Šovasar bibliotēkā turpinājām jau pagājušajā gadā iesākto projektu ""Tautastērpu stāsti" Balvu reģiona Kultūrvēstures datu bāzē". Projekta ideja - apzināt, cik daudziem mūsu reģionā ir savi tautastērpi, un iemūžināt tautastērpa īpašniekus skaistā fotosesijā, kas tiek papildināta ar stāstu par tērpa tapšanu un valkāšanu.
Realizējot VKKF atbalstīto projektu sagatavojām 12 jaunus ierakstus. Paldies par iedvesmojošajiem stāstiem Mārai Āzei, Kristīnei Banei, Lucijai Bukšai, Rutai Bukšai, Kristiānai un Tomam Buraveciem, Vinetai Grigānei-Drandei, Gaļinai Gruziņai, Aijai Keišai, Ainai Korklai, Vēsmai Mieriņai. Katram no viņiem ceļš pie sava tautastērpa patiesi ir savs un citāds, un katrs tautastērps ir unikāls. Paldies Ligitai Spridzānei par Ontona Slišāna Upītes kultūrvēstures muzeja tautastērpa fotogrāfijām un stāstu. Paldies Rutai Cibulei par skaistajām fotogrāfijām. Visus stāstus un fotogrāfijas var skatīt Kultūrvēstures datu bāzes sadaļā "Tautastērpu stāsti" (http://balvurcb.lv/kb/index.php?CategoryID=94 ).
"Tautastērpu darināšana un valkāšana man šķiet mazliet sakrāls process – uzvelkot šo tērpu, sajūtu, kā mani caurstrāvo vārdos neaprakstāma, bet bezgala īpaša sajūta, kas atgādina, ka esmu daļa no tautiskās jostas, kam aizmugurē stāv simtiem rakstu un priekšā būs simtiem. Tā ir ļoti svarīga un īpaša sajūta, kas atgādina, ka esmu daļa no senas, stipras, gudras un skaistas tautas un man ir gods turēt tās dzīvesziņu" - tā saka viena no tautastērpu īpašniecēm.
Gribētos, lai šie stāsti iedvesmo arī Jūs. Lai tie sniegtu iedrošinājumu sakomplektēt sev savu tautastērpu, lai tie popularizētu meistarus, kuriem ir attiecīgās tautastērpa darināšanas prasmes
P.S. Varbūt kādam no Jums ir savs tautastērps, vai zināt, kam tāds ir, dodiet ziņu! Labprāt nākošvasar projektu turpinātu.
Projekta vadītāja Ināra Bobrova (saziņai inara@balvurcb.lv)
Ilustratīvais foto: Ivetas Gabrānes darinātais vainags /Rutas Cibules foto/