Kultūra
Līdz 6.oktobrim skatāma izstāde “Dziesmu svētkiem 150 - Balvu novads”

Vēl līdz 6.oktobrim Balvu Kultūras un atpūtas centrā skatāma izstāde “Dziesmu svētkiem 150 - Balvu novads”.

Izstāde tapusi sadarbojoties Balvu Novada muzejam, Rugāju muzejam un Lazdukalna bibliotēkai, un tajā skatāmi šī gada XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku dalībnieki – kolektīvi no Balvu novada, kā arī ir iespēja ielūkoties Rugāju muzeja un Lazdukalna bibliotēkas apkopotajā informācijā un fotogrāfijās par Beņislavas kori, kas ir vecākais Latgalē. Pašlaik par Beņislavas kora tradīciju turpinātāju kļuvis etnogrāfiskais ansamblis “Beņislava”, kurš klātesošos priecēja arī izstādes atklāšanā 23.septembrī.

Izstādi veidojot izmantotas Kristiāna Boktas fotogrāfijas, Latvijas Nacionālā kultūras centra fotogrāfu darbi, tajā skaitā novadnieka - balvenieša Kaspara Teilāna fotogrāfijas, un fotogrāfijas no privātām kolekcijām. Visu kopā salika un noformēja Balvu Novada muzeja speciāliste Dace Teilāne.

“Liels prieks būt šajā izstādes atklāšanā un redzēt, ka Beņislavas korim ir atdots pienācīgs gods. Šeit ir redzama maza daļa no vēstures. Pirms XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkiem Lazdukalna Saieta namā bija sarīkots neliels pasākums  veltīts Beņislavas korim un kora vēsturei. Tajā piedalījās Beņislavas kora tradīcijas turpinātājs –etnogrāfiskais ansamblis “Beņislava”. Mēs Balvu novads, Ziemeļlatgale, varam būt ļoti, ļoti lepni, ka pirmais koris, pirmais kora mūzikas aizsācējs nāk no mūsu puses, Lazdukalna pagasta. Kora tradīciju aizsācēji Latgalē esam mēs! Nepazaudēsim šo dzirksti! Dziedāsim!” izstādes atklāšanā teica Rugāju muzeja vadītāja Velga Vīcupa, atzīstot, ka izpētes process vēl nav beidzies, un viņa priecāsies, ja kādam būs vēl kāda informācija, kāda fotogrāfija, ar ko papildināt šo izstādi.

Tikmēr izstādes kuratore Dace Teilāne izstādes atklāšanā atzinās, ka viņai ļoti patīk iekārtot un veidot izstādes, pastāstot, ka: “Materiāli, ko izmantojam izstādes veidojot, ir dažādi. Ir gan vēsturiski smagi, gan emocionāli raibi un dažādi. Šie materiāli, savukārt, bija ļoti pozitīvi, visu laiku gribējās smaidīt, jo tie cilvēki, kuri tur attēloti ir laimīgi, laimīgi darīt to, kas viņiem patīk, viņi priecē paši sevi un mūs apkārtējos, vienkārši skaisti cilvēki, kuri kopj mūsu tradīcijas. Otrs darbs ir fotogrāfija, jo tie, kuri fotografē, sapratīs, ka brīdis no fotoaparāta klikšķa līdz gala rezultātam - publicējamam foto ir ļoti garš.”

Sekojat līdzi informācijai, kur vēl šī izstāde būs skatāma tuvākajā laikā!