3.decembrī trešo reizi svinēja Nemateriālā kultūras mantojuma svētkus “Gūdi”. “Atzīmējot 4 gadu jubileju kā “Upītes kultūrtelpa” iekļauta Nacionālajā nemateriālās kultūras mantojuma sarakstā, pateicām paldies šīs puses Nemateriālās kultūras veicinātājiem, atbalstītājiem un līdzjutējiem. Svētkus rīkoja Balvu novada Nemateriālās kultūras mantojuma centrs “Upīte”,” pastāstīja centra “Upīte” vadītājs Andris Slišāns.
Kāds pasākuma apmeklētājs, dodoties uz „Gūdiem”, izpildīja pasākuma reklāmā norādīto, ka, ja brauksi, piezvani Andrim un piesaki savu dalību. Apmeklētājs bija priecīgs, ka kārtis pasākuma apmeklētājiem ir pavisam sajauktas, jo tradicionālais Upītes pasākums notika kultūras centrā „Rekova”, jo šobrīd Upītes ēku rekonstruē. Apmeklētājs arī cerēja, ka klusi un slepeni varēs novērot slaveno „Gūdu” pasākumu, kuru gan diemžēl apmeklēja tikai pirmo reizi. Taču zāle tik ātri piepildījās ar cilvēkiem un tik daudz pazīstamiem cilvēkiem, kuriem ir svarīgs nemateriālais kultūras mantojums, ka nodoms slepeni visu novērot nepiepildījās.
Taču bija tik sirsnīgi, vienkārši un skaisti, bet vārdos to grūti aprakstīt. Pat Balvu novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs atzina, ka, lai uz kuru pasākumu, bet uz „Gūdiem” gan ir viņam jāierodas obligāti. Nemateriālā kultūras mantojuma eksperte Ruta Cibule atzina, ka Upītes ļaudis visu dara ar prieku un no sirds, sajūtot ģimeniskumu un silto atmosfēru gribas vēl un vēl būt kopā ar Upīti. Andris Slišāns audzina sev spēcīgus palīgus, jo pasākumu Andrim palīdzēja vadīt dēli Domeniks, Jēkabs un Miķelis. Daudzus aizkustināja Andra Slišāna stāstītā pasaka par kādu Andri, kuram bija jāauklē mazā māsiņa, ko pavisam negribējās darīt un grūti bija pārdzīvot, ka vairs nav jaunākais, luteklītis, kuru lutina divas vecākās māsas. Bet tad piedzīvojot, ka māsiņu var zaudēt, mazais Andris saprata, ka nekas nevar būt dārgāks par ģimeni un mīlestību ģimenē - „i tuo jī (Andris ar ģimeni un draugiem) dzeivoj ziļi zaļi i ād kuopustus ai gali”.
Īstā dzīve norit dzīvojot to no sirds un darot to, kas pašiem patīk vislabāk. Šajā pasākumā varēja sajusties kā senajos laikos vakarēšanā, kad kopā ir sanākuši ļaudis, kuriem ir prieks kopā dziedāt un sarunāties, našķoties ar Mārītes Slišānes gardo medus kūku un citiem gardumiem, nobaudīt „Škladu” ābolu sulu, sajust “Stabļovas ķiploka” asumu, uzzināt kādu jaunu recepti, noklausīties derīgu padomu un priecāties par tik dažādiem cilvēku talantiem.
Īpašās “Gūdu” balvas saņēma:
- Daiga Keiša – nominācijā “Plotuo reikle” par tradicionālās dziedāšanas pārmantošanu, saglabāšanu, popularizēšanu un tālāk nodošanu “Upītes kultūrtelpā”.
- Aija Korneja – nominācijā “Rodūšīs gors” par kulinārā mantojuma pārmantošanu, saglabāšanu, popularizēšanu un tālāk nodošanu “Upītes kultūrtelpā”.
- Vineta Zeltkalne – nominācijā “Slepenīs agents” vēstnieks, kas vienmēr redz un atrod īsto laiku un vietu lai palīdzētu “Upītes kultūrtelpai”.
- Velta Pužule – nominācijā “Vusod paieds” par to, ka neskatoties uz karsto vasaru vai auksto ziemu “Upītes kultūrtelpas” ļaudis var vienmēr vislabākās un lētākās preces iegādāties Upītes veikalā.
- Anita Kairiša – nominācijā “Deveiga sirsneņa” par to, ka Tava sirds ir tik plaša, ka ar saviem pasākumiem un finansēm atbalsti “Upītes kultūrtelpu”.
- Ernests Mežals – nominācijā “Dzeivoj kuo dvorā” par Tavu brīvprātīgo darbu, ko Tu ieguldi “Upītes kultūrtelpas” pasākumu rīkošanā.
- Raina Vasiļjeva – nominācijā “Veiklī piersteņi” par tradicionālās muzicēšanas pārmantošanu, saglabāšanu, popularizēšanu un tālāk nodošanu “Upītes kultūrtelpā”.
- Viktorija Supe – nominācijā “Vīgluos kuojas” par tradicionālos rotaļu, danču un spēļu pārmantošanu, saglabāšanu, popularizēšanu un tālāk nodošanu “Upītes kultūrtelpā”.
- Jāzeps Jermacāns – nominācijā “Blūds” par to, ka Tu esi labākais šoferis pasaulē, kas “Upītes kultūrtelpas” ļaudis vari aizvest kaut vai uz pašu mēnesi
Kādus tik priekšnesumus vienā vakarā varēja vērot!!! Kā pirmie uzstājās Upītes bērnu folkloras kopas dalībnieki. Folkloras kopa “Upīte” dziedāja dažādos sastāvos, pieaicinot arī kā viesi Arni Slobožaņinu. Andris Slišāns atklāja, ka ir digitalizēti visi Antona Slišāna ieraksti, tie būs pieejami internetā, kad Kate Slišāne sagatavos saturu. Pateicoties visu ierakstu digitalizēšanai, ir atrastas dziesmas, kuras iepriekš folkloras kopa “Upīte” nav dziedājuši, šajā koncertā dzirdējām pāris nedzirdētas dziesmas. Īpaša bija folkloras kopas „Upīte” meitu un sievu dziedātā dziesma „Muote Vyssvātuo pi Tevis steidzam, meklejam mīru šimā suopu lejā. Aizastuoj, aizastuoj par buoriņīmi. Ak duorguo Muote, sorgoj Tu myus!” Neparastās kokles skaņas parādīja Edgars Lipors un Ansis Jansons. Upītes svētkos skan ne tikai folkmūzika, bet arī kārtīga rokmūzika, par kuras klātbūtni regulāri parūpējās slavenā grupa “Unknown Artist”, kuras daudziem dalībniekiem pirmos ģitāras akordus ierādījis leģendārās Šķilbēnu pagasta rokgrupas “Karburators” līderis Vilis Cibulis.
„Lyls paļdis svātku atbalstietojīm: Latvijas Nacionālajam kultūras centram, Valsts Kultūrkapitāla fondam un Balvu novada pašvaldībai,” pateicās Andris Slišāns.
Svētki nosvinēti, gaidām nākamo „Gūdi” pasākumu. Ir laiks padomāt kādiem cilvēkiem nākamgad pateikt paldies.
Teksts: Vineta Zeltkalne, latgaliski Andris Slišāns
Foto: Vilhelms Laganovskis