Līdz ar novembri dabā un ļaužu sētās iestājas miera periods pēc lieliem rudens darbiem laukos un tīrumos. Klusiem miglas soļiem tas iestaigā veļu takas, kad mūsu senču gari līdz pat Mārtiņiem apciemo savas dzimtas sētas, lūkodami kā dzīvo tuvinieki, kā kopj dzimtās mājas, un gribas ticēt, ka dod arī savu svētību nākamā gada cēlienam. Mārtiņi iezīmē arī gadalaiku maiņu – pāreju no rudens uz ziemu.
Ar Mārtiņiem iesākas budēļos iešana, ko dēvē gan par Mārtiņa bērniem, gan Mārtiņa vecīšiem, un tie simbolizē mūžībā aizgājušo senču klātbūtni. Mārtiņdienas tradīcijas māca uztvert šo laiku priecīgām izdarībām, ģērbties maskās it kā saplūstot ar senču gariem. Arī mūsu iestādē grupas „Bitītes” bērni pārtapa dažādos tēlos, spēlēdami un dziedādami izstaigāja visas telpas, aizslaukot no „Namiņa” iemītnieku sirdīm un prāta nebūšanu putekļus, ar bērniem ejot rotaļās, vēlot visiem labu veselību un darba sparu, prieku un veiksmi turpmākās ikdienas gaitās.
11.novembrī Lāčplēša dienā visās bērnu grupās tika pieminēti mūsu tautas varoņi – latviešu strēlnieki, karavīri, kas Latviešu strēlnieku pulku sastāvā piedalījās Pirmā pasaules kara, Latvijas brīvības cīņu un Krievijas pilsoņu kara kaujās. Kopumā astoņos strēlnieku pulkos dienēja aptuveni 60 000 kareivju., kuri sīvās kaujās izcīnīja mūsu tēvu zemei Latvijai brīvību. Grupas „Kāpēcīši” bērni gatavoja svečturus piemiņas svecītēm, kuras tika iedegtas un noliktas grupas telpā uz loga palodzes, nesot sveicienus no mūsdienām tālajai pagātnei, sildot atmiņu gaismā kritušo varoņu dvēseles.
15.novembrī „Namiņa” visu grupu bērni pulcējās iestādes zālē, lai svinētu mūsu Dzimtenes Latvijas 104 gadadienu. Dzimšanas diena valstij ir visu mūsu kopējā dzimšanas diena, kuru svinam ar prieku un lepnumu par savu valsti, savu novadu, pilsētu un tās ļaudīm. Nedēļas garumā visu grupu bērni, skolotāju rosināti, iepazina visus Latvijas novadus, meklēja kartē pilsētu, upju un ezeru nosaukumus, pētīja baltu spēka un aizsardzības zīmes, noskaidroja Latvijas simbolus – ozols un liepa, pīpene un divpunktu mārīte, dzintars un baltā cielava. Svētku brīdī bērni no burtiem izlika visu novadu nosaukumus, veidoja Latvijas karti no pašu gatavotu novadu puzles gabaliem, klausījās teikas, skandēja dzejas rindas un dziedāja dziesmas. Katra grupa savos vēlējumos izteica Latvijai labas dienas, būt stiprai un neuzveicamai, laimīgus bērnus un pieaugušos! Svinīgā brīdī tika godinātas mūsu pirmsskolas darbinieces – skolotāja Guna Rižanova un skolotāju palīdze Inta Kromule par godprātīgu darbu iestādes labā.
Novembris mūsu „Namiņa” bērniem ir darbīgs un radoši izzinošs darbības laiks. Tiek pētītas mūsu pilsētas ievērojamākās vietas. Daudz izejam pilsētas ielās, lai iepazītos ar apkārtni, vērotu, salīdzinātu un priecātos par skaistiem svētku rotājumiem. Asinām prātu minot mīklas, mācoties skaitļu un ciparu kopsakarības, rindojot burtus vārdos un mēģinot lasīt grāmatas. Interesants pasākums bija iepazīšanās ar robotikas klasi Balvu pilsētas sākumskolā, kur „Bitītes”’ un „Kāpēcīši” grupu bērni mācījās meistarot savus pirmos robotiņus. Prieku un sajūsmu pēc brauciena pauda dalīšanās iespaidiem un stāstiem, kā kuram veicās, ko vēl varētu sameistarot un kad atkal dosimies. Paldies Balvu sākumskolas robotikas klases skolotājai,Gunitai Pugejai par jauko uzņemšanu, interesantu un saturīgu mācību stundu, radošu darba atmosfēru, kas raisīja fantāzijas lidojumu bērnos.
„Uz zemeslodes, zem saules
ir tāda tauta − latvieši,
uz zemeslodes, zem saules
ir tautai dziesma par sauli:
Lec, saulīte, rītā agri,
Noej laiku vakarā,
No rītiņa sildīdama,
Vakarā žēlodama.”
/Māris Čaklais/
Gaišu, mierīgu, labām domām un priecīgiem notikumiem pildītu Ziemassvētku gaidīšanas laiku! Lai katrā mājā un ģimenē sirdsmiers rodas tuvinieku klātbūtnē, atbalstā un sapratnē!
Informācija: Viļakas PII „Namiņš” skolotāja Guna Rižanova, foto: iestādes vadītāja Lilita Šnepere