejamība ir atkarīga no kvotām jeb Nacionālā veselības dienesta noslēgtajiem līgumiem ar katru ārstniecības iestādi par konkrētā pakalpojuma sniegšanas apjomu, kā arī ārstniecības speciālistu noslodzes.

Viens tikšanās aplis pa novadu ir noslēdzies. Paldies ikvienam, kurš atnāca, paklausījās, pajautāja. Balvu novada domes un pašvaldības vadība plāno jau otrās tikšanās reizes novada pagastos un pilsētās, tāpēc aicinām sekot līdzi informācijai!

 

Informācija un foto: Iluta Jaunžeikare