“Esi un dari!”  - Austrumu robežas drošības forums

Balvu Novada muzejā 24.novembrī notika Austrumu robežas drošības forums, kura pamatfokuss bija -  ko var darīt ikviens no mums, lai ir pārliecība, ka esam vienoti izpratnē par valsts aizsardzības jautājumiem un zinām, ko katrs no mums darīs, par ko atbildēs krīzes situācijā. Tāpēc forumā piedalījās civilās aizsardzības, drošības speciālisti un eksperti, kā arī iestāžu, organizāciju vadītāji, lai kopīgi trenētu nepieciešamās prasmes civilās aizsardzības jomā. Analizējot Balvu novada situācijas un stratēģijas, tika pārrunāti arī kopīgie aizsardzības vēstījumi un izspēlēti rīcības scenāriji.

Atklājot pasākumu, moderatore Ilga Šuplinska, Latgaliešu kultūras biedrības valdes priekšsēdētāja, klātesošajiem nolasīja dažus piemērus, ko foruma dalībnieki bija ierakstījuši, kas viņiem ir drošība. Drošība – tā ir  mierīga dzīvošana savā mājā, kad ir mierīgas debesis un miers, kad pats esi labs cilvēks, kad zinu, kā rīkoties, ja notiek kaut kas neparedzēts. Arī viens no šī foruma mērķiem ir saprast, ko nozīmē drošība un cik lielā mērā mēs katrs pats varam būt līdzdalīgs, lai drošību garantētu.

Latgales kongresa lēmumu izpildes padomes priekšsēdētājs Agris Bitāns, uzrunājot klātesošos, informēja, ka viens no pagājušā  Latgales kongresa viens no jautājumiem bija par drošību, jo tas skar Latgali gan tāpēc, ka tai blakus ir tāds kaimiņš, gan tāpēc, ka tas skar arī iekšējo drošību, gan civilās aizsardzības jomu, lai katrs cilvēks justos droši un katram būtu izpratne, kā rīkoties krīzes situācijā un kā pašam mazināt  riskus, runājot par to pašu drošību  internetā un informatīvās telpas drošību.

Nacionālo bruņoto spēku Apvienotā štāba civilās aizsardzības eksperts Ričards Batarāgs klātesošos iepazīstināja ar visaptverošu valsts aizsardzību – kā katra organizācija, iestāde, uzņēmums var atbalstīt Latvijas aizsardzību.

Ar Balvu sadarbības teritorijas civilās aizsardzības plānu teorijā un praksē dalījās Balvu novada pašvaldības izpilddirektora vietnieks attīstības plānošanas un nekustamā īpašuma jautājumos, Civilās aizsardzības komisijas sekretārs Jānis Bubnovs.

Par reālo Civilās aizsardzības komisijas darbu, rīcību un sadarbību iespējamās humānās krīzes novēršanā uz robežkontroles punkta “Vientuļi” pastāstīja Balvu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs, Civilās aizsardzības komisijas priekšsēdētājs.

Valsts robežsardzes Viļakas pārvaldes priekšnieks, pulkvedis Mareks Ļahnovičs, pastāstot par robežsardzes ikdienas darbu, aicināja iedzīvotājus būt atsaucīgiem un ziņot valsts robežsardzei par aizdomīgām personām pierobežā, gan būt saprotošiem.

Praktiskus piemērus, kā sevi ikdienā pasargāt no kiberuzbrukumiem jeb par kiberdrošību iedzīvotāju ikdienā informēja "Cert.lv" Incidentu apstrādes nodaļas vadītājs Armīns Palms.

Turpinot runāt pat krāpniecību un viltus ziņām, un kā rīkoties šādās situācijās pastāstīja Jānis Anspoks, Latgales reģiona policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks.

Valsts ugunsdrošības un glābšanas dienesta Viļakas posteņa komandieris Raivis Bondars pastāstīja par esošajām iedzīvotāju apziņošanas sistēmām, par agrīnās brīdināšanas iespējām un trauksmes sirēnu gatavības pārbaudi, un šūnu apraides risinājumu, kā viens no tuvākajiem nākotnes risinājumiem efektīvai iedzīvotāju apzināšanai krīzes situācijās, kas nozīmētu to, ka iedzīvotājs uz telefonu saņemtu ziņu, kā viņam krīzes situācijā rīkoties.

Konferences noslēgumā ikvienam no klātesošajiem bija iespēja piedalīties praktiskās rīcības izspēlē, notiekot negadījumam, kāda šādā gadījumā būs pašvaldības institūciju un iedzīvotāju rīcība.

 

UZZIŅAI:

Pasākumu organizēja: Latgaliešu kultūras biedrība, Balvu novada pašvaldība, Latgales Industriālais tehnikums  un Latgales kongresa lēmumu izpildes padome. Projektu” Latgaliešu kopienas līderības un piederības stiprināšana, īstenojot Latgales kongresa idejas” finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Projekts tiek realizēts no 03.04.2022. līdz 31.10.2024.