Viļakas muzejs
Lāpu gājiens Viļakā

11.novembrī notika Lāčplēša dienai veltītie pasākumi Viļakā. Lāčplēša dienu Latvijā atzīmē par godu neatkarīgās Latvijas valsts armijas uzvarai pār Rietumu brīvprātīgo armiju jeb tā saukto Bermonta karaspēku 1919. gada 11. novembrī. Pieminot šo notikumu, Lāčplēša dienā tiek godināti Latvijas brīvības cīnītāji. Lāčplēša diena ir nozīmīga arī ar to, ka 1919. gada 11. novembrī tika dibināts Latvijas valsts apbalvojums – Lāčplēša Kara ordenis ar devīzi „Par Latviju”. Lāčplēša kara ordeni piešķīra Latvijas armijas karavīriem, bijušo latviešu strēlnieku pulku karavīriem, kā arī ārzemniekiem, kuri piedalījās Latvijas Brīvības cīņās vai sniedza ieguldījumu un sekmēja Latvijas valsts nodibināšanu.

Šādi piemiņas pasākumi stiprina mūsu nacionālo identitāti un kopības sajūtu, kā arī māca, ka brīvībai ir augsta cena. 14.30 Viļakas Vissvētās Jēzus sirds Romas katoļu baznīcā notika svētbrīdis, kur savās pārdomās par šiem svarīgiem notikumiem dalījās prāvests Guntars Skutels un vikārs Jānis Voverovs, folkloras kopa “Egle” un Inita Raginska priecēja ar aizkustinošo dziedājumu, kas katram raisīja pārdomas par šo laiku.

Pēc svētbrīža visi pulcējamies uz lāpu gājienu, kurš Viļakā notiek tradicionāli jau vairākus desmitus gadu. Dodoties ar iedegtām lāpām un svecītēm atceramies karavīrus, kuri krita 1919.un 1920.gada sākuma brīvības cīņās mūsu apkārtnē. Atceramies, ka jāpasakās cilvēkiem, kurus nepazinām, par to, ka mums ir brīva valsts, par viņu izrādīto drosmi un patriotismu. Būtiski, ka tieši pirms 95 gadiem Jaškovā tika pārapbedīti karavīri, kuri krita cīņās Viļakas apkārtnē. Atceramies ne tikai latviešu bet arī igauņu karavīrus, kuri cīnījās roku rokā ar latviešiem. Padomju laikā brīvības cīnītāju piemineklis Jaškovā tika nojaukts, to atjaunoja tikai 20.gs 90-tajos gados, tāpēc mums atkal ir iespēja nākt un atcerēties karavīrus, kā to darīja brīvvalsts laikā mazpulcēni, vadība, karavīri, skolēni, Viļakas un tas apkārtnes iedzīvotāji.

Piemiņas brīdi Jaškovā vadīja Viļakas vidusskolas skolotāja Anželika Ločmele, kura arī dalījās vēsturiskajā stāstījumā par pieminekļa vēsturi un karavīriem. Par piemiņas brīža muzikālo pusi rūpējās folkloras kopa “Atzele”, pasākuma apskaņotājs- Aldis Prancāns. Viļakas vidusskolas skolēni tika iesaistīti dzejas lasīšanā un svinīgā karoga nešanā.  Balvu novada domes priekšsēdētājs un Viļakas katoļu baznīcas prāvests dalījās pārdomas un pateicās ikvienam, kurš atrada laiku atnākt un atcerēties brīvības cīnītājus un cik svarīgi ir būt vienotiem.

Pasākumā iedalījās arī igauņu zemessargi, kuri pirms tam apmeklēja Viļakas muzeju un pieminekļus pilsētā, kuri saistās ar cīnām par Latvijas neatkarību. Katru gadu pasākumā piedalās Balvu novada pašvaldības pārstāvji, Valsts robežsardzes Viļakas pārvaldes robežsargi, Viļakas vidusskolas jaunsargi un skolēni, 31.kājnieku bataljona zemessargi, Viļakas un tās apkārtnes iedzīvotāji. Ikviens priecājās par skaisti noformēto pieminekli, kurš radīja svētku sajūtu. Paldies idejas autorēm Žīguru meža muzeja vadītājai Annai Āzei un Viļakas pilsētas daiļdārzniecei Kristīnei Rundzānei ar palīgiem. Par pieminekļa teritorijas sakopšanu rūpējās Vecumu pagasta pārvaldnieks Ilmārs Locāns ar komandu. Paldies visiem, kuri ieguldīja savu darbu 11.novembra svētku tapšanā.

FOTOGALERIJA

Foto: Kaspars Babāns

Rita Gruševa

Viļakas muzeja vadītāja
vilakamuzejs [at] balvi.lv