Kultūra
Medņevas etnogrāfiskajam ansamblim – 35!

Jura dienas vakarā Medņevas Tautas namā pulcējās Medņevas etnogrāfiskā ansambļa jubilejas dalībnieki, atbalstītāji, draugi, Balvu novada pašvaldības pārstāvji un dziedāt mīļotāji.

“Mēs nevaram dzīvot bez maizes. Arī bez dziesmas mēs  nevar dzīvot. Dziesma ir tautas gara maize. Dziesmas ir jādzied, tās dziedē dvēseli! Katrs mēs nākam no ģimenes, ar  māmiņas  ielikto dziesmu pūrā. Tālajā 1987. gadā Medņevas pagasta ciemu sievas sāka dziedāt un izveidojās Medņevas etnogrāfiskais ansamblis,” atklājot pasākumu, teica Medņevas Tautas nama vadītāja Skaidrīte Šaicāne. Pirmā Medņevas etnogrāfiskā ansambļa vadītāja bija Viduču astoņgadīgās skolas dziedāšanas skolotāja Janīna Dukaļska, no 1989.gada vadību uzņēmās Natālija Smuška. No 2017.gada 1.jūnija kolektīvu vada Skaidrīte Šaicāne.

Ilggadējā un cienījamā ansambļa  vadītāja Natālija Smuška un dziedātājas - Valentīna Babāne un Janīna Kaimiņa, turpina dziedāt mājās, kad nepieciešams, tad tagadējās ansambļa dalībnieces var palūgt viņām palīdzību, atcerēties kādu meldiņu dziesmām. Šobrīd ansamblī dzied zelta fonda sievas: Silvija Babāne un Malvīne Ločmele, kuras saņēma Valsts Kultūrkapitāla fonda stipendiju, Skaidrīte Šaicāne, Genovefa Logina, Anna Medne, Biruta Slišāne, Ņina Circene, pēdējo gadu laikā ansamblim ir pievienojusies Inese Logina. Kopā ar dziedātājām muzicē arī muzikants Alfrēds Circens. Šogad folkloras kolektīvu skatē Medņevas etnogrāfiskais ansamblis saņēma 1.pakāpes vērtējumu. Žūrija atzinusi, ka tagad Medņevas etnogrāfiskajam ansamblim ir cits skanējums, jo kolektīvā ir notikusi paaudžu maiņa, taču dziesmas skanot tik pat labi.

Latvijas Nacionālā kultūras centra Nemateriālā kultūras mantojuma eksperte Gita Lancere pateicās Medņevas sievām par bagāto kultūras mantojuma kopšanu, saglabāšanu un nodošanu nākamajām paaudzēm, aicināja dalībnieces pierakstīt ikdienas vēsturi, notikumus. Tā esot īpaša sajūta, būt kopā un kopā svinēt svētkus Medņevas Tautas namā, un skates žūrija atzinīgi novērtējusi Medņevas etnogrāfiskā ansambļa skaistos tautastērpus, pastāstīja Gita Lancere.

Medņevas etnogrāfisko ansambli ar skaistām dziesmām, vēlējumiem, smaržīgiem ziediem un gardām tortēm sveica Medņevas pagasta folkloras kopa “Egle”, Žīguru folkloras kopa “Mežābele”, folkloras kopa “Atzele” no Viļakas, Šķilbēnu etnogrāfiskais ansamblis, Šķilbēnu pagasta folkloras kopa “Rekavas dzintars”. Kopā ar “Egli” ukraiņu tautasdziesmu dziedāja ukrainietes no Ukrainas. “Rekavas dzintars” divus gadus bija cerējuši dziesmas vārdus speciālajam apsveikumam. Šie kolektīvi piedzīvojuši daudzus kopīgus piedzīvojumus ar Medņevas sievām, jo dodoties uz festivāla “Baltica” koncertiem, dziesmu svētkiem ne vienu vien reizi autobusā kopā dziesmas dziedātas līdz pašai Rīgai un arī braucot atpakaļ uz mājām dziesmu krājums vēl neesot viss izdziedāts. Pirmo reizi Semenovā viesojās Vīksnas folkloras kopa “Olūts”, kas ir dibināta tikai pirms nedaudz vairāk kā diviem gadiem un to šobrīd vada Aldis Laicāns.

Balvu novada pašvaldības vārdā kolektīvam pateicās Kultūras pārvaldes vadītāja Rudīte Krūmiņa un projektu vadītāja Iveta Tiltiņa, vēlot vēl ilgus gadus ansamblim pastāvēt, dziedāt un popularizēt Balvu novadu Latvijā un pasaulē. Svinot ansambļa jubileju, Viļakas Romas katoļu draudzes prāvests Guntars Skutels dāvināja sievām vienu baznīcas procesiju karogu, lai biežāk skaistos tautastērpus redzētu arī baznīcā. Svinot 35 gadu jubileju, pr. Guntars Skutels aicināja visus 1.maijā apmeklēt dievkalpojumu Viļakā, jo Sv. Mises nodoms būs par Medņevas etnogrāfisko ansambli, lai pateiktos Dievam un lūgtu Dievam stiprinājumu un palīdzību ansambļa izvēlētajā kalpojumā sabiedrībā.

“Tik daudziem šajā dienā gribas pateikt paldies. Laba sadarbība ir izveidojusies ar profesoru, priesteri Andri Priedi, ar prāvestu Guntaru Skutelu. Medņevas ansambļa sievas regulāri piedalās maija dziedājumos pie Medņevas pagasta krustiem. 2018.gadā devāmies uz mājīgo un skaisto Kolkas baznīcu, lai dziedātu Sv. Misē. Liels paldies par ilggadējo sadarbību mūsu Rutai Cibulei, Sandrai Ločmelei, Jānim Marcinkevičam un tautas deju kolektīvam “Oglīte”, tik daudzām medņaviešu dziedātajām dziesmām ir izveidota horeogrāfija, Ates dzirnavu vadītājai Janitai Šolinai. Paldies Jurim Prancānam, Ilmāram Locānam un ikvienam no Jums, jo tikai kopā mēs varam paveikt daudz. Tik daudz notikumu 35 gados ir piedzīvoti, par tiem atcerēsimies, klausoties un dejojot Sēļu muižas muzikantu no Mazsalacas puses mūzikas pavadījumā,” pateicās un aicināja Skaidrīte Šaicāne.

 Teksts un foto: Vineta Zeltkalne