Kultūra
Deju kopa “Rugāji” dāvina deju pērļu rotu

“Kādam patīk zelts, citam sudrabs. Vēl kādam smaragda vai tirkīza rotas, bet  man patīk pērles, tādēļ manas atmiņu krellītes tiks savērptas no pērlītēm. Dejas pērle ir katram dejotājam rokā, ja vēlies spodrini, ja nē, lai apsūbē. Rugāju dejotāji izvēlas pirmo – spodrināt, jo ir atraduši sevi dejā un dziesmā, tā dod prieku, gandarījumu un palīdz dzīvot.” tā, atklājot koncertu “VPDK “Rugāji” spodrina deju pērles” Lazdukalna Saieta namā 27.janvārī, teica kolektīva mākslinieciskā vadītāja Lucija Bukša, kura atzina, ka viņai esot tas gods būt par Rugāju Tautas nama deju kopas “Rugāji” māksliniecisko vadītāju jau 20 gadus. Kolektīva  esošie un bijušie dejotāji, pavisam kopā 40, bija sagatavojuši dāvanu – koncertu, kurā izdejoja savas mīļākās 16 dejas, tādejādi dāvinot skatītājiem arī kādu pērlīti, kas vizuļoja visiem vienā dejas ritmā.

Deju kopu “Rugāji” varētu raksturot kā deju – ātri, dinamiski, enerģiski. „Lustīgs šur, lustīgs tur” varētu būt kolektīva moto, kas ir arī deju kopas izlolots pasākums- festivāls „Lustīgs šur, lustīgs tur”, kas ir arī iespēja satikties ar saviem draugiem, uzdejot uz vienas skatuves un dalīties ar pozitīvajām emocijām.

Aizvadītajos 20 gados ir bijuši neskaitāmi koncerti tuvākās un tālākās vietās. Lūk, daži fakti, kuri kolektīvam palikuši atmiņā: Austrijā bija 30 grādu liels karstums un visi brīnījās, kā kolektīvs varējis izturēt vilnas tautu tērpā. Turpretim Somijā kolektīvs ēdis lāča gaļas konservus, bet Igaunijā dejoja kādas fermas mēslu bedrē, kura, protams, bija tīra. Vēl Igaunijā, Hānjā, deju kopas dalībnieks Aigars dejoja divos deju kolektīvos, un viņam sanāca nodejot 10 deja no 13. Kāpēc ne visas 13?  Jo divas bija meiteņu dejas un vienu Aigars pa diviem mēģinājumiem  nebija iemācījies. Tikmēr Vijciemā šoferis neļāva palikt uz balli, jo bija ļoti  auksts un varēja aizsalt autobuss.

Lielākais piedzīvojums aizvadītājā gadā ir bijis XXVII Vispārējie latviešu Dziesmu un XVII Deju svētki, gan sākot no sastāva veidošanās, repertuāra apguves, skatēm un beidzot ar pašiem svētkiem, kur dziesma sildīja sirdis, bet deja ierāva no matu galiņiem līdz papēžiem, un vēl tagad mūžīgais dzinējs sēž kolektīva pakrūtē,  jo savādāk nemaz nebūtu šī koncerta.

Deju kopas dalībniece Jolanta saka: “Ka aiz katra dejotāja, kurš sev tic, stāv vadītājs, kurš noticēja šim dejotājam vispirms.” Sveicot darba jubilejā, paši dejotāji, par savu vadītāju saka, ka Lucija  var un prot pilnīgi visu. Viņa prot vadīt pasākumus, ir ļoti izpalīdzīga un, protams, prot dejot un aizraut dejā visus apkārtējos.

Katrs satiktais cilvēks ir pērle, katrs izdarītais darbiņš ir pērle. Liekot pērli pie pērles, veidojas rota. Un šo rotu kopīgi veidoja ne tikai deju kopas “Rugāji” dejotāji, bet arī ciemiņi -

JDK “Jumalēni” no Dricāniem, vadītāja Silvija Bokta, JDK “Troks voi” no Rogovkas, vadītāja Ingūna Ludborža, deju kolektīvs “Spārēni” no Gulbenes un VPDK “Ratenieki” no Litenes, vadītāja Dina Markova.

Deju kopas “Rugāji” māksliniecisko vadītāju Luciju Bukšu 20 gadu darba jubilejā sveica arī Balvu novada domes Izglītības, kultūras un sporta jautājumu komitejas priekšsēdētāja Aija Mežale, Rugāju un Lazdukalna pagastu vadītāja Arnita Kļaviņa, Izglītības pārvaldes speciāliste Iveta Tiltiņa, pasniedzot Kultūras pārvaldes Pateicību Lucijai Bukšai par ilggadēju, radošu un nozīmīgu ieguldījumu latviešu tautu dejas tradīcijas turpināšanā, nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā un nodošanā nākamajām paaudzēm.

Sveicienus sūtīja arī Rugāju Tautas nama vadītāja Gunta Grigāne, Lazdukalna Saieta nama vadītāja Antra Leone un vissirsnīgāko sveicienu sagādāja Lucijas stiprais ģimenes atbalsts – viņas brāļi.

Lai raits dejas solis un daudz radošu ideju arī turpmāk!

 

FOTO GALERIJA (Foto: Iluta Jaunžeikare)