Kultūra

Broņislavas Martuževas dzejas klēts jau vairākus gadus ir vieta, kurā augusta beigās  fonda RAKSTĪTĀJA ‘’ pārstāvji Anna Egliena, Ilze Kraukle un Vilnis Strautiņš  aicina ciemos lieliskus māksliniekus. 28.augustā Broņislavas Martuževas dzejas klētī notika dvēseliski piepildīts pasākums ‘’LAIKS IR GŪDU PRAST". Broņislavas tautasdziesmas un rakstu akmeņi’’. Koncertā muzicēja postfolkloras grupa „Rikši“ kopā ar Jugī Stalti  (‘’Skandinieki’’), Cesvaines novada folkloras kopa ‘’Kraukklēnieši’’, folkloras kopa ‘’Lubāna’’ un arī mēs, Bērzpils folkloras kopa ‘’Saivenis’’.  Kopā izdziedājām Broņislavas Martuževas dziesmu pūru- viņas tautasdziesmas.

Bet pirms koncerta notika rakstu akmeņu atklāšana, kurā Anna Egliena uzrunāja klatesošos ar Broņislavas Martuževas dzeju, ar pārdomām, kā tapa rakstu akmeņi, un runāja  par turpmākajām iecerēm.

Iedvesmojoties no Martuževas izteiktās idejas, kāds varētu izskatīties piemineklis Martuževu dzimtai, veidota galvenā kompozīcijas skulptūra - LOGA / KRUSTA AKMENS un 2 sēdakmeņi: Rakstu  akmens un Liepas akmens. Šo ideju dzīvē realizēja tēlnieks Ģirts Burvis.  LOGA/KRUSTA AKMENĪ redzami: divi celmi – tēvs Jānis un māte Helēna, arkls - brālis Ciprians, maize un piens - māsa Magdalēna, vijole - brālis Pēteris, grāmata - Broņislava pati un karavīra laiviņa - brālis Henriks. Savukārt ievadā ir novietots neliels, sūnām klāts laukakmens, atvests no Broņislavas dzimtā Slavītu ciema ceļu krustojuma – kā simbols dzimtas pirmsākumam. Un Slavītu akmenim  folkloras kopa ‘’Saivenis’’ veltīja  dziesmu,  bet Rakstu akmenim -savu dziesmu izdziedāja folkloras kopa’’Krauklēnieši’’.

Vieta, kur atrodas Broņislavas Martuževas dzejas klēts ir enerģētiski spēcīga un piepildīta ar labu auru.   Mums, folkloras kopai ‘’Saivenis’’, vienmēr paticis tur būt. Jo šajā vietā var baudīt ne tikai dzeju un stāstījumu par dzejnieci, bet arī pastaigāties dārzā, smelt enerģiju no liepas, izstaigāt ozolu aleju, iepazīt dzejnieces pagrīdes gadiem veltīto spoguļvirsmas slēptuvi. Un tagad iepazīt  arī jaunu vides un mākslas objektu - rakstu akmeņus.

Pēc pasākuma devāmies uz dzejnieces Broņislavas Martuževas atdusas vietu Lubānas Jaunajos kapos. Nolikām ziedus, ieturējām klusuma brīdi un kā sveicienu no dzimtās vietas-Bērzpils, nodziedājām arī  dziesmu.

SIRSNĪGS PALDIES Annai Eglienai, Ilzei Krauklei, Vilnim Strautiņam par izveidoto Broņislavas Martuževas dzejas klēti-enerģētiski spēcīgu kultūrtelpu. Paldies par dzejnieces mantojuma sargāšanu un saglabāšanu, neapstāšanos pie iesāktā un jaunu ieceru ieviešanu   Lubānas ‘’Dārziņos’’.

 

Informācija: Anna Kriviša Bērzpils pagasta fokloras kopas ‘’Saivenis’’ dalībniece

Foto: Biruta Bogdane un Aivita Rakstiņa