24.maijā studijas “Azote” telpās Balvu biedrība “Ritineitis” uzņēma nodibinājuma “Viduslatgales pārnovadu fonds” pārstāves, lai kopā ar citiem Balvu novada pilsoniskās sabiedrības aktīvistiem un pašvaldības darbiniekiem runātu par labdarības darba pieredzi, iedzīvotāju iesaisti ziedošanā un kopienas aktivitātēs.
Diskusijas iniciators bija nodibinājums “Viduslatgales pārnovadu fonds”, kurš jau kopš 2013. gada darbojas Preiļu un Līvānu novados ar mērķi stiprināt vietējo kopienu caur labdarību un ziedojumu piesaisti. Nodibinājums īstenot ziedotāju finansētās stipendiju programmas abu novadu bērniem un jauniešiem, Preiļu un Līvānu pašvaldību grantu programmu iedzīvotāju iniciatīvu īstenošanai, palīdzību nelaimē un grūtībās nonākušiem, palīdzību Ukrainas bēgļiem, kas uzturas Preiļu novadā, kā arī sniedz atbalstu bērniem ar īpašām vajadzībām.
Labdarības darbs Balvu novada aktīvākajiem iedzīvotājiem, kas darbojas nevaldības organizācijās, nebūt nav svešs. Tāpēc saruna izvērtās dzīvīga un aizraujoša – kā labiem draugiem pie kafijas un cienastu galda.
Biedrības “Mežģis” pārstāve Velga Ruduka stāstot pieredzi, organizējot palīdzības sniegšanu Ukrainas un vietējiem cilvēkiem, atzina, ka pārsvarā ziedošana notiek kā brīvprātīgā darba, laika un lietu ziedošana.
Biedrības “Ritineitis” vadītājai Marutai Castrovai un projektu vadītājai Gunitai Laicānei savukārt ir bagāta pieredze dažādu aktivitāšu rīkošanā, kur tiek vākts ziedojums. Taču viesiem no Preiļiem vispārsteidzošāk bija redzēt un uzzināt, cik ļoti biedrība prot piesaistīt brīvprātīgos palīgus un entuziastus, veidot ap sevi domubiedru kopienu, ar kuriem kopā darīt lielas lietas un piešķirt Balviem savas krāsas. Izcila ir biedrības iniciatīva rīkot pilsoniskās sabiedrības organizāciju gada balvas pasākumu – tas stiprina vietējo kopienu un veicina iedzīvotāju pašapziņu un lokālpatriotismu.
Guntars Skutels – aktīvists un mācītājs, dalījās ar idejām, kā piesaistīt savai iniciatīvai iedzīvotājus, kā motivēt un aizraut līdzcilvēkus. Liela loma mūsdienās, lai cilvēkus ieinteresētu kādai aktivitātei, ir ne tikai informēšanai, bet tieši viņu iesaiste lietu veikšanā. Ja mēs ko darām kopā, kopā veidojam vidi vai notikumus, daudz stiprāk izjūtam piederību un atbildību par lietām, kas notiek vietējā kopienā.
Tikšanās izskaņa pārvērtās par īstu “prāta vētru”, kad Elīna Zelča pastāstīja par savā īpašumā iegūtu vecu mūra māju Baltinavas centrā, kuru Elīna ļoti cer ar laiku iekopt par vietu, kur ļaudīm satikties, kopā veidot notikumus, pieredzēt kultūru un mākslu vai vienkārši atelpu neikdienišķā vidē. Skaidrs, ka vienam cilvēkam, lai kāds arī būtu sākotnējais entuziasms, to paveikt ir ļoti grūti. Tāpēc domājām, kā piesaistīt draugus un atbalstītājus, kas arī vēlētos būt daļa no šādas kultūrvietas radīšanas. Te vietā apsvērt gan brīvprātīgā darba iespējas, ziedošanas aktivitātes, kā arī dažādas atraktīvas līdzcilvēkus iesaistošas metodes gan tiešā saskarsmē, gan izmantojot sociālos tīklus.
Diskusija iedvesmoja klātesošos un deva impulsu jaunām iecerēm, par spīti tam, ka sabiedriskais darbs prasa drosmi, neatlaidību, skaidru motivāciju samērā ierobežotu finanšu resursu apstākļos.
Tikšanos un diskusiju par labdarību finansiāli atbalsta Norvēģija, Islande un Lihtenšteina Viduslatgales pārnovadu fonda projekta “Labdarības aplis” ietvaros. Šādas diskusijas ir notikušas jau Rēzeknē, Daugavpilī, Krāslavā, bet rudenī gaidāma arī Ludzā.
Informāciju sagatavoja: Evija Gurgāne, Viduslatgales pārnovadu fonda valdes locekle