Viļakas muzejs realizējis VKKF projektu nr. 2024-1-KMA034 “Viļakas viduslaiku pilsdrupu konservācijas plāna detalizēta izstrāde”. Uz Viļakas ezera salas atrodas Marienhauzenas viduslaiku pils pilsdrupas (aizsardzības nr. Viļakas viduslaiku pils nr.301, Viļakas pilsdrupas (aizsardzības nr.2869), kuras ir katastrofālā stāvoklī. Pilsdrupas ir svarīgs Ziemeļlatgales viduslaiku objekts un viens no tūristu gala mērķiem Viļakā. Laikam ejot, pilsdrupu paliek arvien mazāk, un jādomā, kā saglabāt šo vēsturisko objektu nākamajām paaudzēm. Viļakas muzejs īsteno projektus ne tikai par muzeja ekspozīcijām un izstādēm, bet arī cenšas saglabāt kultūrvēsturisko mantojumu. Projekta mērķis: izstrādāt pilsdrupu konservācijas plānu, lai 2025.gadā startētu jaunā projektā par Viļakas viduslaiku pilsdrupu konservāciju.
Projekta uzdevumi: Vizuāla tehniskā apsekošana, fotofiksācija, atskaites sagatavošana, drupu virszemes daļas plānu, griezumu un notinumu sagatavošana projektēšanas vajadzībām, izstrādāt Viļakas pilsdrupu konservācijas detalizēta plāna izmaksu aprēķinu un konservējamo pilsdrupu daudzumu, izmantojamos materiālus u.c. Pilsdrupu konservācijas plānu izstrādāja SIA “Arhitektoniskās izpētes grupa”. Projekta rezultātā ir izstrādāts konservācijas detalizēts plāns, veikta tehniskā apsekošana un izpēte, plānā atzīmētas konservējamās mūra vietas, izstrādāts darbu secības apraksts, konservācijas projekta ģenerālplāns, darbu organizācijas projekts, izmantojamo materiālu apraksts, specifikācijas pilsdrupu konservācijai, konservācijas metodikas apraksts, būvdarbu apjoma saraksts un izmaksu aprēķins.
Konservācijas plāns saskaņots Būvniecības informācijas sistēmā (BIS) un Nacionālajā kultūras mantojumu pārvaldē. Projekta kvalitatīvie rādītāji: zinātniskajā apritē nonāks jauni dati, kas pavērs iespēju detalizētāk pētīt viduslaiku vēstures attīstību Latvijas ziemeļaustrumos un ļaus salīdzināt ar citām viduslaiku pilīm Latvijā, kā arī Viļakas viduslaiku pilsdrupas tiks saglabātas nākamajām paaudzēm, tiks novērsta pilsdrupu drupināšana un saglabāts pilsdrupu ārējais veidols. Konservācijas plāns izstrādāts tā, lai varētu to sadalīt kārtās, atbilstoši pieejamam finansējumam. Projekta kvantitatīvie rādītāji: izstrādāts pilsdrupu konservācijas plāns, sagatavota informatīvā publikācija, konservācijas un restaurācijas darba apjoms 10,13 m2. Projekta kopējās izmaksas 5326,42 euro.