Islandiešu attīstības prioritātes – izglītība un inovāciju radīšana, attālinātais darbs un vietējo kopienu iesaiste.
Iespējams, būšu viens no pirmajiem, kurš publiski apraksta savu komandējumu, taču, manuprāt, tam būtu jābūt gandrīz kā likumam – ja esi kaut kur devies, tad tev jāspēj arī publiski pastāstīt, ko tu darīji un ko ieguvi. Pats galvenais, ko ieguva tie, kas tevi turp sūtījuši – darba devējs, pašvaldība vai valsts.
Pirms vairāk kā mēneša, maija otrā pusē man tika dota iespēja piedalīties Balvu novada pašvaldības organizētā braucienā uz Islandi. Šis pieredzes apmaiņas brauciens tika organizēts Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmas "Valsts administrācija" projekta nr. PA-GRO-1588 “Strengthening the entrepreneurial environment of the Balvi municipality “ietvaros un tā mērķis – mācīties no islandiešu pieredzes reģionālās attīstības veicināšanā un uzņēmējdarbības vides stiprināšanā.
Man šāds komandējums no pašvaldības bija pirmo reizi mūžā, bet kopumā, neskaitot mani, braucienā piedalījās vēl pieci cilvēki – domes priekšsēdētāja vietniece Sandra Kapteine, izpilddirektore Daina Tutiņa, Ziemeļlatgales biznesa un tūrisma centra vadītāja Mārīte Orniņa, Attīstības plānošanas nodaļas vadītājs Aleksandrs Sņegovs, pašvaldības projektu vadītāja Santa Šmite, kurai arī var pateikties par šīs pieredzes apmaiņas brauciena kvalitatīvo organizēšanu. Saskaņā ar pašvaldības sniegto informāciju, kopumā brauciens izmaksājis 10 501 euro, no kuriem 5439 euro ir grantu programmas līdzfinansējums. Tātad pašvaldības izmaksas uz vienu cilvēku bija 843 euro.
Komandējuma laikā pusotru dienu pavadījām Islandes galvaspilsētā Reikjavīkā un pusotru dienu Islandes “ziemeļu galvaspilsētā” Akureiri un tās kaimiņpilsētā Husavikā. Rakstu “pusotru dienu”, jo divus vakarus aizņēma 5 h garš pārbrauciens ar automašīnu uz un no Akureiri (~400 km). Pārlidot ar lidmašīnu būtu bijis ātrāk un ērtāk, taču dārgāk, tāpēc izvēlējāmies auto. Vienlaikus šie auto pārbraucieni deva iespēju caur telefonu klausīties Latvijas hokeja izlašu spēles pret Šveici un Zviedriju (spēles notika tieši pārbraucienu laikos) un caur auto logu ieskatīties arī Islandes dabā.
Šis raksts nav detalizēta atskaite par visām tikšanās reizēm (to var izlasīt oficiālajās dalībnieku atskaitēs), bet gan manas piezīmes par to, kas uz mani atstāja iespaidu, lika aizdomāties un iedvesmoja domājot par Ziemeļlatgali.