Pēc dzīves pandēmijas ēnā jau gadu ar pusi, esam pieņēmuši šo jauno situāciju un sējam radīt iespējas citā realitātē. Esam kļuvuši drosmīgāki, pieņemot izaicinājumus un jaunas iespējas, ko radījusi krīze. Tieši tāpēc pienāca laiks realizēt projektu, kurā Balvu Bērnu un jauniešu centra jauniešu biedrība “Kalmārs” iesaistījās pirms pandēmijas situācijā.
Biedrība kļuva par partneri dalībai Erasmus + apmaiņas projektā Nr.2020-1-NLO2-KA105-002924 “The Eco Tribe”, Turcijā, Sigacik pilsētā, kuras vadošais partneris Erasmus + apmaiņas projektā Nr.2020-1-NLO2-KA105-002924 “The Eco Tribe”, Turcijā, Siģacik pilsētā organizācija Cultreclash4you no Nīderlandes. Projektā kopumā piedalījās 5 partnerorganizācijas no dažādām valstīm: Turcijas, Nīderlandes, Gruzijas, Horvātijas un Portugāles. Kopumā 31 dalībnieks 10 dienu garumā iedziļinājās ekoloģijas, un ilgtspējīgas atkritumu apsaimniekošanas jautājumos Eiropā un kā tas ietekmē planētas ekoloģiju.
Pirms došanās Latvijas komanda 5 cilvēku sastāvā – Gunita Prokofjeva, Annija Ertmane, Vadims Sņegovs, Ernests Mežals, Santa Šmite, veica sagatavošanās darbus, dalībai projektā, jo iesaistoties uzņēmāmies arī atbildību par projekta norisi kopumā. Kopā Latvijas komandai bija jārīko trīs aktivitātes – kas ir ilgtspējīga ekoloģija, jāprezentē ekoloģijas un atkritumu pārstrādes situācija Latvijā un jāprezentē Latvijas kultūra.
Aktivitāšu gaitā komanda atzina, ka iepriekš veiktie sagatavošanās darbi aktivitātēm ir paveikti lieliski, jo tika saņemti atzinīgi pateicības vārdi no vadītājiem un organizatoriem, jo aktivitātēs tika izmantotas dažāds metodes un paņēmieni, lai runātu interesanti par nopietnām lietām un apzinātu cilvēku attieksmi pret dabu no dažādiem Eiropas reģioniem. Ilgtspējīga saimniekošana ir rūpes par dabu un planētas nākotnes veidošana šodien. Vai mēs neradām par daudz atkritumu ikdienā, vai es lietoju vairakkārt lietojamos maisiņus, krūzītes un citas ikdienā nepieciešamās lietas un neradu kalnu atkritumu katru dienu, vai es pārstrādāju kompostējamos atkritumus un dodu iespēju viņiem atsākt dzīvi? Šie jautājumi projekta dalībniekus pavadīja katru dienu, jo pasaules ekoloģiskā situācija ir katra privāta atbildība katru dienu. Katras valsts “ekocilts” prezentēja ekoloģisko situāciju savā zemē, liekot aizdomāties un salīdzināt savas valsts risinājumus. Priecēja tas, ka visas valstis stāstīja par dabas resursu izmantošanu enerģijas ražošanai, jo vēja un saules enerģija ir cilvēces nākotne.
Par skaistākai Latvijas “ekocilts” pasākumu izvērtās Latvijas kultūras vakars, kurā jaunieši ieradās stilizētos taututērpos un pasākumu atklāja ar Mārtiņa Brauna “Saule. Pērkons. Daugava” atskaņošanu visiem grupas dalībniekiem, liekot aizvērt acis. Visi klātesošie sajuta spēcīgo vēstījumu un, dziesmas nobeigumā paceļot rokas pret debesīm, pauda savu saviļņojumu. Stāstījām un radījām Dziesmusvētku fenomena nozīmi latviešu kultūrā, jo visi Latvijas “ekocilts” dalībnieki ir tautu deju dejotāji vai dzied korī.
Visi projekta dalībnieki projekta gaitā tika ierauti dažādās radošās aktivitātēs, ar virs mērķi iedziļināties dažādas ekoloģijas problēmās. Jaunieši dalījās dzīvnieku ciltīs un šajās grupās meklēja galveno problēmu un meklēja risinājumu kādai no viņiem sāpīgākām tēmām, kas skar ekoloģiju.
Kopīgs svelmīgs un skaists notikums bija jauniešu apmaiņas pēdējā diena, kad organizatori jauniešus veda ekskursijā, atklājot Turcijas dabas skaistumu un cilvēku sirsnību. Kopīgi apskatot Senās Romas impērijas ceturtās lielākās pilsētas drupas Efesā, kuras vēl šobrīd izskatās majestātiski un iespaidīgi. Lai arī tas notika 42 grādu temperatūrā ēnā, piedzīvotais bija neaizmirstams.
Atgriežoties Latvijā esam atveduši te tikai D vitamīna krājumus rudenim, bet arī jaunus sadarbības partnerus jaunām projektu aktivitātēm. Esam ieguvuši jaunus un atbildīgus kolēģus Eiropā un esam pārrunājuši arī iespējamās projektu tēmas.
Jauniešu apmaiņas projekti ir izcila iespēja iepazīt pasauli un sevi! Izmantojiet to!
Informācija: Gunita Prokofjeva