No 26.-27.februārim Spānijas pilsētā Torrelavegā Balvu novada pašvaldības pārstāvji piedalījās pilsētu atbalsta projekta “Pilsētu atbalsts” jeb “Peer Review” septītajā aktivitātē, kur pulcējās vairāk kā 50 pārstāvji no desmit valstīm ar dažādām lomām: četras pilsētas ar izaicinājumiem – Balvi (Latvija), Torrelavega (Spānija), Sibiu (Rumānija), Verona (Itālija); 19 pilsētas ar risinājumiem; ekspertu komanda, kas vadīja procesus; URBACT kontaktpunktu pārstāvji un Spānijas pašvaldību un ministrijas pārstāvji.
Lai sagatavotos klātienes aktivitātei, Balvu novada pašvaldības speciālisti, sadarbībā ar diviem Eiropas Komisijas ekspertiem, izstrādāja izpētes dokumentu, analizējot esošo Balvu novada attīstības programmu 2022.-2027. gadam. Divu dienu intensīvā klātienes pasākumā - diskusijās, darba grupās, pieredzes vizītēs ar dažādu valstu un jomu pārstāvjiem tika uzlabots stratēģiskais dokuments - Balvu novada attīstības programma, pilnveidojot un izskatot trīs galvenos izaicinājumus – pārnovadu sadarbības veicināšana un mērīšanas faktora ieviešanas rīki attīstības programmā, iedzīvotāju līdzdalības veicināšana attīstības programmas ieviešanā un klimata pārmaiņu pielāgošanās aspektu iestrāde attīstības programmā, kā rezultātā tika iegūtas reālas idejas un labās prakses piemēri, kā uzlabot Balvu novada attīstības programmu 2022-2027 un sasniegt izvirzītos mērķus.
Galvenās klātienes pasākuma atziņas: Pārnovadu sadarbībai rast resursus, kas nepieciešami sadarbības veicināšanai, iesaistot struktūras ārpus pašvaldībām, piemēram, NVO un universitātes, izstrādājot kopēju pieeju teritoriālā līmenī, un panākt, lai lēmumu pieņēmējiem būtu viegli izprast sadarbības pievienoto vērtību. Iedzīvotāju līdzdalības veicināšanā sadarboties ar vietējiem neformālajiem līderiem, kuri darbosies kā starpnieki, lai sasniegtu vietējo kopienu, nodrošinot viņiem arī apmācības iespējas (izmantojot vietējos un ārējos resursus, piemēram, Eiropas fondu līdzekļus), kā arī iesaistot iedzīvotājus neformālā veidā, organizējot dažādus pasākumus (kultūras, sporta, reliģiskus u. c.). Tikmēr klimata pārmaiņas svarīgi ir vērtēt caur ekonomiskās aktivitātes prizmu, kādu iespaidu uz vietējo vai reģionālo ekonomiku atstāj izmaiņas klimatā, un šeit liela loma ir datiem. Lai pieņemtu pareizus, datos balstītus lēmumus, nepieciešams apkopot datus par pašvaldības infrastruktūru un norisēm dabā pašvaldības teritorijā, bet uz klimata pārmaiņām nepieciešams skatīties arī reģionālā līmenī, veicinot pašvaldību sadarbību energopārvaldības un klimatneitralitātes procesu ieviešanā.
Klātienes aktivitātē bija iespēja apskatīt SNIACE degradēto teritoriju, kur plānots izveidot zaļā ūdeņraža rūpnīcu, gājēju un velobraucēju ceļu un tiltu, kas savieno divas pilsētas daļas un degradētu zaļo teritoriju, un atjaunojamo teritoriju un ēkas no La Lechera rūpnieciskā kompleksa, kur plānots izveidot kultūras, mākslas un izstāžu centru. Galvenie secinājumi, kas gūti mācību vizītēs, ir neordinārā domāšana jeb domāt ārpus rāmjiem par teritorijas attīstības iespējām, ilgtermiņa redzējums teritorijas attīstībai, katrā projektā atspoguļot Jaunā Eiropas Bauhausa principus un aplūkot tos visās iespējamajās dimensijās, projekta visaptverošs novērtējums projektēšanas posmā, lai nodrošinātu tā organisku integrāciju esošajā vidē.
“Dalība projektā Balvu novada pašvaldībai bija privilēģija atrasties vienā stratēģiskajā līmenī ar Eiropas lielajām pilsētām, tādām kā Verona. Pasaules līmeņa ekspertu sniegtās atziņas ir lieliska ceļa karte pašvaldības attīstības plānošanai. Šāda veida pieredzes apmaiņa pašvaldības darbiniekiem ir ļoti būtiska, lai pilnveidotu sevi, savas zināšanas un gūtu pārliecību par savām spējām. Projekts, sākot no sagatavošanās un beidzot ar klātienes divu dienu darbu kopā ar citām pašvaldībām un ekspertiem, bija ļoti intensīvs, bet sasniegtais rezultāts dod gandarījumu un degsmi, tuvāko sešu mēnešu laikā paveikt daudzas mazas, bet ļoti svarīgas lietas attīstības dokumenta pilnveidošanā. Iegūtie starptautiskie kontakti ir sēkla tālākai sadarbībai un teritorijas attīstībai. Tikai mācoties, pilnveidojoties un kritiski vērtējot paveikto, mēs spēsim sasniegt savas virsotnes.” Tā par dalību projektā saka Jānis Bubnovs, Balvu novada pašvaldības izpilddirektora vietnieks.