Projekti
Jauniešu Labbūtības mēnesī iepazīstina ar psihoemocionālā atbalsta saņemšanas iespējām Balvu novada teritorijā

Projekts “#Labsvaibs” Nr. VP2021/1-110, Valsts programmas projektu Covid – 19 seku mazināšanai, septembra mēnesi pasludināja par jauniešu Labbūtības mēnesi, ar to saprotot, jauniešu mērķauditorijas iepazīstināšu ar psihoemocionālā atbalsta saņemšanas iespējām Balvu novada teritorijā. Projekta koordinatori organizēja trīs atbalsta grupu tikšanās, iepazīstinot jauniešus ar profesionāļiem, kuri spēj organizēt profesionālu atbalstu dažādās jomās. Aktivitātes uzdevums bija radīt jauniešiem drošības sūtu un veidot zināšanu bāzi par pieejamajiem situāciju risināšanas veidiem. Nonākot krīzē vai sajūtot apjukumu būtiski apzināties, ka man ir nepieciešams atbalsts un meklēt atbalstu pie jomas profesionāļiem. Jauna pandēmijas situācija ikvienam sabiedrības loceklim liek apzināties sevi jaunā realitātē, un tas ir normāli sajust apjukumu un trauksmi. “Dalīta bēda ir pus bēda” ir tautas patiesība, tāpēc aicinām ikvienu meklēt atbalstu, ja ir sajūta, ka nespēj rast atbildi uz saviem dzīves jautājumiem.

Pirmā Labbūtības mēneša tikšanās notika Viļakas novada “Rezidence Vecozoli”, kas ir namiņš Žīguru pagastā. Ēka iekārtota, lai sajustu dabas klātbūtni ik uz soļa – esot atpūtas telpā, labierīcībās un viesu zālē ir sajūta, ka esi daļa no apkārtējās vides. Tāpēc jaunatnes lietu darbinieki aicināja jauniešus ieklausīties sevī, jautāt sev un meklēt atbildes. Izmantojot emociju kartītes aktivitātes, dalībnieki projicēja savas sajūtas un centās tās aprakstīt, saņemot jautājumus, no klātesošajiem dalībniekiem meklēja atbildes uz jautājumiem sevī. Jaunieši un jomas darbinieki dalījās pieredzes stāstos par krīzes situāciju risināšanu.

Otrā tikšanās noritēja Kubulu novada Tutinavas ciema “Brīvupēs”, kur aktivitātes dalībniekus sagaidīja saimniece Ingrīda Supe. Saimnieces stāsts ir iedvesmojošs un pierāda, ka visi sapņi ir tā vērti, lai tie piepildītos. Savās bērnības mājās viņa ir izveidojusi atbalsta māju ģimenēm ar bērniem. “Brīvupēs” ir iespējams saņemt kanisterapijas pakalpojumus un darboties ar Montesori pedagoģijas metodēm, ja nepieciešams nakšņot, vai arī darboties aktivitātēs. Jaunieši šajā aktivitātē iepazinās ar Balvu luterāņu draudzes mācītāju Mārtiņu Vaickovski, kopā gatavojot ābolu pīrāgu no “Pārsteigumu maisiņā” pieejamajiem produktiem, kas bija aktivitātes izaicinājums. Jauniešiem tika dota iespēja plānot turpmākās kopīgās aktivitātes un sarunāties par dzīvi, izmantojot jautājumu kartītes.

Noslēdzošā Labbūtības mēneša aktivitāte notika pirmajā oktobrī, tiekoties “Arnitas labsajūtu darbnīcā”, kas sarunās lika aizdomāties par savu sapņu realizēšanu ikvienam, jo saimniece dalījās ar savu stāstu, kuram sākotnēji ticēja tikai daži. Tomēr pati Arnita Melberga ticēja sev un mainīja savu dzīvi, lai darītu to, kas patīk, kļūstot par uzņēmēju. Aktivitātes aicinātais viesis Rita Kuzņecova klātesošos iepazīstināja ar probācijas dienesta darbu, kas lika aizdomāties par dažādām dzīves situācijām, kad pieņem lēmumus, kas maina dzīves un pa likteņus. Uzzinājām daudz jauna par izlīguma iespējām probācijas dienestā.

Labbūtības mēneša noslēgums liecina par to, ka jāmeklē atbildes uz visiem jautājumiem, jāmeklē atbalsts brīdī, kad pats nespēj sajust spēku sevī.

Projekts turpina piedāvāt iesaistīties jauniešu atbalsta grupas aktivitātēs, kuras notiek sestdienās Balvu Bērnu un jauniešu centra telpās. Nākamā projekta aktivitāte notiks Rugājos, tiekoties jauniešu mācību ciklā skolēnu rudens brīvdienās.

Foto un teksts: Gunita Prokofjeva