17. jūnijā Balvu novada Rugājos vienkopus pulcējās vairāk kā 900 Latgales senioru dziesmu un deju festivāla “Rūtoj saule, rūtoj bite” dalībnieki, radot brīnišķīgus svētkus dziesmai, dejai, skatītājiem un paši sev.
Festivāla karogu nodeva Rugāju novadam
2019. gadā, kad Daugavpils novada Višķu pagastā izskanēja 17. Latgales senioru dziesmu un deju festivāls “Saulei pretī mūžu ejot”, festivāla karogs tika nodots toreizējam Rugāju novadam. Rugājos Latgales senioru kolektīvu pulku bija plānots uzņemt 2020. gada vasarā, taču covid-19 ierobežojumu dēļ, tika lemts par festivāla norises laika pārcelšanu. Savukārt 2021. gada vasarā notika administratīvi teritoriālā reforma, kas ieviesa savas pārmaiņas un radīja daudz risināmu jautājumu. Ir pagājuši četri gadi, un 18. Latgales senioru dziesmu un deju festivāla dalībnieki ar patiesu prieku tika sagaidīti Rugāju pagastā.
Mācēt izbaudīt satikšanās prieku svētkos
“Rugājos šodien esat dziedājuši, dejojuši, un redzēt vienkopus tik lielu skaitu dalībnieku ir fantastiska sajūta. Seniori, jūs esat tie, kuri spēj un māk izbaudīt šo satikšanās laiku un kopā būšanas brīdi. Paldies par šiem svētkiem!” uzrunājot klātesošos, Balvu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs, atgādināja arī par 17. jūnija nozīmi Latvijas valsts vēsturē. Balvu novada pašvaldība apzinās, ka šajā dienā tiek pieminēta Latvijas Republikas okupācijas diena, saprotot arī šīs dienas vēsturisko nozīmi. Kā katru gadu, arī šogad pie pašvaldības iestādēm šajā dienā tika izkārti valsts karogi sēru noformējumā.
Festivāla laikā tika piedāvātas dažādas aktivitātes
Svētki Rugājos sākās jau no rīta, kad ikviens tika aicināts doties uz Rugāju parku, lai piedalītos koka gudrību, pirtsslotu siešanas, siera siešanas un rokdarbu meistardarbnīcās, izmēģinātu spēkus netradicionālajās sporta spēles, apskatītu militārās tehnikas izstādi, vizinātos ar zirga ekipāžu, kā arī iepirktos mājražotāju tirdziņā. Tāpat interesenti izmantoja iespēju apskatīt Rugāju ciemu gida pavadībā, pirms tam iepazīstot ciema vēsturi Rugāju muzejā, kā arī apskatīja Rugāju svētā Nikolaja Brīnumdara pareizticīgo baznīcu.
Ar dziesmu un deju gan svētkos, gan ikdienā
Šogad festivāla dalībnieku pulkā bija vairāk kā 900 senioru, kas ir koru, vokālo un etnogrāfisko ansambļu, folkloras kopu, mazākumtautību kolektīvu, Eiropas deju kopu, tautas deju kolektīvu un amatnieku apvienību dalībnieki. Kā atzina paši kolektīvu dalībnieki, tad tieši dziesma un deja ir tās, kas sniedz enerģiju un dzīvesprieku kā ikdienas gaitās, tā arī svētku brīžos. Šie svētki tiek rīkoti ar mērķi iepazīstināt sabiedrību ar senioru māksliniecisko kolektīvu darbību un nodrošināt tradīciju nepārtrauktību, kā arī veicināt sadarbību starp Latgales senioru amatiermākslas kolektīviem, reģiona pašvaldībām, nevalstiskajām organizācijām un nacionālajām kultūras biedrībām.
Ar svētku koncertiem priecēja visas dienas garumā
Plānojot festivāla norisi, organizatori bija parūpējušies ne tikai par festivāla lielkoncertu, bet arī par to, lai Sociālās aprūpes centra "Rugāji" iemītnieki būtu klātesoši šajos svētkos. Pie aprūpes centra skanēja akordeons, dūru cītars, bungas un skatītājus priecēja ritmiski deju soļi, ko uz Rugājiem bija atveduši festivāla dalībnieki no Ludzas, Gulbenes, Preiļu, Rēzeknes un Krāslavas novadiem.
Savukārt Balvu Mūzikas skolas kora klases vokālais ansamblis un solisti sniedza koncertu Rugāju Vissvētākās Jaunavas Marijas Bezvainīgās Sirds Romas katoļu baznīcā, ļaujot festivāla dalībniekiem apskatīt dievnamu un klausīties skanīgajos skaņdarbos. Festivāla dienā ikviens tika aicināts apmeklēt arī dievkalpojumus Rugāju svētā Nikolaja Brīnumdara pareizticīgo baznīcā un Rugāju Vissvētākās Jaunavas Marijas Bezvainīgās Sirds Romas katoļu baznīcā.
Festivāla gājiens un lielkoncerts izrotā Rugāju ciemu
Uz festivāla liekoncertu Rugāju parka estrādē, vienojoties svinīgā svētku gājienā, devās vairāk nekā 70 kolektīvi, to vadītāji un festivāla viesi. Ar krāšņiem skatuves tērpiem, novadu un kolektīvu karogiem, dziesmām un prieku par satikšanos gājienā piedalījās ciemiņi no Balvu, Augšdaugavas, Gulbenes, Jēkabpils, Krāslavas, Līvānu, Ludzas, Preiļu, Rēzeknes novadiem, kā arī no Daugavpils un Rēzeknes valstspilsētām.
Seniori ir tie, kuri var, pat tad, kad šķiet, ka nevar!
Latgales pensionāru reģionālās apvienības vadītāja Aina Jaunzeme, uzrunājot festivāla dalībniekus, izteica pateicību senioriem gan par dziedāšanu, gan par dejošanu, vēlot vēl daudz jestru deju soļu un skanīgu dziesmu: “Tas ir kolosāli, ka jūs ne tikai dzīvojat dzīvi, bet arī izdzīvojat to – ar prieku, ar smaidu ar veselības uzmundrinājumu dziesmās un dejās!”.
Savukārt Latvijas Pensionāru federācijas priekšsēdētājas vietniece Vija Brikmane atzina, ka ir patiesi pagodināta būt klāt šajos svētkos: ”Mīļie, skaistie, krāšņie, dziedošie un dejojošie festivāla dalībnieki! Manas saknes ir Kurzemē, lielāko dzīves daļu esmu pavadījusi Vidzemē, bet mani studiju gadi ir aizritējuši Latgalē, kas bija arī mana pirmā saskaršanās ar Latgali. Braucot uz festivālu Rugājos, domāju, kā nu būs – bet izrādījās, ka deja un dziesma ir saprotama visiem! Tas arī mūs krāšņo – mēs esam no dažādiem novadiem, katram mums ir sava dziesma, sava deja, savs tautas tērps un visi kopā mēs esam skaistā Latvija. Šis ir laiks pirms saulgriežiem, kad daba ir pašā plaukumā. Daba šobrīd dod mums vislielāko spēku un enerģiju, un seniori ir tie, kuriem vienmēr ir vislielākais spēks un enerģija. Seniori ir tie, kuri var, pat tad, kad šķiet, ka nevar!"
19. Latgales senioru dziesmu un deju festivāls notiks Preiļos
Svētku lielkoncerta izskaņā, festivāla karogs tika nodots Preiļu novadam. Saņemot karogu, Preiļu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Pēteris Rožinskis pateicās par izrādīto godu un aicināja visus tikties nākamajā vasarā Preiļos.