Kultūra
Cilveki ar ziediem

3.martā, pieminot un godinot nacionālos partizānus, viņu patriotismu un cīņas sparu, Balvu novadā tika atzīmēta Nacionālo partizānu bruņotās pretestības atceres diena, - Latvijas vēsturē otro reizi, kad pieminām 1945. gada 2. – 3. martā Viļakas (bijušā Abrenes) apriņķa Stompaku purva salās notikušo lielāko kauju Latvijas nacionālo partizānu kara vēsturē. Toreiz ap 350 Latgales mežabrāļu izcīnīja smagu kauju ar uzbrūkošā čekas karaspēka skaitlisko pārspēku, paliekot nesakauti un organizēti atkāpjoties, izvairījās no draudošā aplenkuma un papildu zaudējumiem.

“Šodien varam svinēt uzvaru. Uzvaru Latvijas brīvībai, jo Latvijas nacionālajiem partizāniem Stompakos bija mērķis, atjaunot Latvijas valsti. Viņiem bija apbrīnojama drosme un spēja cīnīties pret skaitliski lielāko pretspēku tajā brīdī, kad viņiem varēja likties, ka nav nekādu izredžu. Tāpat arī šobrīd varonīgi cīnās ukraiņu tauta, un visa civilizētā pasaule apbrīno un tic Ukrainas uzvarai. Būsim cienīgi visu Latvijas varonīgo cīnītāju un nacionālo partizānu mantinieki! Glabāsim mieru un brīvību, lai mēs spētu saglabāt mieru savā ģimenē, savā pagastā, savā pilsētā, savā novadā, savā Latvijā!” Tā, uzrunājot klātesošos zinātniskajā konferencē “Stompaku stāsts – Latvijas nacionālais un militārais mantojums”, teica Balvu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs.

Arī Latvijas Universitātes profesore, prorektore humanitāro un izglītības zinātņu jomā Ina Druviete konferences atklāšanā atgādināja, ka “šodien mēs pieminam mūsu nacionālās pretošanās kustības dalībniekus, nacionālos partizānus. Es nešaubos, ka viņi arī tajā saulē jūt mūsu atbalstu. Es nešaubos, ka šis brīdis ir vajadzīgs arī viņu piemiņai, bet vairāk tas vajadzīgs tieši mums pašiem un tieši tagad. Šajā gadā par visu, ko mēs darām, ir šī Ukrainas kara ēna, un citā gaismā mēs skatāmies arī uz mūsu vēstures norisēm ar vienu domu.  Ko mēs no vēstures varam mācīties? No kā vēsture mūs brīdina? Ko mēs varam darīt, lai mūsu zēniem nebūtu jābrien Latvijas purvos, mežos un kaujas laikā? Bet laiki ir mainījušies. Pašlaik cīņa par ieročiem ir aizstājusi cīņa par cilvēku prātiem. Mūsu zēni, mūsu meitenes, mēs visi spētu cīnīties kaujas laukā, bet šķiet, ka pašreiz nepieciešams cīnīties daudz bīstamākā frontē, jo tā ir neredzama, jo to mēs neapzināmies, bet tā varbūt vēl draudīgāka nekā biežs šautenes stobrs.”

Zinātniskajos lasījumos uzstājās Mg.hist. Zigmārs Turčinskis “Arheoloģiskie izrakumi Stompaku nometnē 2022.gadā - jaunatklātās liecības par partizānu dzīvi Saliņu mītnēs”, Mg.hist. Inese Dreimane “Ziemeļlatgales civiliedzīvotāju atmiņas - būtiska nacionālās pretošanās kustības izpētes sastāvdaļa”, Mg.philol. Evita Zaremba-Krīgere “Broņislavs Sluckis - atmiņas un fakti”,  Mg.hist. Roberts Ķipurs “Pieminekļi Balvu novadā. Nākotnes perspektīvas”, Dr.habil.philol. Janīna Kursīte un Dr.philol. Ingus Barovskis “Latvijas Universitātes  2022.gada ekspedīcijas Balvu novadā ieguvumi”. Par muzikālo noformējumu parūpējās vīru kopa “Vilki”.

Nacionālo partizānu bruņotās pretestības atceres dienas pasākumi sākās jau 2.martā, kad Stompaku purva partizānu nometnē norisinājās pasākums vecāko klašu skolēniem, kur caur dažādām aktivitātēm un uzdevumiem jauniešiem tika parādīta šīs dienas nozīmība Latvijas vēsturē.

3.marta rīts sākās ar ziedu nolikšanu pie pieminekļa Latgales partizānu pulka kritušajiem karavīriem, turpinājās ar zinātniskajiem lasījumiem, kā arī nacionālo partizānu ģimenei veltītā pieminekļa iesvētīšanu Augstasila  kapos. Noslēgumā piedaloties arī aizsardzības ministrei Inārai Mūrniecei, Stompaku nometnes teritorijā Balvu novada Susāju pagastā norisināsies piemiņas pasākums un jauno bunkuru iesvētīšana Stompaku nometnes vietā.

Aizsardzības ministre Ināra Mūrniece, pieminot notikumus Ukrainā un Latvijas atbalstu viņu cīņai par brīvību, godinot visus karavīrus, kuri par Latviju ir cīnījušies , atzīmēja, ka “nacionālie partizāni cīnījās, lai aizstāvētu Latviju, lai aizstāvētu ideju par sarkanbalsarkano karogu, par neatkarību, par drosmi, par uzticību, par tiesībām būt latviešiem. Paldies Balvu novada pašvaldībai, Latvijas valsts mežiem, zemessargiem par šīs spēka vietas atjaunošanu, labiekārtošanu un celšanu atkal augšā. Neviena Gaismas pils nevar nogrimt, ja būs tauta, kura cels to augšā. Un mūsu brīvība ir mūsu Gaismas pils.”

Informācija un foto: Iluta Jaunžeikare

FOTO GALERIJA

Nacionālo partizānu bruņotās pretestības atceres dienai veltītie zinātniskie lasījumi Balvu Kultūras un atpūtas centrā skatāmi ŠEIT!

VIDEO no 3.marta piemiņas pasākumiem Stompaku nometnes vietā un nacionālo partizānu ģimenei veltītā pieminekļa iesvētīšanas Augstasila  kapos.

VIDEO no ziedu nolikšanas pie pieminekļa Latgales partizānu pulka kritušajiem karavīriem 3.martā.