Pašvaldība
Par autoceļu un ielu apstrādi ar atputekļošanas līdzekli

Katru gadu, īpaši vasaras mēnešos, lielas neērtības sagādā grants ceļu putekļi, īpaši, ja ilgstoši nav bijis lietus. Plānojot 2023.gada uzturēšanas izdevumus autoceļu/ielu ikdienas uzturēšanai, Viļakas un Balvu pilsētas pārvalde un dažas pagasta pārvaldes paredzēja līdzekļus pretputekļu apstrādei paredzētā reaģenta iegādei un iestrādei, pārsvarā izmantojot pārvalžu rīcībā esošo tehniku. Balvu pilsētas pārvaldei iepirkuma rezultātā noslēgts līgums ar VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs” par pakalpojuma veikšanu.

Lai nebūtu situācijas, kad vienā pagasta teritoriālajā vienībā tiek atputekļoti ceļi un ielas, bet citā nē, Balvu novada domes 22.jūnija sēdē tika nolemts - Balvu novada pagastu pārvaldēm izvērtēt un veikt pašvaldības autoceļu apstrādi ar atputekļošanas līdzekli saskaņā ar noteikto kritēriju:

• veikt autoceļa apstrādi ar atputekļošanas līdzekli, ja pašvaldības autoceļam piegulošā dzīvojamā māja atrodas 20 (divdesmit) metru attālumā no autoceļa;

• veikt apmaksu no katras teritorijas autoceļu/ielu uzturēšanas paredzētā budžeta.

Atputekļošana – nesaistīta seguma vai pamata minerālā materiāla daļiņu saistīšana vai pārklāšana ar nelielu saistvielas daudzumu vai ķīmiskām vielām u.c., nodrošinot, ka ceļš sausā laikā neput. Grants segumam pirms atputekļošanas ir jābūt līdzenam, bez bedrēm un citiem defektiem, ja nepieciešams, kā atsevišķs darbs jāparedz grants seguma planēšana vai profi lēšana. Ja pirms atputekļošanas nepieciešama grants seguma planēšana vai profi lēšana, ieteicams to paredzēt tieši pirms atputekļošanas reaģenta iestrādes. Lai būtu rezultāts, saskaņā ar tehniskajām specifi kācijām, grants segumu atputekļošana, tiek veikta, pielietojot vidēji 0,30 kg/m² kalcija hlorīdu (CaCl2) – m².

Putekļi, kuri nokļūst cilvēka elpošanas kanālos ir daudzkārt kaitīgāki, tie pastiprina astmas simptomus, kairina gļotādu & utt.

Kalcija hlorīds vai kalcija hlora sāls ir dabā ārkārtīgi nepieciešama viela dzīvo organismu vielmaiņai. Arī cilvēka organismā ļoti nepieciešama viela, tādēļ šo produktu kurš ir vairāk attīrīts no piemaisījumiem izmanto piena produktu bagātināšanai ar kalciju. Kalcija hlorīdu pievieno sieram, biezpienam u.c. piena produktiem.

To kalcija hlorīdu, ko izmanto ceļu apstrādei, tuvumā esošie augi arī uzsūc un izmanto veselīgai augšanai, jo kalcijs nodrošina spēju pretoties slimībām.

Par kaitīgumu cilvēka organismam – tas var kļūt kaitīgs, tikai lietojot pārmērīgā daudzumā. Ja bērns apēdīs tējkaroti kalcija hlorīda – no tā nekāds sliktums neradīsies, tieši otrādi – tas pat būtu veselīgi! Ja salīdzinām kalcija hlorīdu ar tik sadzīvē populāro nātrija hlorīdu – vārāmo sāli, kalcija hlorīds ir mazāk kaitīgs un vairāk nepieciešams. Par ietekmi uz apkārtējo vidi – lietotais kalcija hlorīda daudzums sezonā ir pārāk niecīgs, lai tas varētu nodarīt kādu kaitējumu. Salīdzinājumam – ziemas periodā izmantotais nātrija hlorīds pretapledošanas novēršanai tiek lietots 15 reizes vairāk!

(Informācijas avots: https://www.pretputekliem.lv/ )