2023.gadā noslēdzās ESF līdzfinansētais projekts “Deinstitucionalizācijas pasākumu īstenošana Latgales reģionā”. Šī projekta ietvaros tika izveidotas sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanas vietas - Daudzfunkcionālais sociālo pakalpojumu centrs Balvos, Dienas aprūpes centrs un Grupu māja (dzīvoklis) Viļakā un Dienas aprūpes centrs Beņislavā (turpmāk centri).
Ar šī gada janvāri visus šo centru izdevumus ir jāsedz pašvaldībai, tāpēc, lai izvērtētu visus pieejamos resursus, ko var darīt saimnieciskāk, ko var darīt mazliet savādāk, kā arī, lai pieeja visiem centriem būtu vienāda, jo līdz šim katram ir sava sistēma kā strādā, 6.jūnijā tikās Sociālās pārvaldes speciālisti, šo centru vadītāji un vadītāja pienākumu izpildītāji ar Balvu novada un pašvaldības vadību, lai diskutētu un meklētu labākos risinājumus turpmākajam darbam. Kā uzsvēra Balvu novada domes Sociālo un veselības jautājumu komitejas priekšsēdētāja Ruta Cibule, šī sfēra ir ļoti jūtīga, un mēs nevaram nokļūdīties, pieņemot lēmumu.
Tikšanās laikā tika apspriesta ideja par vienas atsevišķas struktūrvienības vai iestādes veidošanu, par savādākas strukturālās sadarbības veidošanu. Tas nozīmētu to, ka tiek apvienoti visi trīs centri, un tiem ir viens kopīgs vadītājs, ka ir viena stabila struktūrvienība vai iestāde, ar kuru būtu jārēķinās, un vadītājs ar vienotu redzējumu par šo jomu, kā arī vīziju, kādu šo pakalpojumu piedāvājumu redz pēc trim vai pieciem gadiem.
Apvienojot centrus tiktu atrisināti arī saimnieciski jautājumi, sakārtotas tīri praktiskas lietas, piemēram, struktūrvienībai vai iestādei būtu sava automašīna, vai sakārtots patapinājuma līgumu jautājums.
Arī pašvaldībai šajā projektā ir jāsasniedz konkrēti rādītāji. Ja projektā tika noteikts kāds pakalpojums kādā no centriem, tad tam jābūt nodrošinātam, un klientam tas ir jāsaņem. Tas arī būtu viens no risinājumiem šos centrus apvienojot, ka viens speciālists pakalpojumu varētu nodrošināt arī pārējos centros.
Daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra un dienas aprūpes centru apvienošana atvieglotu arī Sociālās pārvaldes vadītāja darbu, jo visa dokumentācija, rēķini, līgumi, vēstules ir jāparaksta iestādes vadītājam. Tas ir liels darba apjoms pārvaldes vadītājam, ka viņam nepietiek laika domāt par saimnieciskām lietām šajos pašos centros. Ja izveidotu atsevišķu struktūrvienību, kur tās vadītājs būtu tiesīgs parakstīt visus šos dokumentus, kaut vai daļu no tiem, tas jau atslogotu Sociālās pārvaldes vadītāja ikdienu.
Tikšanās noslēgumā galvenie secinājumi bija, ka skaidrs ir tas, ka uz vietas ir jābūt darbiniekam, kuram ir pienākums un tiesības pieņemt svarīgus lēmumus, bet vai tam jābūt kā vadītājam, varbūt tas var būt sociālais darbinieks, kurš vada šo komandu, kurš pārrauga un koordinē sociālā rehabilitētāja, sociālā aprūpētāja un aprūpētāja darbu.
Tāpēc tika uzdots uzdevums Daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra Balvos vadītajai Skaidrītei Saleniecei uzņemties iniciatīvu, un kopā ar Beņislavas un Viļakas centru vadītājām vai vadītāja pienākumu izpildītājām apsēsties pie viena galda, izrunāt, izdiskutēt, paanalizēt un uzrakstīt variantu, kā būtu, ja būtu viena iestāde vai struktūrvienība, kādi būtu plusi un mīnusi, kā pašas redz turpmāko sadarbību.
Šis jautājums, kā turpmāk organizēt deinstitucionalizācijas pasākumu īstenošanu novadā, paliek atklāts un tiks meklēti risinājumi, lai apmierinātas būtu visas iesaistītās puses.
Foto: Iluta Jaunžeikare