Miķeļi jeb Miķeļdiena ir latviešu rudens saulgrieži, tie ir svētki, kurus svinam rudenī – septembra beigās. Miķelis latvju dainās saukts par labu un bagātu vīru, arī par maizes tēvu un saistīts ar rudens ražas ienākšanos.
Miķeļi iekrīt dabas un lauku veltēm visbagātākajā gadalaikā, un tie ir ražas svētki. Pēc Miķeļiem dienas kļūs īsākas, naktis – garākas.
Šogad Miķeļdiena mūsu iestādē tika svinēta divas dienas! Pašā Miķeļdienā vairāk tika pievērsta uzmanība bērnu pašizpausmes mākslas pilnveidošanai ar aktiermeistarības elementiem grupu skolotāju un bērnu kopdarbā, iestudējot un rādot mazas, bērniem izprotamas ludziņas - jaunākās grupas bērni rādīja populāro “Pasaku par rāceni”, bet sagatavošanas grupa - “Pīlīti Pēkšķīti”. Pasākumā tika dziedātas dziesmas, spēlētas rotaļas, minētas mīklas un izskaņā tika izgaršoti rudens veselīgie augļi un dārzeņi, kas bija pasniegti kā krāšņa kompozīcija gandrīz visās varavīksnes krāsās.
Nākamā diena tika veltīta mūzikas un sporta aktivitātēm, kurās bērni darbojās āra vidē, ejot rotaļās, atsaucot atmiņā nodarbībās apgūtās latviešu tautasdziesmas par rudeni – tās izdziedot un izspēlējot ar dažādiem mūzikas instrumentiem, iepazīstot latviešu tautas ticējumus, šķirojot ēdamos un neēdamos dārzeņus un augļus sporta aktivitātē, skaitot pupas un dejojot tautiskās mūzikas pavadībā.
Pasākuma otrajā daļā Miķelītis aicināja bērnus savā pagrabā. Sadarbībā ar bērniem un viņu vecākiem tika organizēta degustācija, kuras laikā bērni prezentēja katrs savu atnesto rudens gardumu. Tā bija ļoti krāsaina, smaržu un garšu pārpildīta izzināšana. Daži no gardumiem netika pat izgaršoti, jo mazie vēderiņi bija piepildīti. Melleņu, zemeņu, cidoniju, bumbieru-upeņu ievārījumu burciņas tiks iztukšotas pie brokastu galda, baudot kopā ar biezputru.
Bērni secināja, ka katra atnestais cienasts garšoja citādi, kaut bija pagatavots no vieniem un tiem pašiem augļiem, ogām, dārzeņiem.
Šī bija ļoti bagāta, izzinoša nodarbe, kurā bērni ieguva gan zināšanas, gan aktivizēja smaržu un garšu radītās sajūtas.
Vēlot arī Jums garšīgu, bagātīgā rudens, ražu,
Bērzkalnes PII mūzikas skolotāja Inguna Blauma
un pirmsskolas skolotāja Dace Bratuškina
Foto: vadītāja Inta Korlaša, pirmsskolas skolotāja Gunta Grāmatiņa