Kultūra Viļakas muzejs
Muzeju nakts Viļakas muzejā

Muzeju nakts – 2023 vienojošā tēma Latvijas muzejos – RADĪŠANA. Radīšana ir jēdziens, kuru var attiecināt uz daudzām dzīves jomām - kultūru, tehnoloģijām, zinātni, mākslu, vēsturi utt. Muzeju nakts 2023 ir vieta, kur var pieskarties vēsturei, jo priekšmeti, kuri ienāk muzejā raksturo dažādus laikmetus un to progresu. Viļakas muzejā 13.maijā varēja pieskarties mirkļiem no Viļakas pilsētas vēstures. Muzejs bija sagatavojis vēsturiskās un radošās aktivitātes.

Apskatot muzeja ekspozīcijas, varēja iepazīties ar pilsētas vēsturi un muzeja priekšmetiem. Svarīgi ir apskatīt un iepazīt tehnoloģiju attīstību, jo muzejs glabā senus televizorus, radio, datorus, telefonus, rakstāmmašīnas u.c. Tehnoloģijas ļoti labi raksturo laikmetus un to, kā cilvēks, radot arvien jaunas tehnoloģijas, uzlabo savus dzīves apstākļus, redzesloku, komunikāciju. Šogad Viļaka 730 gadus un ikvienam bija iespēja uzrakstīt ar spalvaskātu un tušu uz pergamenta papīra novēlējumu Viļakai.

Ekspozīcijā Viļakas un tās apkārtnes vēsture ikviens varēja iepazīties cauri gadsimtiem, izzināt ar ko Viļaka un tās apkārtne bijusi pazīstama Latvijā un ārpus tās. Sākot ar 13.gs., kad uz Viļakas ezera salas tika uzcelta Marienhauzenas viduslaiku pils un nonākot līdz mūsdienām, kur katrs pats jau varēja ierakstīt, ar ko viņuprāt Viļaku pazīst tagad Latvijā un ārpus tās. Tika iepazītas arī muižas laika svarīgākās iestādes un notikumi, brīvības cīņu vietas. Varēja izveidot interesantu vizītkarti par kādu no slavenajiem māksliniekiem, kuri bija dzimuši brīvvalsts laikā un bija saistīti ar Viļaku. Apmeklētājiem bija iespēja tuvāk iepazīt 7. Siguldas kājnieku pulka vēsturi, Joņa Cibuļska grāmatu izdevniecības izveidošanu un grāmatu izdošanu Viļakā, kā arī Viļakas kapucīnu klostera vēsturi.

Arī II pasaules kara laikā pie mums ir bijuši svarīgi notikumi. Ar interesei cilvēki pētīja Raču karagūstekņu veidoto lādīti, vēsturiskās liecības no nacionālo partizānu apmetnes Stompakos, kā arī vācu armijas lidlauku Vecumos. Padomju laikā Viļaka atradās tādas ražošanas iestādes kā Suvenīrs, Viļakas linu fabrika, Šūšanas cehs “Sarkanais rīts”, Vecumos atradās Vecumu naftas bāze, kā arī netālu no Viļakas bija viena no labākajām motokrosa trasēm Baltijā “Baltais briedis”. Muzeju nakts apmeklētāji varēja par šīm iestādēm un objektiem uzzināt interesantus faktus. Arī par atmodas laika notikumiem, kas saistās ar Valsts robežsardzes un robežkontroles punkta “Vientuļi” izveidi.

Ekspozīcijā par skolām varēja uzspēlēt spēli “Iepazīsti Viļakas ielas”, kurā atverot kartiņas varēja apskatīt senos Viļakas attēlus, kā arī atkal nonākt skolas solā un pārbaudīt savas zināšanas par mācību vielām uz atzīmi.

Bērniem bija sagatavotas radošās aktivitātes - varēja izkrāsot mandalas, izveidot skaistas pērlīšu rokassprādzes, kā arī Ed.Spravnika Latvijas putnu olu ekspozīcijā izveidot kolāžu par putniem. Kopā ar Skaidrīti Veinu ikviens varēja izveidot savu Marienhauzenas spociņu.

Muzeju nakts laikā varēja apskatīt dažas izstādes, vienā no tam varēja iepazīties ar novadnieku mākslas darbiem no Viļakas muzeja krājuma un nobalsot par savu mīļāko gleznu, apskatīt foto sienu “Viļaka senāk un tagad”. Neparasta bija izstāde, kurā varēja apskatīt kādreiz Viļaka ražotas lietas. Šajā darbnīcā burtu režģī varēja sameklēt vārdus, kas saistās ar konkrētu ražošanas iestādi.

Paldies ikvienam pasākuma dalībniekam!

Vakara gaitā ikviens varēja nobaudīt garšīgo Skaidrītes Šaicānes gatavoto grūbu putru. Par jauku atmosfēru rūpējās atraktīvā folkloras kopa “Rekavas dzintars”.

Īpašu paldies gribam teikt Viļakas Valsts ģimnāzijas jauniešiem un Viļakas jauniešu mājas vadītājai Žaklīnai Orlovskai un ikvienam kurš apmeklēja un palīdzēja organizēt muzeju nakts pasākumu.

Rita Gruševa

Viļakas muzeja vadītāja
vilakamuzejs [at] balvi.lv