Septembra beigās AS “Latvijas valsts meži” (LVM) Eiropas Savienības nozīmes Natura2000 teritorijā dabas liegumā “Posolnīca” uzsāka darbus, lai atjaunotu šeit esošo un visā Eiropā reti sastopamo osu mežu. Vienlaikus veiktie biotehniskie pasākumi uzlabos dzīves apstākļus šeit mītošajām retajām un aizsargājamām augu sugām un mednim.
Nozīmīgie biotopa dažādošanas darbi tiks veikti 51,27 ha kopplatībā – 49,4 ha dabas liegumā un 1,87 ha blakus esošajās platībās medņa mikroliegumā. Vispirms teritorijā tiks samazināts koku blīvums – egles, lapukoki un krūmi ir biezi saauguši un rada nevēlamu noēnojumu šeit mītošajām sugām, kuru pastāvēšanai nepieciešama saules gaisma. Ar veiktajiem darbiem tiks nodrošināta labvēlīga vide tādām šeit sastopamām Latvijā retām sugām kā Ruiša pūķgalve, meža un pļavas silpurene, smiltāja esparsete un parastais plakanstaipeknis. “Posolnīcas” teritorijā zināmi arī vairāki aizsargājamā medņa riesti. Arī mednim, līdzīgi kā retajiem saulmīļu augiem, ir svarīgi, lai mežs saglabātos skrajš un pārredzams. Pārāk blīvas mežaudzes neļauj mednim labi pārredzēt teritoriju, kas nozīmīgi, lai mednis spētu izsargāties no dabiskajiem ienaidniekiem.
“Jaunākās mežaudzēs tiks retinātas priedes, veidojot saules apspīdētus atvērumus, kas nodrošinās priežu dabisko atjaunošanos un zemsedzes mozaīkveida struktūru atjaunošanos. Darbu gaitā tiks saglabāti bioloģiski vecie un lielie koki, kadiķi, kā arī sausokņi, stumbeņi un kritalas. Visā darbu platībā tiks saglabātas neskartas kritalu grupas ap īpaši aizsargājamu, retu sugu atradnēm, kurās darbība nenotiks. Daļa ciršanu atlieku tiks izvāktas no teritorijas un nodotas tālākai pārstrādei kurināmās šķeldas ražošanai, taču otra daļas ciršanas atlieku tiks sadedzinātas uz vietas vairākās kaudzēs. Pēc tam dabas lieguma teritorijā izklaidus tiks veidoti atsegti minerālaugsnes laukumi – mājvietas retajām saulmīļu sugām. Tos veidos blakus jau esošajām īpaši aizsargājamo vaskulāro augu sugu atradnēm un vēsturiskajās sugu atradņu vietās, lai palielinātu iespējamību, ka retie augi šeit atgriežas un atkal uzzied, veidojot jaunas sēklas,” skaidro LVM Ziemeļlatgales vides plānošanas speciāliste Diāna Marga.