Viedierīču detokss un dabas daudzveidība -  Erasmus+ Rumānijā

No 2024. gada 23. septembra līdz 27. septembrim Rugāju vidusskolas 10. un 12. klases skolēni devās Erasmus+ akreditētā projekta Nr. 2024-1-LV01-KA121-SCH-000209869 mobilitātē uz lielāko Balkānu valsti – Rumāniju. Skolēni šajā braucienā devās “zaļi” – ar autobusu, braucot caur 4 dažādām Eiropas Savienības valstīm - Lietuvu, Poliju, Slovākiju un Ungāriju.

Ierodoties Rumānijas pilsētā Bejušā, laikapstākļi lutināja mūs – salīdzinājumā ar Latvijas laika apstākļiem, šeit bija patīkams siltums, dienas vidū pat karsts.

Pirmajā dienā mēs iepazinām rumāņu un horvātu skolēnus “Ice-breaking” aktivitātē, kurā visi skolēni sadalījās pa 3 katrā grupā un savā starpā iepazinās un apsprieda savas intereses, hobijus, kā arī pastāstīja – kas ir savā valstī tāds, kas nav citās.

Vēlāk visi tika sadalīti divās grupās un devās uz dažādiem etnogrāfiskajiem muzejiem, kuros apskatīja kultūras mantojumu un tradicionālos artefaktus. Skolai ir pieci  muzeji, no kuriem mēs apskatījām trīs.

Diena noslēdzās ar “Treasure-hunt” aktivitāti, kur izmantojot etnogrāfiskos objektus, atrisinot dažādas norādes, notika sacensības starp grupām. Tā tika iegūti jauni draugi un paziņas.

Visas nedēļas garumā, kā viens no lielākajiem izaicinājumiem bija mobilo viedierīču detokss – visa Latvijas grupa dzīvoja starp kalniem, gandrīz nekurienes vidū - tikai ar kokiem, skaistu dabu un bez zonas. Otrs izaicinājums bija ne tik apgrūtinošs jauniešiem – ēdiena gatavošana visai mūsu grupai. Bija jau iepriekš izplānots, kas tiks gatavots vakariņās, tāpēc viss ritēja raiti, bez liekām pūlēm, jo visiem patika piedalīties šajā procesā.

Nākamajā dienā mēs strādājām kopā pie Erasmus+ projektiem par klimata pārmaiņām, bioloģisko daudzveidību, kā arī Latvijas, Rumānijas un Horvātijas skolēni parādīja savas prezentācijas par savām skolām.

Vēlāk skolēni apmeklēja Bejušas pašvaldības muzeju, kurā apskatīja seno laiku darbarīkus, artefaktus, mēbeles un apģērbu.

Trešajā dienā Rumānijā devāmies uz Oradjas pilsētu, kur gida pavadībā uzzinājām par pilsētas skaisto arhitektūru un vēsturi, “Crisul repede” upes ielejā novērojām vietējo bioloģisko daudzveidību, kas sastāv no dažādām zivīm, kukaiņiem, pīlēm, čūskām un gulbjiem. Pēcpusdienā apmeklējām “Tarii Crisurilor” muzeju, etnogrāfiskos un dabaszinātņu eksponātus. Bija aizraujoši redzēt īstos kaulus un fosilijas dzīvniekiem, kas dzīvoja pirms tūkstošiem, un pat miljoniem gadu.

Ceturtā diena sākās ar prezentāciju veidošanu par klimata pārmaiņām un arī prezentācijas, kur salīdzinājām dzīves veidus tagadnē un pagātnē. Vēlāk devāmies uz Chiscau, kur apskatījām Lāču alu. Ala bija pilna ar iespaidīgiem stalagmītiem, jeb lāstekām dažādās formās un izmēros. Šajā alā bojā gājuši ap 141 lāčiem, kā arī varēja redzēt kaulu reprodukcijas.

Pēc ekskursijas devāmies uz etnogrāfisko muzeju ciematā, kas bija pilns ar dažādiem pagātnes priekšmetiem no vairākiem laikmetiem.

Noslēguma dienā Rumānijā mēs prezentējām savas iepriekšējās dienās sagatavotās prezentācijas. Lai gan visi apmeklējām un apskatījām vienas un tās pašas vietas, prezentācijas atšķīrās pēc satura. Noslēgumā rumāņu skolniece nodziedāja divas skaistas dziesmas - vienu rumāņu valodā un otru labi zināmu dziesmu angļu valodā.

Kopumā šī nedēļa bija pilna ar jauniem iespaidiem – iegūstot jaunus draugus, iepazīstot šīs valsts kultūru un dabas daudzveidību. Brauciens atmiņā paliks ar Rumānijas skaisto dabu un to, ka varam labi pavadīt laiku arī bez viedierīcēm.

ES līdzfinansējums

Informāciju sagatavoja: Ralfs Rižais un Ainārs Ančāns

Foto no projekta arhīva

 

Finansē Eiropas Savienība. Tomēr paustie uzskati un viedokļi ir tikai autora(-u) uzskati un viedokļi un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Valsts izglītības attīstības aģentūras uzskatus un viedokļus. Ne Eiropas Savienību, ne piešķīrēju iestādi nevar saukt pie atbildības par tiem.