Mākslinieka Valda Buša simtgades gadā atklāj astoto plenēra izstādi Viļakā

Šogad no 21.jūlija līdz 1.augustam Viļakā notika 8. Starptautiskais glezniecības plenērs “Valdis Bušs 2024”, kurā piedalījās Joy Kloman (ASV), Mugur Popa (Rumānija), Alvidas Stauskas (Lietuva), Tetyana Yagodkina (Ukraina), Anna Silabrama (Latvija) un Vēsma Ušpele (Latvija). Profesionālie mākslinieki ir radījuši tik labu izstādi, ka gribas ikvienu, ne tikai mākslas mīļotājus, aicināt uz Viļakas muzeja izstāžu zāli, kas atrodas Klostera ielā 1, lai līdz 2024.gada 25.oktobrim vismaz vienu reizi pagūtu apskatīt izstādi. Īpaši aicinām Viļakas pilsētas iedzīvotājus apmeklēt izstādi, kur būs iespējams aplūkot Viļakas pilsētas vietas, ar kurām mākslinieki aicina lepoties vietējos iedzīvotājus.

Visvairāk māksliniekus uzrunāja Viļakas katoļu baznīca, Viļakas ezers, Marienhauzenas muižas apbūve un vietas vēsture. Joy Kloman gleznā ir redzams ermoņiku spēlmanis, kuru pēc senas fotogrāfijas uzgleznoja Joy, tā dodot iespēju muzikantam piedzimt no jauna, šajā gleznā ne viens vien saskatīs kādu festivāla “Ermoņiku skaņas” dalībnieku. Kāds jautās kāpēc Joy gleznā ir redzams zaķis? To mēs satikām dodoties kādā vakarā ekspedīcijā uz Skandīnes kapsētu, lai apmeklētu kapavietu, kur apglabāts Valda Buša tēvs. Zaķis ilgi skrēja pa priekšu mūsu mašīnām, nolecot no ceļa vien īsu mirkli pirms pagrieziena uz Skandīnes kapsētu.

Valdis Bušs nodzīvoja darbīgus un radošus 89 gadus, nedaudz pietrūka līdz 90 gadu jubilejai. Valdis Bušs piedzima debesīm 2014.gada 3.martā. Šogad mākslinieka īstajā dzimšanas dienas datumā, 25.jūlijā, plenēra dalībnieki, plenēra kuratori, plenēra idejas autori un lielākie atbalstītāji nosvinēja mākslinieka 100 dzimšanas dienu. Tajā dienā iegādājoties kādā Viļakas veikalā svecītes 1+0+0, cilvēki dedzīgi jautāja, kurš, kurš ir nodzīvojis tik daudz gadus? Šī gada plenēra dalībniekiem tās bija neparastas sajūtas kļūt par mākslinieka simtās dzimšanas dienas svinību atzīmētājiem.

“Valda Buša mantojuma cienītāju skaits ar katru gadu arvien pieaug. Kopā ar mums ir visi savējie, te nav neviena liekā. Ticiet mūsu kļūs arvien vairāk, gan mākslinieku, gan mākslas mīļotāju, gan tie, kuri mūs atbalsta, gan tie, kuri no jauna uzzina mākslinieka Valda Buša vārdu un darbus. Cik tas ir skaisti, kad cilvēkam svin 100 gadu jubileju, tas ir neparasti, ka dzimšanas dienu svin daudzi cilvēki, kuri Valdi Bušu nebija sastapuši dzīvē,” atklājot plenēra laikā tapušo darbu izstādi, teica Balvu Mākslas skolas direktore un plenēra kuratore Elita Teilāne.

Valda Buša dēls Ilmārs Bušs izstādes atklāšanas dienā, 31.jūlijā, jutās ļoti priecīgs. “Vasaras pilnbriedā, tēva dzimtajā pusē mākslinieki ir radījuši darbus, ko var radīt tikai šeit. Katram māksliniekam ir savs profesionālais skatījums Viļakas ainavai. Izstādē ir apskatāmi seši Latgales stāsti. Uz tikšanos nākamgad,” teica Ilmārs Bušs. Ilmārs Bušs par smago ikdienas darbu pateicās Vinetai Zeltkalnei un Elitai Teilānei, par radošo atbalstu Rotko muzeja direktoram Mārim Čačkam, par atbalstu Balvu novada domes deputātiem un personīgi priekšsēdētājam Sergejam Maksimovam.  

“Astoņas vasaras Rotko muzejs ir bijis līdzās šim brīnišķīgajam Ziemeļlatgales projektam. Esam lepni, ka iesaistījāmies, sadarbojāmies, attīstījām un realizējām šo starptautiskā glezniecības plenēra “Valdis Bušs” ideju dzīvē. Paldies Balvu novada pašvaldības deputātiem par atbalstu,” pateicās Māris Čačka.

Balvu novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietniece Sandra Kapteine atzina, ka vasara Viļakā nebūtu īsta vasara, ja nenotiktu plenērs. S. Kapteine pateicās māksliniekiem par uzgleznotajiem un pašvaldībai dāvātajiem skaistajiem un vērtīgajiem mākslas darbiem, un vēlēja plenēra virzītājspēkiem Vinetai Zeltkalnei, Elitai Teilānei un Mārim Čačkam izturību un veiksmi arī turpmāko plenēru organizēšanā.

Sirsnīgākos sveicienus no Jūrmalas mums atveda Jūrmalas muzeja direktors Ernests Sviklis uzsverot, ka lielākais prieks māksliniekam ir ziņa, ka viņa mantojums ir dzīvs izstādēs un tas kalpo kā iedvesmas avots nākamajām paaudzēm.

Vienkāršais Viļakas pilsētas iedzīvotājs Edgars Bondars atklāja, ka viņš bija viens no tiem, kas kopā ar Māri Čačku un toreizējo Viļakas novada domes priekšsēdētāju Sergeju Maksimovu pirms astoņiem gadiem sprieda kā saglabāt Valda Buša piemiņu. “Māris Čačka ierosināja organizēt plenēru. Māra ideja tika akceptēta. Valda Buša atstātais mantojums pārsniedz Ziemeļlatgales, Latgales un Latvijas valsts robežas. Valda Buša gleznas ir bijušas izstādītas Polijā, Uzbekistānā un citās valstīs. Šobrīd Valda Buša gleznas ir apskatāmas Kišiņevas mākslas muzejā. Valda Buša darbi tiek uztverti ar lielu pietāti, izpratni un sajūsmu. Turpināsim strādāt, lai Viļakā būtu Valda Buša māja,” aicināja Edgars Bondars.

Liels padies par finansiālu atbalstu Valsts Kultūrkapitāla fonda Latgales programmai, Balvu novada pašvaldībai un Valda Buša ģimenei. Sirsnīgs paldies par krāsām Caparol.

Informāciju sagatavoja: plenēra organizatore Vineta Zeltkalne

FOTOGALERIJA